Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jaką wybrać baterię do łazienki?

Jaką wybrać baterie do łazienki?

bateria do łazienki
 

Baterie łazienkowe mogą być ścienne, podtynkowe lub stojące, jedno lub dwuuchwytowe, wannowe, umywalkowe, natryskowe, bidetowe, prysznicowe, wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień lub w wersji podstawowej… Wymieniać tak można jeszcze długo, ale bez dwóch zdań rodzajów dostępnych baterii łazienkowych jest bardzo wiele. Jak wybrać te idealne, które pasować będą do naszej łazienki i spełnią nasze codzienne oczekiwania? Oto kilka rad, na co podczas zakupów przede wszystkim warto zwrócić uwagę.

Baterie do łazienki, podobnie jak wiele innych niewielkich i pozornie drugoplanowych  elementów wyposażenia naszych domów i mieszkań, bardzo często wybieramy na samym końcu remontu czy prac budowlanych. Zdarza się, że zmęczeni dotychczasowym zamieszaniem i zakupami większych i bardziej widocznych rzeczy jak choćby: kabiny prysznicowej, wanny, płytek czy mebli, wyborowi temu nie poświęcamy tak wiele uwagi, jak powinniśmy. A szkoda, bo to od baterii zależy komfort codziennej higieny. W końcu nie ma nic bardziej irytującego niż nieszczelność i stale kapiące krople, niesprawna regulacja temperatury wypływającej wody, czy nieekologicznie rozwiązanie gwarantujące duże jej zużycie…

 

 


Dostosuj baterie do instalacji i ceramiki

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu baterii? Baterie przede wszystkim powinny pasować do aranżacji i – jeśli nie planujemy wielkiego remontu – już istniejącej instalacji hydraulicznych. Oczywiście jeśli możemy sobie pozwolić na większe zmiany – wszystkie modele mamy w zasięgu.


Po drugie bateria musi pasować do ceramiki. I to nie tylko estetycznie, ale również pod względem parametrów. Liczy się rozmiar i kąt nachylenia wylewki – nie ma nic gorszego niż zbyt duża, lub zbyt mała bateria w stosunku do umywalki czy wanny, jak też oferowane przez dany model funkcje – np. obecność słuchawki prysznicowej. Choć wydaje się to banalnie proste, w remontowym zamieszaniu nawet takie błędy się zdarzają. Drogą na skróty – w dobrym tego słowa znaczeniu – jest zdecydowanie się na kolekcję obejmującą różne typy modeli, z których możemy wybierać według potrzeb. Na serię LUVIO – dla przykładu – składają się cztery baterie – umywalkowa, bidetowa, wannowo-natryskowa i natryskowa.

 

Kupujmy nie tylko oczami

W salonach łazienkowych i marketach budowlanych szerokość oferty baterii może przyprawiać o zawrót głowy. Do wyboru mamy modele w wielu stylach – od stylizowanych i retro, przez uniwersalne, po na wskroś nowoczesna, a także w wielu kolorach – oprócz tradycyjnie chromowanych są: białe, czarne (np. MILLE BLACK), czerwone, a nawet ze szklanymi wstawkami… Są w końcu modele jedno i dwukorkowe, ścienne i stojące, duże i okazałe, jak też minimalistycznie niewielkie. To na jakie się zdecydujemy zależy tylko od naszego gustu.


Jednakże, co warto podkreślić, nie tylko kwestie estetyczne się liczą. Co najmniej równie ważne są parametry techniczne wynikające z typu modelu i zastosowanych w nim dodatkowych rozwiązań. Decydując się na baterię dwuuchwytową – dla przykładu, powinniśmy wiedzieć, że jest ona mniej ekologiczna niż ta jednouchwytowa. A to dlatego, że regulacja temperatury jest w jej przypadku trudniejsza i trwa dłużej. Z drugiej strony zastosowanie w baterii perlatora (np. w modelach SIMI), który odpowiednio napowietrzy strumień, pozwoli znacząco zmniejszyć zużycie wody.

bateria do łazienki

Zwróćmy uwagę również na zastosowanie innych rozwiązań.

Bateria z termostatem zagwarantuje nam uniknięcie uciążliwego ustawiania temperatury, a ta z blokadą termiczną – wypłynięcie zbyt gorącego strumienia i potencjalnego poparzenia. To bardzo istotne zwłaszcza, jeśli z łazienki będą korzystały małe dzieci lub osoby starsze. Obecność deszczownicy zagwarantuje nam komfort kąpieli, zaś bateria bezdotykowa z czujnikiem ruchu – wyeliminuje ryzyko niezakręcenia wody np. przez przedszkolaka.
Koniecznie zapytajmy też sprzedawcę o wytrzymałość i jakość modeli, które nas interesują i opinię o marce. Pewnym wyznacznikiem jakości może długość udzielanej przez producenta gwarancji. Im dłuższa – tym lepiej.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty