Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Wilgoć w łazience - jak jej zapobiegać i jak zwalczać?

Czym wyróżniają się umywalki nablatowe z kolekcji LARGA by Cersanit?Ź

Łazienka jest pomieszczeniem, które w naturalny sposób będzie bardziej zawilgocone od pozostałych przestrzenie w domu. Dlatego należy zadbać o odpowiednią wentylację, która zapewni skuteczne i regularne usuwanie nadmiaru wilgoci. Niestety pozbywanie się szkód powstałych na skutek zbyt dużego zawilgocenie może być czasochłonne i kosztowne.​

BRAK WENTYLACJI W ŁAZIENCE. JAKIE MOGĄ BYĆ PROBLEMY?

Brak wentylacji w pomieszczeniu, w którym codziennie korzysta się z prysznica lub wanny może doprowadzić do pojawienia się wielu problemów z pleśnią, grzybami, a także wpłynąć na pogorszenie zdrowia domowników. Wysoka wilgotność sprawia, że na meblach i ścianach osiada woda, która w dłuższej perspektywie doprowadzi do powstania korozji i uszkodzenia elementów wyposażenia łazienki. Częstym objawem jest pleśń na suficie łazienki, która objawia się poprzez charakterystyczne pęcznienia i odbarwienia. Czarny nalot na styku ściany i sufitu w łazience, to typowy widok w pomieszczeniach o złej wentylacji. Kolejnym symptomem świadczącym o zaniedbaniach w tym obszarze jest brzydki zapach, który można wyczuć w całym mieszkaniu.

Charakterystycznym objawem świadczącym o zbyt ciepłym i wilgotnym powietrzu w łazience są rybiki - małe owady w kształcie rybek, które uciekają po zapaleniu światła. Niestety szkody spowodowane długim zaniedbywaniem odpowiedniej wentylacji doprowadzą do konieczności wykonania gruntownego remonty łazienki i wymiany zawilgoconych i zbutwiałych mebli.

BRAK WENTYLACJI W ŁAZIENCE. JAKIE MOGĄ BYĆ PROBLEMY?

JAK POZBYĆ SIĘ WILGOCI W ŁAZIENCE?

W pomieszczeniach z dużą ilością pary wodnej, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • - Jednym z najprostszych sposobów na niedopuszczenie do gromadzenia się wilgoci jest regularne wietrzenie łazienki po każdej kąpieli.
  • - Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać, to zamontowanie drzwi z otworami w ich dolnej części. Specjalne szczeliny pozwolą na ciągły, swobodny przepływ powietrza i zapobiegną gromadzeniu się wilgoci.

Czy w drzwiach do łazienki musi być wentylacja? Zgodnie z prawem wszystkie drzwi przeznaczone do łazienek muszą mieć odpowiednie otwory. Szkody związane ze złą wentylacją bardzo często nasilają się na przełomie lata i jesieni oraz zimy i wiosny. W tym czasie łazienka jest nieogrzewana, a temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. Pomieszczenie nie jest odpowiednio wysuszone i zaczyna się zbierać woda, która doprowadza do pojawienia się pleśni i grzybów. Warto w tym czasie zapewnić alternatywną formę ogrzewania łazienki, na przykład za pomocą grzejnika elektrycznego. Kolejny sposób na wilgoć w łazience, to używanie specjalnych farb antypleśniowych, które mają zapobiegać jej pojawieniu się w pomieszczeniach narażonych na wysokie zawilgocenie.

JAK POZBYĆ SIĘ WILGOCI W ŁAZIENCE?

WENTYLACJA W ŁAZIENCE - JAKĄ WYBRAĆ?

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie problemów z wilgocią jest zamontowanie wentylacji. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie konwekcji - para wodna unosi się do góry i zostaje wciągnięta przez kratkę wentylacyjną połączoną z kanałem, który odprowadza wilgoć na zewnątrz budynku. Wentylacja łazienki powinna być umieszczona pod sufitem i najlepiej niedaleko od źródła pary. Niestety prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej może być zakłócone przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr. Najdokładniej wilgoć z łazienki usunie wentylator mechaniczny. Moc takiego urządzenia powinna być trzy, a nawet cztery razy większa od kubatury pomieszczenia. Tylko wentylator o odpowiedniej mocy będzie w stanie dokładnie odprowadzić nadmiar wilgoci. Dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów i warto dobrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał przyzwyczajeniom domowników. Przy dużej rodzinie sprawdzi się urządzenie, które pracuje w sposób ciągły i na bieżąco osusza pomieszczenie. W innych przypadek bardziej wydajny może okazać się wentylator, który trzeba za każdym razem włączać i wyłączać albo taki, który posiada wbudowany czujnik i włącza się samoistnie w przypadku wzrostu poziomu wilgoci.

WENTYLACJA W ŁAZIENCE - JAKĄ WYBRAĆ?

JAK ZMNIEJSZYĆ WILGOĆ W ŁAZIENCE BEZ OKNA?

Niektóre łazienki są szczególnie trudne w zapobieganiu wilgoci. Należą do nich pomieszczenie bez okien i bez kominów. Najprostszym sposobem, w takich przypadkach, jest pozostawianie otwartych drzwi od łazienki i wietrzenie pozostałych pomieszczeń, jednak może się to wiązać ze zwiększeniem wilgotności w całym mieszkaniu i pojawieniem się pleśni lub grzyba na ścianach i sufitach. Idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie wentylatora mechanicznego, który nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych. Warto również zainwestować w zakup dobrej jakości osuszacz, który nie tylko będzie likwidował nadmierną wilgoć, ale może również skutecznie zwalczać niebezpieczne dla alergików roztocza.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty