Montaż wanny – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?
Montaż wanny – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?
Wanna to zazwyczaj centralny punkt łazienki. Miejsce, które kojarzy się nie tylko z higieną, ale i komfortem. Aby korzystanie z niej rzeczywiście było bezproblemowe, musi być ona odpowiednio zamontowana. Jak uniknąć najczęstszych błędów montażowych i ich potencjalnych konsekwencji?
Montaż wanny, podobnie jak mocowanie kabiny prysznicowej i brodzika (o czym piszemy tutaj), należy zacząć od wyboru odpowiedniego modelu. Odpowiedniego, czyli takiego, który spełni nasze oczekiwania estetyczne, a jednocześnie będzie pasował do specyfiki pomieszczenia. Do wyboru mamy mnóstwo opcji i modeli – wanny prostokątne i narożne, do zabudowy i wolnostojące…
O ile montaż tych ostatnich sprowadza się w zasadzie do przygotowania otoczenia – ścian i podłóg, a w etapie zasadniczym – do zainstalowania syfonu, to w przypadku wanien do zabudowy sprawa wygląda nieco inaczej.
Przeczytaj również: Montaż wanny wolnostojącej - krok po kroku >>
Montaż wanny na nóżkach
Jeśli zdecydujemy się na wanny osadzone na nóżkach, ich montaż powinniśmy zacząć od zamocowania ceowników stelaża, do których następnie powinniśmy przymocować nóżki. Bardzo istotne jest, by podczas tych czynności korzystać wyłączenie z załączonych do zestawu wkrętów. Użycie innych – dłuższych, może doprowadzić do uszkodzenia samej wanny. Niekiedy usterka może być tak duża, że nie da się jej naprawić. Częstym błędem podczas montażu nóżek jest ich niezablokowanie lub niezastosowanie specjalnych nakrętek na stopki. Skutkiem może być odkształcenie dna wanny lub trzeszczenie podczas korzystania z niej.
Po zamocowaniu stopek wannę należy koniecznie starannie i precyzyjnie wypoziomować. Każdy pion i poziom powinien zostać sprawdzony kilka razy, aż do uzyskania ideału. Koniecznie trzeba tu pamiętać o zachowaniu zalecanego, niezbędnego spadku w kierunku odpływu. Tylko wówczas woda będzie odpowiednio spływała do kanalizacji, a na dnie wanny nie będzie się osadzał nieestetyczny kamienny osad.
Etapem wymagającym precyzji i uwagi jest montaż syfonu. Należy bardzo dokładnie umieścić wszystkie uszczelki w odpowiednich miejscach (warto wcześniej posmarować je płynem do mycia naczyń – dzięki temu będą bardziej elastyczne), a następnie złożyć wszystkie jego elementy. Dla bezpieczeństwa szczelność syfonu powinno się sprawdzić przed zakończeniem montażu wanny. W tym celu wlewamy do niego nieco wody. Jeśli nic nie przecieka, możemy założyć panel boczny, lub rozpocząć pracę nad zabudową – przykręcić płyty do stelaża i ułożyć płytki.
Montaż wanny na styropianie
W zależności od tego, jaką wannę kupimy, nośniki mogą być dedykowane tylko do określonego modelu, lub uniwersalne – zbudowane z modułów. Każdy z nich montuje się podobnie. W pierwszej kolejności, w miejscu, w którym stanąć ma wanna, umieszczamy nośnik, a na nim – na próbę wannę. O ile jest taka potrzeba – dopasowujemy kształt styropianu do wanny, a także przygotowujemy w nim otwory na syfon i rury. Następnie, po odsunięciu na chwilkę wanny na bok, instalujemy syfon i sprawdzamy jego szczelność.
Kiedy instalacja jest już gotowa, przyklejamy nośnik do podłogi zaprawą klejową, upewniając się przy tym, że jest on idealnie wypoziomowany. Następnie nakładamy na jego dno i boki pianę montażową i folię, wkładamy na miejsce wannę i jeszcze raz sprawdzamy poziomnicą jej ułożenie. Kiedy zaprawa i piana wyschną, możemy przystąpić do montażu obudowy.
PORADY DLA INSTALATORA
Niezależnie od tego, czy nasza wanna stoi na nóżkach, czy nośniku, pamiętajmy o zabezpieczeniu dojścia rewizyjnego do syfonu. Dzięki niemu, w przypadku awarii może nam się udać uniknąć demontażu elementów zabudowy, czy nawet całej wanny.
Koniecznie też zadbajmy o staranne i dokładne wypełnienie silikonem sanitarnym szczeliny między wanną a ścianą. Folię ochronną z powierzchni wanny warto za to zerwać dopiero tuż przed instalacją syfonu. Pozwoli to uniknąć zarysowań i innych drobnych uszkodzeń mechanicznych, które mogą się przytrafić podczas prac montażowych.
Łazienka z wanną: aranżacje, pomysły
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.