Drewno we wnętrzu – natura wiernie odtworzona
Drewno doskonale wpisuje się w różnorodne trendy i style. Potrafi być vintage lub minimalistyczne. Bez drewnianej podłogi trudno sobie też wyobrazić styl skandynawski czy rustykalne wnętrze. Tę uniwersalność mają również odwzorowujące ją płytki ceramiczne.
Drewno nosi w sobie historię drzewa, którym kiedyś było. Każdy fragment jest niepowtarzalny – i tę niepowtarzalność udaje się coraz lepiej naśladować.
Lepsze niż drewno
Naturalne drewno ma swoje ograniczenia. Wilgoć, słońce, zmiany temperatury z czasem je zmieniają i niszczą. Źle sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym, wymaga specyficznej pielęgnacji oraz zabezpieczenia. Tych wad nie ma twardy i odporny na odkształcenia czy zarysowania gres. Dzięki ceramicznemu wcieleniu parkietu bez obawy możemy wprowadzić rysunek i fakturę drewna do łazienki. Płytki mogą zająć całą podłogę, rozszerzając swój zasięg również na strefę prysznicową – przestrzeń dzielą wtedy tylko szklane panele. Takie rozwiązanie optycznie powiększa pomieszczenie i dodaje mu rozmachu na designerską skalę.
Ekotrendy
Inspirowane drewnem płytki pokazują to, co jest modne w świecie tradycyjnych drewnianych podłóg, ale wyznaczają też własne trendy. Są np. dostępne w wersji wybielonej, jasnej, idealnej do ultrapopularnych wnętrz skandynawskich. Z kolei elementy o rysunku drewna przywracają modę na tzw. jodełkę, która jednak wcale nie musi być vintage – ułożona z wielkoformatowych płytek staje się nowym, odważnym wzorem. Możliwości jest mnóstwo.
Transformacja drewna w ceramikę ma wielką zaletę – pozwala pięknie połączyć przestrzenie o różnych funkcjach. Tę samą podłogę w klasyczną jodełkę lub duże okrętowe deski możemy mieć od kuchni, przez salon aż po taras. Zapomnijmy o granicach i progach – niech płytki swobodnie połączą różne strefy. Nie zaszkodzi im upuszczony w kuchni kubek, wizyta przyjaciółki w szpilkach, deszcz i mróz na tarasie. My z biegiem lat zmienimy się odrobinę, one pozostaną wiecznie młode.
Myśl przestrzennie
Ceramika inspirowana drewnem nie musi trzymać się podłogi. Można wykorzystać ją w obudowie wanny, oddać jej jedną ze ścian lub tylko ten fragment, który wyznacza strefę wokół umywalki lub miski toaletowej. Odważni mogą eksperymentować z lookiem totalnym, stawiając na drewno i na podłodze, i na ścianach.
Kolor i styl
Spokojne tło podkreśli urodę drewna, które dobrze będzie wyglądać przy białych (czy ogólniej – jasnych) płytkach. Niech dekoracje nie konkurują z fakturą deski i rysunkiem słojów, co nie znaczy, że trzeba z nich zrezygnować. Sprawdzą się elementy z połyskiem, metalizowane, z delikatnym, geometrycznym lub stylizowanym roślinnym motywem. W kolekcji Naris marki Cersanit dostępne są płytki ze strukturą przypominającą kafelki – białe lub w delikatny patchworkowy wzór. Taka dyskretna dekoracja może doskonale komponować się z podłogą imitującą drewniane deski, np. z serii I love wood marki Cersanit, idealnie oddającej urok drewna.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ... -
Szare płytki łazienkowe: Przewodnik po stylach, ...
Szare płytki łazienkowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych aranżacjach ...