Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak zaplanować i ułożyć mozaikę w łazience?

Jak zaplanować i ułożyć mozaikę w łazience?

jaką wybrać mozaikę do łazienki

Mozaika to jeden z najbardziej wdzięcznych materiałów do wykończenia łazienki. Daje niesamowite możliwości aranżacyjne zarówno w dużych, jak i niewielkich wnętrzach. Jak w pełni wykorzystać jej walory? I jak ją ułożyć?

Choć wydawać by się mogło, że w aktualnych trendach wzorniczych, w których prym wiodą naprawdę duże, wielkoformatowe kafle, na mozaikę nie ma miejsca – nic bardziej mylnego. Malutkie płytki cieszą się niesłabnącą popularnością. Między innymi dlatego, że świetnie wyglądają w duecie z płytkami o innych wymiarach. Niezależnie od tego, czy wybierzemy płytki ceramiczne, szklane, z metalu czy kamienia, ani tego jaki będą miały one kształt – pozwolą diametralnie zmienić charakter wnętrza. Zacznijmy od projektu.

 


Zaplanuj mozaikę
 

Mozaikę możemy zastosować jako płytki bazowe – wówczas pokryjemy nią całe ściany. Możemy też potraktować ją jak niezwykle dekoracyjny dodatek – wówczas ułożona w pionowych, lub poziomych pasach pozwoli nam efektownie wydzielić sfery o zróżnicowanych funkcjach. Możemy za jej pomocą obudować ściany zaoblone np. te wokół kabin prysznicowych typu walk-in, jak też ozdobić obudowy wanny, czy umywalek. Mozaika umożliwia w końcu również tworzenie prawdziwych, ściennych obrazów – wystarczy wybrać odpowiednią kolekcję płytek.

Dobrym przykładem jest kolekcja płytek ceramicznych LOVELY WHITE. Heksagonalna mozaika w kolorze ochry, pozwala przełamać nieskazitelną, satynową biel dużych kafli bazowych. Zaskakujący kształt płytek, zwłaszcza ułożonych w niestandardowy, nieregularny sposób nada wnętrzu awangardowy, dynamiczny charakter.

Nie bójmy się też eksperymentować i sięgać po płytki inspirowane naturalnymi materiałami. Mozaika z kolekcji BANTU – dla przykładu – świetnie odwzorowuje naturalny piasek. Niewielkie kafelki w kształcie plastra miodu, doskonale sprawdzą się nad umywalką i wokół luster.

Układanie mozaiki

Wbrew pozorom, układanie mozaiki wcale nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Sprzedawana jest bowiem arkuszach, w których poszczególne płytki są połączone taśmą, siatką z tworzywa, a niekiedy nawet nie są do końca rozdzielone. W istocie zadanie więc bardzo przypomina klejenie większych płytek. W podobny sposób musimy przygotować ściany – oczyścić je, wyrównać i zagruntować.

Przed rozpoczęciem układania wyliczmy ile rzędów płytek/arkuszy zmieści się w danym miejscu. Pozwoli to nam manipulować szerokością fugi, tak by przycinki nie były konieczne. Dzielenie arkusza jest bardzo proste – wystarczy rozciąć siatkę i oddzielić potrzebną liczbę rzędów. Do mozaiki należy używać pacy o niewielkich zębach. Warstwa kleju powinna być dość cienka. Kolejne arkusze należy rozdzielać krzyżykami o grubości takiej samej jak odległość między płytkami w arkuszu. Po położeniu na ścianie mozaikę należy docisnąć gumową, lub styropianową pacą, a nadmiar kleju – usuwać na bieżąco. Fugowanie wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku płytek innych rozmiarach. Jak? O tym w naszym artykule: Idealne fugi - jak je położyć?

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty