Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Mini poradnik o urządzaniu problematycznej łazienki

Mini poradnik o urządzaniu problematycznej łazienki

Planowanie łazienki to jedno z najtrudniejszych zadań projektowych. Można zapytać, dlaczego tak się dzieje - przecież wiadomo co powinno się w niej znaleźć. Bardzo często jednak łazienka to pomieszczenie o bardzo małym metrażu, a przecież jego koncepcja uwzględniać musi wiele parametrów technicznych i szczegółów, które powinniśmy określić już na samym początku projektowania. Dodatkowo, w tej małej przestrzeni musimy zmieścić wszystkie funkcje sanitarno-kąpielowe, funkcję pralni, przechowywania kosmetyków, ręczników czy innych niezbędnych rzeczy. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie oraz ergonomiczne ustawienie mebli i urządzeń sanitarnych.

Musimy zapewnić wszystkim użytkownikom wygodny dostęp do każdego z elementów wyposażenia oraz dobrą komunikację między nimi. Dlatego w przypadku łazienek już podczas planowania często walczymy dosłownie o każdy centymetr przestrzeni. Zadania nie ułatwia także fakt, że łazienki na etapie projektowym są planowane w miejscach, gdzie nie zmieściłoby się żadne inne pomieszczenie. Z tego powodu ich wnętrza są nie tylko małe, ale bardzo często również posiadają skosy lub są nieproporcjonalne.

Ponieważ łazienki nie urządzamy od podstaw co kilka lat, to niestety musimy się nieźle nagłowić, co wybrać z ogromu przeróżnych urządzeń sanitarnych, mebli, nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, a wreszcie - trendów stylistycznych dostępnych na rynku. Jeżeli nasza łazienka jest na etapie projektowym, to mamy jeszcze wpływ na to, gdzie będą usytuowane drzwi i gdzie umieścić podciągi hydrauliczne. Gorzej, gdy mamy do czynienia z gotowym do remontu pomieszczeniem i takie przeróbki nie wchodzą w grę lub są zbyt kosztowne. W takim przypadku możemy sobie pomóc odpowiednio dobierając urządzenia sanitarne i meble.

W artykule rozpatrzymy trzy problematyczne łazienki z jakimi borykali się czytelnicy bloga Pani To Potrafi.

Łazienka długa i wąska - 320x120 cm

Urządzając wąską łazienkę, oprócz dobrego rozplanowania, powinniśmy także pamiętać o trikach, które pozwolą optycznie poszerzyć nasze pomieszczenie. Jednym z nich jest zastosowanie podwieszanych mebli i sanitariatów. Ale po kolei.

Projektujemy zawsze „od ogółu do szczegółu”, co oznacza, że najpierw zastanawiamy się nad tym czego potrzebujemy, a później weryfikujemy, co możemy zmieścić. W przypadku długiej i wąskiej łazienki najczęściej odpada nam dylemat: wanna czy prysznic, bo niestety wanna zajęłaby połowę dostępnej powierzchni. W małych wnętrzach najlepszym wyborem jest prysznic z odpływem liniowym - nie ograniczy nas przestrzeń brodzika, a szklana ścianka działowa zajmie mało miejsca. W wąskiej łazience prysznic najlepiej umieścić na jej końcu, gdzie ściany stanowić będą ścianki prysznica. Jeżeli dodatkowo na ścianę szczytową wybierzemy ciemniejszy kolor płytek to optycznie skrócimy łazienkę nadając jej właściwych proporcji.

Jak już wspominaliśmy, w wąskich pomieszczeniach warto zdecydować się na podwieszaną wersję mebli i ceramiki. Fantastycznie sprawdzi się tu wieloelementowa kolekcja Moduo. Dostępne w niej meble możemy dopasowywać do siebie jak klocki i wypełniać nimi nawet najtrudniejsze przestrzenie. Meble zostały zaprojektowane w bardzo ładnych i nowoczesnych kolorach: bieli i szarości. Dodatkowo, możemy je łączyć z blatami w kolorze dębu, także dostępnymi w kolekcji, co da nam przepiękny, harmonijny efekt.

Lustra pełnią szczególną rolę w każdym małym pomieszczeniu, także w wąskiej łazience. Nie tylko powiększają optycznie wnętrze, ale również potęgują światło. Dlatego w kolekcji Moduo znalazły się wiszące szafki z lustrzanymi frontami, które nie tylko doskonale sprawdzą się w roli tradycyjnego lustra, ale zapewnią też dodatkowe miejsce do przechowywania.

Tworząc projekt wąskiej i długiej łazienki prysznic umieściłyśmy naprzeciwko wejścia. Rozciągnęłyśmy go na całą długość wnętrza tak, że ściany łazienki stworzyły ścianki prysznica. Za szybą prysznicową miejsce znalazła podwieszana toaleta Moduo CleanOn, a za nią ciąg szafek: otwarty pion (20 x 44,7 cm) i dwie szafki z dwiema szufladami (60 x 44,7) z kolekcji Moduo. Wszystko to przykryte blatem w kolorze dębu Moduo (140 x 45 cm). Na blacie umieściłyśmy małą, okrągłą umywalkę nablatową Crea (38 cm), a o przestrzeń do przechowywania nad nią zadba ciąg szafek wiszących: dwie zamykane (Moduo 60 x 80 x 14,1) i otwarty pion (Moduo 20 x 80 x 14,1) w kombinacji z szafką z lustrem (Moduo 60 x 80 x 14,1). Zamontowanie wysokiej szafki z lustrem sprawi, że łazienka od razu wyda nam się optycznie większa.

Łazienka szeroka i krótka - 120x320 cm

W przypadku szerokiej i krótkiej łazienki kluczowe okazuje się umiejscowienie drzwi i przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Warto pamiętać, że aby zaoszczędzić miejsce warto zainwestować w montaż tzw. drzwi ukrytych, czyli takich z wewnętrzną ościeżnicą.

W łazienkach o zaburzonych proporcjach konieczna jest optyczna korekta. Wykonamy ją bez problemu za pomocą odpowiedniego rozmieszczania sprzętów i wprowadzenia dodatkowego koloru. W naszym przypadku po prawej stronie umieściłyśmy toaletę, a po przeciwnej stronie przestronny prysznic. Dzięki temu, że dwa dłuższe końce łazienki zostały zagospodarowane, łazienka optycznie się skróciła, co automatycznie przywróci jej odpowiednie proporcje. Jeżeli chcemy spotęgować ten efekt wystarczy, że wspomniane już przeciwległe ściany wyłożymy płytkami ceramicznymi w ciemniejszym odcieniu. Oczywiście nie bez znaczenia jest także odpowiedni dobór mebli.

Dzięki zróżnicowanym rozmiarom mebli z kolekcji Moduo, nie musimy korzystać z usług stolarza (co znacznie podnosi koszty), ale z powodzeniem możemy sięgnąć po znakomite, gotowe rozwiązania.

Do zabudowania pralki i stworzenia strefy z umywalką wybrałyśmy podwieszaną szafkę Moduo z dwiema pojemnymi szufladami (60 x 44,7) i otwarty pion (20 x 44,7). Do zamknięcia całości wybrałyśmy piękny blat o dębowej strukturze (140 x 45). Pamiętajmy, że w przypadku takiej zabudowy pralka musi być w wersji slim, czyli powinna mieć około 40-41 cm głębokości.

Jeżeli chcemy, żeby nasza łazienka nabrała charakteru „salonu kąpielowego”, koniecznie zdecydujmy się na umywalkę nablatową. My do naszego projektu wybrałyśmy piękną owalną misę Splendour Oval (52,5 x 53 x 15).

