Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Demontujemy stare płytki. Jak skuć glazurę i terakotę?

Demontujemy stare płytki. Jak skuć glazurę i terakotę?

Jednym z największych wyzwań z jakimi musimy się zmierzyć przed rozpoczęciem remontu łazienki jest pozbycie się ze ścian oraz podłogi starej glazury oraz terakoty. Okazuje się jednak, że możemy to zrobić samodzielnie, bez potrzeby zatrudniania ekipy remontowej. Jak zatem szybko i prosto usunąć płytki?

Planując odświeżenie  wyglądu naszej łazienki często mylnie wychodzimy z założenia, że już od samego początku będziemy musieli korzystać z usług ekipy remontowej. Z łatwością możemy jednak zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, które przeznaczymy np. na zakup wyposażenia i dekoracji. Co możemy zrobić samodzielnie? Pozbyć się starej glazury oraz terakoty ze ścian oraz podłogi. Warto się jednak do tego przygotować i ustalić z wyprzedzeniem plan działania.

Zabezpiecz mieszkanie przed zabrudzeniem

Zanim zabierzemy się do pracy, warto odpowiednio się przygotować. Należy przemyśleć jak zabezpieczyć nasze wnętrza, aby powstały przy okazji skuwania płytek pył i gruz nie rozniósł się po pozostałej części  mieszkania. Najprostsze i zarazem najlepsze rozwiązanie to folia. Warto zaopatrzyć się w jej specjalną, malarską wersję z przymocowaną taśmą, którą w ekspresowym tempie pokryjemy wybraną przez nas powierzchnię. Poza podłogą i ścianami znajdującymi się we wnętrzu łazienki, warto zabezpieczyć również korytarz, znajdujący się na ogół najbliżej remontowanego pomieszczenia. Wszystko po to aby uchronić nasze mieszkanie przed unoszącym się pyłem.

Użyj młotowiertarki i ułatw sobie pracę

Gdy już zabezpieczyliśmy przestrzeń, możemy zabrać się za usuwanie glazury lub terakoty. Jak najszybciej to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie młotowiertarki z funkcją kucia. Taki sprzęt szczególnie dobrze sprawdzi się podczas usuwania płytek z podłogi, które często trzymają się zdecydowanie mocniej. Należy jednak pamiętać, że zakup tego typu urządzenia to koszt ok. kilkuset złotych. Jeśli nie jesteśmy gotowi na taki wydatek, warto rozejrzeć się za dostępnymi na rynku wypożyczalniami – wówczas, w zależności od miejsca, zapłacimy za niego tylko kilkadziesiąt złotych za dobę.

Najprostsze rozwiązanie, czyli młotek i dłuto

Najprostszym i zarazem najbardziej korzystnym dla naszego budżetu rozwiązaniem jest użycie zwykłego młotka oraz dłuta. Dodatkowo są to sprzęty, które często i tak posiadamy już w domu. Nie da się jednak ukryć, że jest to bardziej czasochłonna opcja. Doskonale sprawdzi się ona jednak w przypadku gdy będziemy chcieli usunąć pojedynczą, pękniętą płytkę.

To nie koniec – usuń pozostałości kleju

Pamiętajmy, że pozbycie się starych płytek to nie koniec naszej pracy. Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli pomalować ścianę, czy położyć na niej nową glazurę, musimy zmierzyć się jeszcze z pozostałościami kleju, które zniekształcają powierzchnię. Najlepiej użyć do tego tej samej metody, jaką usuwaliśmy płytki lub  skorzystać ze szlifierki pneumatycznej.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty