Izolacja w łazience – dlaczego to takie ważne?
Izolacja w łazience – dlaczego to takie ważne?
Zabezpieczenie łazienki przed działaniem wody i wilgoci, wbrew pozorom nie ogranicza się jedynie do położenia płytek ceramicznych. A to dlatego, że woda bez trudu może przedostać się przez niewidoczne nieszczelności np. te w fugach. Jak więc powinna wyglądać wzorowa izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa? Oto najważniejsze zasady.
Pęknięta rura, a nawet długo niezauważona jej drobna nieszczelność, może być przyczyną niemałej katastrofy. Przeciek czy zalanie (nie tylko swojego mieszkania, ale również sąsiadów) to olbrzymi kłopot i na ogół jeszcze większe koszty. Podobnie pozornie drobne zawilgocenie – jeśli na czas go nie usuniemy – może skutkować rozwojem szkodliwych dla zdrowia grzybów. Ich usunięcie oznacza konieczność przeprowadzenia remontu i zastosowania odpowiednich preparatów przeciwgrzybiczych.
Aby ustrzec się przed takimi niemiłymi scenariuszami koniecznie, należy zadbać o odpowiednią hydroizolację. O ile w strefach wilgotnych wystarczy jedynie zabezpieczenie ścian płytkami, odpowiednią farbą lub innymi materiałami odpornymi na działanie wody, to izolacja w strefach mokrych musi być znacznie skuteczniejsza i bardziej szczelna.
Rodzaje izolacji
Na ogół hydroizolację kładzie się w początkowej fazie remontu czy wyposażenia łazienki. Jej zadaniem jest zatrzymanie wilgoci na powierzchni ścian, podłóg i elementów wyposażenia, tak by mogła swobodnie wyparować. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wilgoć zniknie jedynie, jeśli zadbamy o sprawną wentylację – grawitacyjną lub wymuszoną.
Do wykonania hydroizolacji wykorzystuje się specjalne folie w płynie, które rozprowadza się na uprzednio oczyszczonych i wyrównanych ścianach i podłogach. Gotową ciekłą masę należy za pomocą pędzla lub wałka dokładnie pokryć wszystkie powierzchnie. Preparat ten jest dość elastyczny, więc całe zadanie nie jest zbyt trudne. Izolacja powinna mieć co najmniej 1 mm grubości. Warto nałożyć dwie warstwy w odstępie minimum 6 godzin.
Ostatnim etapem jest zabezpieczanie narożników, czyli miejsc styku ścian i podłóg – to w tych miejscach najczęściej dochodzi do przecieków. Newralgiczne strefy uszczelnia się za pomocą specjalnych taśm wykonanych z tkaniny poliestrowej. Po wklejeniu taśm w świeżą folię z zakładką ok. 10 cm w każdą stronę należy je dokładnie raz jeszcze pokryć płynną folią.
Aby hydroizolacja spełniła swoje zadanie, konieczne jest zachowanie jej ciągłości. Dlatego podczas układania płytek lub innych materiałów wykończeniowych, należy unikać mechanicznych uszkodzeń, a nawet drobnych zadrapań.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.