Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Montaż wanny wolnostojącej - krok po kroku

Montaż wanny wolnostojącej - krok po kroku

Jak zamontować wannę wolnostojącą? Okazuje się, że montaż wanny wolnostojącej jest na tyle prosty, że można wykonać go samodzielnie bez potrzeby wynajmowania specjalistów od hydrauliki. Konieczne będzie natomiast dokładne wykonywanie kolejnych zadań zawartych w instrukcji. Przyda się również pomoc drugiej osoby, aby sprawnie przenosić i obracać wannę.

ZALETY WANIEN WOLNOSTOJĄCYCH

Popularność wanien wolnostojących zapoczątkowały pięknie urządzone, przestronne salony kąpielowe. Ustawiona w centralnym miejscu pomieszczenia wanna prezentuje się niezwykle luksusowo i okazale. Coraz chętniej zaczęto aranżować duże łazienki w taki sposób, aby wanna była głównym elementem wystroju. Wkrótce okazało się, że również w niewielkich łazienkach można z powodzeniem zastosować wannę wolnostojącą. Pojawiły się wanny o różnych kształtach, rozmiarach oraz udogodnieniach, które wykorzystuje się przy projektowaniu wnętrz mniejszych pomieszczeń. Bardzo dobrze spełniają tę rolę wanny wolnostojące narożne oraz przyścienne modele wanien wolnostojących.

ZALETY WANIEN WOLNOSTOJĄCYCH

Brak konieczności wykonywania zabudowy

Zabudowana płytkami wanna to najczęściej spotykane rozwiązanie. Zaletą wanny wolnostojącej jest rezygnacja z tej formy wykończenia. Wanna wraz z obudową stanowi jednolitą bryłę pozbawioną widocznych łączeń poszczególnych elementów. Dzięki temu całe pomieszczenie zyskuje niepowtarzalny, spójny i modny wygląd.

ZALETY WANIEN WOLNOSTOJĄCYCH - Brak konieczności wykonywania zabudowy

Jak ustawić wannę wolnostojącą?

Wanny wolnostojące wyposażone są w stabilne, regulowane nóżki. Dzięki temu z pomocą poziomicy można ustawić wannę w odpowiedniej pozycji. Już na etapie wykonywania podłogi w łazience warto jest zwrócić szczególną uwagę na dokładne wyrównanie i wypoziomowanie całej jej powierzchni, stawianie wanny będzie dzięki temu znacznie łatwiejsze i szybsze.

ZALETY WANIEN WOLNOSTOJĄCYCH - Jak ustawić wannę wolnostojącą?

Możliwość zamontowania na podłodze z ogrzewaniem

Ogrzewanie podłogowe jest estetycznym sposobem na dogrzanie łazienki, bez konieczności umieszczania w niej dużego grzejnika. Wanny wolnostojące, znajdujące się w ofercie firmy Cersanit można montować na ogrzewanej podłodze, bez ryzyka uszkodzenia instalacji grzewczej. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest niezwykła przyjemność postawienia stóp - po wyjściu z kąpieli - na ciepłych płytkach.

ZALETY WANIEN WOLNOSTOJĄCYCH - Możliwość zamontowania na podłodze z ogrzewaniem

JAK ZAMONTOWAĆ WANNĘ WOLNOSTOJĄCĄ?

Instalację wanny rozpoczynamy od rozpakowania wszystkich części i sprawdzenia ich kompletności.

Przy montażu wanny wolnostojącej konieczne będzie potrzebny:

  1. płaski klucz,
  2. poziomica,
  3. silikon sanitarny.

Wannę wolnostojącą ustawiamy w przeznaczonym dla niej miejscu w łazience, żeby zorientować się w odległościach od instalacji doprowadzającej i odprowadzającej wodę. Jeśli wszystko jest wykonane zgodnie z projektem, można przystąpić do wyregulowania wysokości nóżek. Do tej czynności niezbędne będzie użycie płaskiego klucza i poziomnicy. W celu wypoziomowania, wannę należy położyć do góry dnem. Aby zapobiec uszkodzeniom rantów, wannę kładziemy na wcześniej przygotowanym kartonie - najlepiej wykorzystać do tego opakowanie, w którym została dostarczona.

Montaż wanny wolnostojącej - krok 1

Nóżki regulujemy tak długo, aż uzyskamy prawidłowy pomiar na przyłożonej poziomicy. W tym kroku trzeba pamiętać o zachowaniu dwumilimetrowej odległości dna wanny od podłogi. Wanna wolnostojąca będzie przecież pracować pod wpływem ciężkości wody oraz kąpiących się osób. Kolejną czynnością po wyregulowaniu nóżek jest przykręcenie zestawu odpływowego. Jeśli dostarczone z zestawem rurki są za krótkie, konieczne będzie wykonanie łączenia z innej, dociętej na odpowiednią długość rurki hydraulicznej. Niezwykle ważną częścią każdego zestawu związanego z hydrauliką są uszczelki. Uszczelka powinna zostać sprawdzona i jeśli posiada uszkodzenia musi być wymieniona na nową. Również w trakcie łączenia elementów trzeba zwracać uwagę, czy uszczelka się nie przesunęła lub nie uległa wygięciu.

Montaż wanny wolnostojącej - krok 2

Następny krok polega na postawieniu wanny wolnostoącej i ponownym sprawdzeniu wszystkich poziomów - na bokach dłuższych i krótszych. Przed przystąpieniem do kolejnych prac należy poddać kontroli również szczelność syfonu poprzez nalanie wody do wanny. Jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń, ponownie odwracamy wannę do góry dnem i nanosimy silikon na nóżki.

Montaż wanny wolnostojącej - krok 3

Po ustawieniu wanny w wyznaczonym miejscu, trzeba zastosować silikonowe uszczelnienie w przestrzeni między krawędzią dna i podłogą oraz brzegiem wanny i ścianą (w przypadku wanien przyściennych lub narożnych).

Montaż wanny wolnostojącej - krok 4

Po określonym przez producenta czasie schnięcia silikonu, wanna wolnostojąca będzie gotowa do użytku. Do prac związanych z montażem należy również zainstalowanie baterii i sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń hydraulicznych.

Montaż wanny wolnostojącej - krok 5

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty