Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jakie kolory wybrać do łazienki?

Jakie kolory wybrać do łazienki?

Jakie kolory wybrać do łazienki?

Nowoczesne łazienki nie boją się kolorów. Te bowiem podkreślają styl aranżacji, odzwierciedlają nasze upodobania, wpływają na samopoczucie. Płytki łazienkowe w stonowanych barwach czy w energetyzującym wydaniu?
Sprawdź, jakie kolory ścian pasują do Ciebie!

Kolory do łazienki rodem z natury

Niebieski kojarzy się z boskością i lekkością. Kiedy na niego patrzymy, wyciszamy się, a ciśnienie krwi się obniża. Zaznaczona nim strefa kąpielowa może stać się prawdziwą oazą spokoju, w której w dodatku zaczynamy kreatywnie myśleć – tak, kolor niebieski doskonale działa na nasz umysł. Jeśli dysponujemy mniejszym wnętrzem, zdecydujmy się na jasny błękit, który doda łazience przestronności.
Błogie myśli przywoła również zielony. Jest idealny do relaksacji – działa rozluźniająco, obniża napięcie, pomaga odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Warto mieć jednak na uwadze, aby decydując się na kolor zielony do łazienki, nie umieścić go naprzeciwko lustra, gdyż na jego tle skóra wygląda mniej korzystnie.
Bardziej klasyczna, lecz wciąż naturalna będzie łazienka z kolorem brązowym w roli głównej. Barwa ta kojarzy się z wygodą, daje poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności. Jej uniwersalność, a także ciepło i głębia, które wnosi, sprawiają, że bardzo chętnie wykorzystywana jest przy aranżacji wnętrz.

Płytki łazienkowe dla odważnych

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka była niepowtarzalna, a przy tym nabrała lekko drapieżnego charakteru, wprowadźmy do niej czerwone płytki. Barwa ta łączy w sobie przeciwieństwa i naprawdę potrafi podnieść ciśnienie krwi. Z jednej strony agresywna, z drugiej – kojarząca się z miłością. Wzbudza ekscytację, ale też – uwaga – irytację. Obserwowana przy porannym prysznicu doda energii na cały dzień. Czerwony jest zbyt radykalny? Wybierzmy pomarańczowy, który również motywuje do działania, ale nie w tak intensywny sposób. Duży ładunek energii niesie ze sobą także żółty. W końcu w słoneczny dzień mamy lepszy nastrój i większą chęć do działania. Przy wprowadzaniu żółtego do łazienki bądźmy jednak ostrożni – niektóre odcienie mogą sprawiać, że częściej będziemy czuli irytację.

Barwy nadadzą rytm łazience, uporządkują ją, podkreślą poszczególne strefy, zatuszują niedoskonałości i podkreślą walory. Rozważając użycie konkretnych odcieni, weźmy pod uwagę, jaki rodzaj światła dociera do pomieszczenia. Czy jest to tylko światło sztuczne, czy może pomieszczenie ma okno i zaglądają do niego promienie słoneczne? Pamiętajmy, że ciepłe światło podkreśli ciepłe barwy, tłumiąc chłodne, a z kolei zimne światło wzmocni chłodne odcienie, osłabiając ciepłe. Odbiór koloru może być też różny w zależności od powierzchni i faktury płytek łazienkowych. Znaczenie ma również to, czy znajdą się one na podłodze, czy na ścianach. Bardzo istotna jest także wielkość powierzchni, którą urządzamy – właściwe operowanie barwami może powiększyć lub zmniejszyć optycznie wnętrze. Zanim jednak zdecydujemy, jakie kolory płytek pasują do naszej łazienki, sprawdźmy, co na ten temat ma do powiedzenia chromoterapia (inaczej koloroterapia).

Czarno-biała łazienka

Jako synonim ponadczasowej elegancji kolor czarny doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić i użyć go jedynie do zaakcentowania niektórych stref. Unikniemy wtedy przytłaczającego i ponurego efektu. Najlepiej jeśli zestawimy go z bielą, która wprowadza nieskazitelną czystość, świetlistość, chłód i powiększa optycznie przestrzeń. Ta neutralna barwa sprawdza się zresztą prawie w każdym zestawieniu, tworząc niewinną bazę dla bardziej zdecydowanych rozwiązań. Jedyne, co może powstrzymywać przed zastosowaniem białych płytek łazienkowych, to utrzymanie czystości. Jako alternatywa świetnie sprawdzi się w tym przypadku szarość, która właściwie każdej kombinacji kolorystycznej dodaje wyrafinowania. Ponieważ powstała z połączenia czarni z bielą, zdaje się nieść cechy obu tych barw. Formalny, lecz nie konserwatywny szary wprowadzi do wnętrza czystość i świeżość, a przy tym pięknie wyeksponuje mocne kolorystyczne akcenty.

Różowo-fioletowa alternatywa

Przy poszukiwaniu nietuzinkowych rozwiązań, które podziałają na nas kojąco, warto wziąć pod uwagę kolor różowy lub fioletowy. Ten pierwszy, łączony z romantyzmem, obecnie jest raczej symbolem kobiecego wnętrza. Różowe płytki łazienkowe pomogą podkreślić siłę i indywidualność, a przy tym uwolnić się od gniewu czy agresji. Stres łagodzi również fioletowy, który m.in. przez swój dramatyczny i podniosły rys kojarzy się z luksusowymi wnętrzami. Oba kolory najlepiej stosować z rozwagą – nagromadzenie różu przesłodzi łazienkę, a nadmiar fioletu może ją przytłoczyć. Co ciekawe, obie barwy dobrze wyglądają w zestawieniu. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich odcieni.

 

Łazienka marzeń

O tym więc, czy będziemy czuć się komfortowo w swojej łazience, decydują nie tylko wysokiej jakości sprzęty, ale też odpowiedni dobór kolorów płytek łazienkowych. Zastanówmy się, w towarzystwie jakich barw czujemy się najlepiej, jaki charakter ma mieć wnętrze i jakie możliwości aranżacyjne nam ono daje, by potem skupić się już tylko na kreowaniu swojej łazienkowej przestrzeni marzeń.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty