Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak samodzielnie zamontować kabinę z brodzikiem? Instrukcja krok po kroku

montaż brodzika instrukcja

Montaż brodzika i kabiny prysznicowej, choć na ogół dokonywany przez ekipy remontowe, wbrew pozorom wcale nie jest trudny. Wystarczy nieco precyzji i dobrych chęci, a także skrupulatne przestrzeganie kolejności koniecznych prac. Jak zamontować kabinę i brodzik? Oto krótki instruktaż.

Zasadnicza trudność w zamontowaniu brodzika i kabiny prysznicowej leży w… doborze odpowiedniego modelu i usytuowaniu go w odpowiednim miejscu. Dlaczego? Otóż to, na jaki brodzik możemy się zdecydować, zależy od tego gdzie i na jakiej wysokości znajduje się wlot do rury kanalizacyjnej. Wysoki brodzik możemy zamontować w zasadzie zawsze, z niskim sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zamontujemy go bez problemu, tylko jeśli wlot kanalizacji jest bardzo nisko, tuż nad lub w poziomie podłogi. Jeśli jest wyżej, nie uda nam się zmieścić syfonu i odpowiedniego przyłączenia rur. Zwłaszcza że te ostatnie muszą mieć odpowiedni co najmniej 2-stopniowy spadek. Tylko wówczas woda z brodzika spłynie bez problemu.

Konieczność zapewnienia spadku oznacza również, że rury nie mogą być zbyt długie – jeśli zamierzamy umiejscowić brodzik daleko od wylotu kanalizacji, różnica poziomów będzie naprawdę spora – wyniesie nawet kilka centymetrów. Z drugiej strony, jeśli odległość między odpływem brodzika i kanalizacją będzie zbyt mała – możemy mieć problem z połączeniem i zmieszczeniem syfonu i rur.

Montaż brodzika

Sam montaż rozpocząć należy od przygotowania otoczenia. Podłogę i ściany warto wcześniej zabezpieczyć hydroizolacją (o tym, jak to zrobić można przeczytać tutaj). Poza tym, gotowe powinny być też płytki i fugi.

Pierwszym krokiem montażu jest ustawienie brodzika na próbę i sprawdzenie, czy wszystko pasuje do siebie. W tym momencie warto również zaznaczyć ołówkiem na podłodze miejsce odpływu – tu później zamocujemy syfon. Następnie do brodzika montujemy nóżki i starannie je poziomujemy. Przykręcamy również uchwyty do panelu bocznego lub płyty, na której położymy płytki.

W kolejnym etapie należy złożyć syfon i podłączyć go do kanalizacji za pomocą elastycznej rury, dbając o precyzyjne i dokładne ułożenie uszczelek, a także wspomnianego wcześniej spadku odpływu. Szczegółowe wskazówki jak to zrobić z pewnością można znaleźć na opakowaniu wybranego syfonu. Długość rury należy dopasować i w razie konieczności przyciąć za pomocą piłki. Nierówne brzegi warto zeszlifować papierem ściernym.

W kolejnym etapie, na boki przygotowanego wcześniej brodzika kładziemy nieco silikonu lub kleju, wstawiamy na jego miejsce, jeszcze raz starannie sprawdzamy poziomnicą i mocujemy do ścian. Po odczekaniu aż klej wyschnie, należy wsunąć górną część syfonu przez otwór odpływowy i skręcić go z tą uprzednio podłączoną do kanalizacji. W tym etapie znów potrzebna jest precyzja – jeśli uszczelki przesuną się, połączenie nie będzie szczelne. Po zamocowaniu syfonu warto sprawdzić, czy wszystko zrobiliśmy wystarczająco dokładnie. Warto – jeszcze przed zakończeniem pracy, zalać syfon wodą i sprawdzić, czy nic nie przecieka. Dopiero po zdaniu tego egzaminu należy przykleić nóżki do podłoża, co uniemożliwi przesuwanie się brodzika. Ostatnim etapem jest zamocowanie panelu bocznego lub zabudowy bocznej i silikonowanie. I tu warto zadbać o precyzję. Nakładając silikon i formując go gumową kształtką lub palcem, musimy się upewnić, że szczelina między brodzikiem i ścianą jest całkowicie wypełniona.

Montaż kabiny prysznicowej

Kiedy silikon wyschnie – a potrzebuje na to, co najmniej 24 godzin, możemy przystąpić do montażu kabiny prysznicowej. Zaczynamy od skręcenia elementów za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów i śrubokręta lub wkrętarki krzyżykowej. W pierwszej kolejności zajmujemy się profilami dolnymi i górnymi, następnie łączymy je z pionowymi i mocujemy silikonowe uszczelki w wyznaczonych miejscach. Nie należy do tego używać ostrych narzędzi, by nie uszkodzić tworzywa. Co ważne, na tym etapie nie należy dokręcać śrub do końca.

Tak przygotowaną kabinę ustawiamy na brodziku, poziomujemy i zaznaczamy na ścianach miejsca łączenia. Po odstawieniu na chwilę kabiny na bok, w wyznaczonych miejscach należy wywiercić otwory, na kołki rozporowe uważając, by nie uszkodzić przy tym płytek. Gdy będą gotowe, na dolne i boczne profile kabiny nakładamy silikon, ponownie ustawiamy kabinę na brodziku i mocujemy ją do ścian.  Kolejnym krokiem jest montaż ścianek i drzwi prysznicowych. W zależności od modelu kabiny prysznicowej może on przebiegać nieco inaczej. Należy starannie zamocować system jezdny np. rolki na dolnych i górnych profilach, a także zadbać o wypoziomowanie wszystkich elementów. Największą trudność sprawiają przeszklenia. Szyby mocuje się następująco: najpierw dolny profil uszczelniamy silikonem sanitarnym. Wsuwamy szybę i silikonową uszczelkę i dokręcamy śruby. Powtarzamy wszystko z profilem górnym. Gotowe skrzydła mocujemy do systemu jezdnego. Dokręcamy i – jeśli jest taka potrzeba – zakładamy zaślepki.
Warto pamiętać, że sporym ułatwieniem w zakładaniu uszczelek jest posmarowanie ich wcześniej płynem do mycia naczyń. Sprawi on, że tworzywo stanie się bardziej elastyczne i łatwiej będzie nam je dopasować.

 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty