Łazienka dla niepełnosprawnych
Łazienka dla niepełnosprawnych
jak urządzić łazienkę dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub niepełnosprawnościami. Starannie urządzona łazienka z czasem, z powodów zdrowotnych, staje się dla nas lub naszych bliskich mało przyjazna. Jak sprawić, by łatwo mogli z niej korzystać seniorzy lub osoby niepełnosprawne?
Specjalnie urządzonych przestrzeni wymagają seniorzy, niepełnosprawni, ale też kobiety w ciąży i małe dzieci. Jak pokazują statystyki, te grupy stanowią coraz większą część naszego społeczeństwa. Łazienka podczas choroby, niepełnosprawności czy niedyspozycji jest odwiedzana szczególnie często, warto więc ją dobrze urządzić. Tym bardziej, że miejscem w domu, gdzie osoby starsze najczęściej ulegają wypadkom, jest właśnie łazienka. Ostatnią rzeczą, na jaką seniorzy lub niepełnosprawni mają ochotę, wstając w nocy, to słabe oświetlenie w łazience, za wysoko bądź zbyt nisko zawieszone szafki czy niewymiarowe siedziska. Przeszkodami, często nie do pokonania dla wózka, są także próg oraz grube lub śliskie dywaniki. Jaka więc powinna być łazienka dla osób z dodatkowymi potrzebami?
Czysta funkcjonalność
Łazienka dla niepełnosprawnych to tak naprawdę także łazienka dla osób starszych, z ograniczeniami ruchowymi, wymagających specjalnej opieki. Jej urządzenie to sztuka kompromisu i wyważenia pewnych parametrów. Z jednej strony drzwi muszą być na tyle szerokie, aby przejechał przez nie wózek, z drugiej – nie mogą być zbyt ciężkie, by nie było trudności z ich otwieraniem. Meble nie mogą znajdować się za wysoko, ale zainstalowane za nisko też utrudnią życie.
Ważna jest odpowiednia przestrzeń manewrowa bez barier, wyposażona w uchwyty pomagające utrzymać równowagę lub przemieścić się. Osoba na wózku powinna móc obrócić się o 180 stopni, a taką swobodę ruchu zapewni przestrzeń co najmniej 150 na 150 cm.
W nocy pomocne okażą się lampki z czujnikiem ruchu, które bezpiecznie zaprowadzą nas do celu, bez konieczności poszukiwać włącznika światła. Pamiętajmy również o wyborze odpowiednich sprzętów i mebli z zaokrąglonymi narożnikami. Osoby niedowidzące docenią wyraźne kontrasty w wystroju wnętrza.
Wsparcie dla niepełnosprawnych
Łazienka dla osób z trudnościami w poruszaniu się bez pomocniczych poręczy nie spełni swoich funkcji. Uchwyty pomagające przemieścić się lub utrzymać równowagę muszą się znajdować przy toalecie, umywalce, wannie oraz prysznicu i być solidnie zamocowane, np. na specjalnym stelażu podtynkowym. W końcu to dla niepełnosprawnych bezcenne wsparcie. Zamocowane na wysokości 75–85 cm od podłogi pomogą się przytrzymać, podnieść, czy usiąść..
Nie zapomnijmy o tym, aby stworzyć dla osób niepełnosprawnych przestrzeń do samodzielności w toalecie. Służy temu odpowiedni transfer z wózka inwalidzkiego na miskę toaletową, uwzględniający indywidualne ograniczenia, wzrost czy budowę ciała. Może być więc transfer: przedni, przedni z obrotem (oba wymagają jednak dużej siły ramion) oraz wygodniejsze – diagonalny przedni z obrotem i transfer boczny.
Łazienka dostępna
Podczas urządzania łazienki dostępnej pamiętajmy, by otworzyć się na potrzeby osób z niej korzystających. Mając na uwadze kilka wyżej wymienionych aspektów, możemy być pewni, że stworzymy im przestrzeń bezpieczną, zapewniając jednocześnie tak ważną dla nich niezależność.
Azymut: łazienka
Pierwszą barierą, jaką napotykamy podążając do łazienki, są drzwi. Nie powinny być węższe niż 90 cm, ale też nie szersze niż 100 cm ani zbyt masywne. Najlepiej jeśli uchylają się pod kątem większym niż 90 stopni, na zewnątrz. To ważne w momencie, gdy ktoś przy wejściu do łazienki upadnie lub straci przytomność, bo łatwiej się do niego dostaniemy.
Klamka przy drzwiach powinna być chropowata, lekko „chodząca” i zamontowana na wysokości 80–120 cm. W podobnym zasięgu dla osób na wózku powinny być włączniki, gniazdka czy lustro łazienkowe. Pamiętajmy też, by owa klamka nie wymagała dużej siły nacisku – by lekko „chodziła”.
Kiedy nasze zdrowie nie domaga, ryzykowny jest „taniec” po śliskiej powierzchni. Podłoga musi więc być antypoślizgowa, podobnie jak dno wanny. W normalnych warunkach wanna bardzo cieszy kąpielami w pianie, ale dla niepełnosprawnych jest o tyle kłopotliwa, że ciężko do niej wejść, a jeszcze trudniej z niej wyjść. Warto rozważyć przerobienie wanny na kabinę prysznicową, najlepiej z szerokim i łatwym wejściem oraz odpowiednim siedziskiem.
Odzwierciedlenie potrzeb
Lustro łazienkowe zawieśmy tak, by jego dolna krawędź znalazła się co najmniej na wysokości 100 cm od podłogi. Jeśli możemy, zastosujmy lustro łazienkowe uchylne, które można dostosować do siebie, ustawiając je pod odpowiednim kątem. Pod lustrem powinna się znaleźć specjalna umywalka – z płaskim dnem i wyprofilowaną przestrzenią czołową. Przed nią zapewnijmy osobom niepełnosprawnym pole manewru o wymiarach 90 x 120 cm. Odpadają więc umywalki z postumentami i szafkami, które uniemożliwią osobom na wózku bliski podjazd. Nie utrudniajmy też osobom z ograniczeniami ruchowymi dostępu do kranu, montując baterie z kurkami – idealnie sprawdzą się te z fotokomórką oraz lekarskie. Rozważmy też zakup blokady przeciw poparzeniom, co docenią nie tylko niepełnosprawni, seniorzy, ale też rodzice małych dzieci.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.