Jak pozbyć się rybików w łazience? Poznaj skuteczne sposoby
Już sam widok, sunących po wannie lub umywalce rybików, u wielu osób wywołuje obrzydzenie. Jeszcze większy wstręt powoduje świadomość, że rybiki w ciemnej łazience chodzą po wszystkich przedmiotach używanych do codziennej higieny i pielęgnacji. Dlatego w walce z nimi trzeba działać szybko i przede wszystkim skutecznie. Zastosowanie zaprezentowanych sposobów, znacznie zwiększa szansę na trwałe pozbycie się tych niechcianych współlokatorów.
RYBIK CUKROWY - JAK WYGLĄDA?
Rybik cukrowy jest bezskrzydłym owadem, który potocznie przez wiele osób nazywany jest po prostu łazienkowym robakiem. Z daleka wygląda jak malutka, srebrna i zwinna rybka. Jego ruchy do złudzenia przypominają pływającą rybę. Rybik pokryty jest chitynowym pancerzem, z przodu ma nitkowate czułki, a z tyłu przy odwłoku trzy szczecinki. Jego długość może wahać się od 7 do nawet 25 mm. Nazwa rybika to połączenie rybiej aparycji z jednym z jego największych przysmaków - cukrem.
CZY RYBIK ROZNOSI ZARAZKI?
Ze względu na swój nieatrakcyjny wygląd rybiki traktowane są jak szkodniki. Jednak w rzeczywistości nie są groźne dla człowieka, nie przenoszą zarazków i bakterii oraz nie mają możliwości bezpośrednio zaatakować człowieka, na przykład poprzez ukąszenie.
DLACZEGO RYBIKI ŻYJĄ W ŁAZIENCE?
Rybiki żyją na całym świecie, a ich pierwotnym miejscem zamieszkania były tropiki, charakteryzujące się dużą wilgotnością powietrza i wysokimi temperaturami. Rybiki szybko zaaklimatyzowały się do życia z ludźmi, ponieważ dostały od nich bardzo sprzyjające warunki do rozwoju. Mieszkając w łazience mają stały dostęp do pożywienia oraz odpowiednią temperaturę. Rybki mogą żywić się resztkami jedzenia, okruszkami oraz papierem lub włóknami. Rybik funkcjonuje w ciemności i jest to kolejny powód dla którego upodobały sobie łazienki, w których przecież zazwyczaj panuje półmrok. Im lepsze warunki dla rybików zapanują w naszej łazience, tym chętniej będą tam egzystować i w szybkim tempie się rozmnażać.
RYBIKI, CZYLI WSTYDLIWY PROBLEM
Wiele osób uważa pojawienie się rybików w ich domu za coś wstydliwego. Dzieje się tak dlatego, że w powszechnej opinii obecność jakichkolwiek robaków oznacza, że pomieszczenie jest brudne i zaniedbane. Jednak rybik przebywa w łazience przede wszystkim ze względu na wilgoć i temperaturę i z tego względu, może pojawić się nawet w najbardziej wypielęgnowanym i najczystszym pokoju kąpielowym.
CO ZROBIĆ, ŻEBY RYBIKI NIE POJAWIŁY SIĘ W MIESZKANIU?
Najlepszym sposobem na walkę z rybikami jest zapobieganie pojawieniu się ich. W tym celu trzeba zawsze pamiętać o dokładnym i regularnym wietrzeniu pomieszczenia, zwłaszcza po kąpieli. Trzeba także zadbać o pozbycie się wszelkich rzeczy, które leżą zawilgotniałe - mopów, ściereczek, gąbek. Kolejną rzeczą o którą należy zadbać jest niedopuszczanie do wszelkich ubytków w silikonach uszczelniających brzegi wanny lub umywalki oraz do pozostawiania pustych miejsc po wykruszonej fudze. To właśnie w takich szczelinach najczęściej przebywają i rozmnażają się niechciane owady.
JAK POZBYĆ SIĘ RYBIKÓW W NATURALNY SPOSÓB?
Walkę z rybikami najlepiej zacząć od razu po zauważeniu pierwszych sztuk. Najprostszym i naturalnym sposobem jest zrobienie pułapek. Do tego celu wystarczy przygotować pojemniczki zawierające jeden z przysmaków rybików, na przykład cukier lub celulozę oraz substancję (miód) lub przedmiot (dwustronna taśma klejącą), do których przyklejają się zwabione jedzeniem rybiki. Innym lub pomocniczym działaniem może okazać się rozłożenie w łazience suszonej lawendy, cytryny, soku z limonki lub papki zawierającej cynamon. Rybiki nie lubią ostrych zapachów, więc jest szansa, że uciekną z miejsc które je zawierają.
GOTOWE PREPARATY DO WALKI Z RYBIKAMI
W sklepach z chemią, gospodarstwem domowym oraz ogrodniczych można kupić gotowe preparaty przeznaczone do zwalczania między innymi rybików. Profesjonalny spray lub proszek są bardzo skuteczne, ale trzeba liczyć się z tym, że są to środki, które mogą być szkodliwe na przykład dla zwierząt domowych. Dlatego należy ich używać zgodnie z instrukcją i w ostateczności, gdy rybików jest już bardzo dużo.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.