Nad toaletą znalazło się jeszcze miejsce na trzy wysokie białe szafki Moduo (40 x 80 x 14.1), które w połączeniu z dębowymi dodatkami wyglądają bardzo nowocześnie i schludnie, nadając wnętrzu nieco luksusowego charakteru. Co więcej - dzięki temu, że toaleta została umiejscowiona nieco z boku, obok niej znalazło się jeszcze miejsce na kosz na pranie.

Ekstremalnie mała łazienka - 120x180 cm

Łazienka o tak małym metrażu to prawdziwe wyzwanie. Tym bardziej, jeśli chcemy, by zmieściła się w niej wanna lub prysznic, WC oraz umywalka, o miejscu do przechowywania nie wspominając. Już sam rozmiar łazienki determinuje to, co możemy w niej zmieścić.

Wybierać musimy pomiędzy wanną (małą - klasyczną lub narożną) albo prysznicem. Najważniejsze jednak będzie odpowiednie dobranie mebli i urządzeń sanitarnych, tak by jak najlepiej spełniały swoje funkcje i zajmowały jak najmniej miejsca. W takim metrażu ważną rolę odgrywa również kolor, nie tylko ścian, ale i mebli. Wybierać należy kolory jasne, najlepiej biele i szarości, ponieważ optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że wnętrze wyda się bardziej nowoczesne.

Biorąc pod uwagę naszą modelową łazienkę, już na pierwszy rzut oka widać, że prysznic musimy umieścić po prawej stronie od wejścia. Jeżeli wybierzemy półokrągłą kabinę i postawimy ją w narożniku, to obok będziemy mogli zamontować na ścianie wąską szafkę. My wybrałyśmy biały słupek z kolekcji Moduo (40 x 160 x 34) umieszczony ok 60 cm od podłogi tak, żeby pod nim zmieścić jeszcze kosz na bieliznę. Naprzeciwko drzwi stanęła podwieszana toaleta, a nad nią umieściłyśmy trzy wiszące szafki: dwa otwarte moduły w kolorze dębu (20 x 80 x 14,1) i białą zamykaną szafkę (40 x 80 x 14,1).

Po lewej stronie od wejścia zostało nam bardzo niewiele miejsca na umywalkę. Dlatego zdecydowałyśmy się na naprawdę kompaktowe rozwiązanie - umywalkę meblową wraz z szafką (39 x 21,5 x 59). W projekcie nie mogło zabraknąć także podwieszanej szafki lustrzanej, którą zdecydowałyśmy się umieścić nad umywalką (40 x 80 x 14,1).

Oczywiście rozmiar łazienki wykluczył montaż pralki, ale i tak udało nam się zmieścić w niej wygodny prysznic, kosz na bieliznę, toaletę, umywalkę i cztery pojemne szafki, a to naprawdę sporo jak na tak mały metraż!

Jeżeli zależy nam na ładnym i modnym wystroju, który nie znudzi nam się po upływie kilkunastu miesięcy, najlepiej dążyć do ponadczasowych rozwiązań i uniwersalnej kolorystyki. W te trendy doskonale wpisuje się kolekcja Moduo. Połączenie koloru naturalnego dębu, połyskliwej bieli i szarości to bardzo nowoczesne rozwiązanie pasujące do wielu stylów i trendów. Biel świetnie wygląda solo, ale z powodzeniem możemy łączyć ją także z mocnymi kolorami. Biele i szarości bez względu na wybrany odcień fantastycznie współgrają z lustrami, szkłem, kamieniem, drewnem czy też stalą. Tak skomponowane łazienki możemy odmienić po latach za pomocą dodatków, bez konieczności robienia kosztownego remontu.

 

Ania Drozd i Beata Łańcuchowska - blog Pani to potrafi

Ania Drozd i Beata Łańcuchowska – to blogujące projektantki wnętrz z zacięciem dekoratorskim. Nie tylko projektują, ale również przerabiają, odnawiają, restaurują i malują. Prowadzą bloga „Pani to potrafi”, a także autorską pracownię we Wrocławiu.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty