Jak dobrać odpowiednią wysokość umywalki?
Jak dobrać odpowiednią wysokość umywalki?
Umywalka to jeden z kluczowych elementów wyposażenia łazienki. Aby wykonywanie przy niej porannej i wieczornej toalety było wygodne, musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości. Odpowiedniej – czyli jakiej?
Choć umywalka nie jest największym elementem wyposażenia łazienki, to z pewnością jednym z najważniejszych. To przy niej co najmniej kilka razy dziennie myjemy twarz i dłonie, robimy i zmywamy makijaż, golimy się, przeglądamy w lustrze, a nierzadko myjemy lub nawet pierzemy różne rzeczy… Aby wykonanie tych wszystkich czynności było komfortowe, umywalka musi znajdować się na optymalnej wysokości. Jakiej? No cóż, to zależy.
Optymalna wysokość umywalki
Jeszcze jakiś czas temu wielu wykonawców kierowało się przy montażu umywalki wytycznymi zawartymi w „Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe”. Przewidywały one, podobnie jak zwyczajowe przyzwyczajenia, odległość ok. 75-80 cm od podłogi. Tyle tylko, że wytyczne te dziś nie do końca są aktualne. Obecnie bowiem uważa się, że najwygodniejsza wysokość umywalki zależy przede wszystkim – od wysokości użytkowników. Im wyżsi jesteśmy, tym wyżej powinna się znajdować umywalka.
I tak odpowiednio, dla osób mierzących 160 cm zalecana wysokość umywalki to 80 cm, 175– 85, 180 – 90, 190 – 95 cm. Co ważne odległość tę należy mierzyć od podłogi do górnej krawędzi umywalki. Dlatego w przypadku umywalek nablatowych np. z kolekcji Crea, a także modeli meblowych np. City, które niejako wpuszcza się w szafkę, wysokość samej ceramiki będzie taka sama, podczas gdy szafki podumywalkowe znajdą się na różnych poziomach.
Zobacz naszą nową kolekcję umywalek INVERTO
Umywalka dla dzieci
No dobrze, a co z resztą domowników – zwłaszcza z dziećmi? Jeśli możemy sobie pozwolić na zaaranżowanie w domu dwóch odrębnych łazienek, warto jedną z nich zaprojektować z myślą o maluchach. O ile w przypadku wanny czy brodzika niewiele możemy zrobić, by przystosować je do potrzeb i możliwości dzieci, to kwestia umywalki i miski toaletowej jest już otwarta. W sklepach bez trudu znajdziemy mniejsze modele muszli, z których dzieciom będzie łatwiej korzystać. Z kolei umywalkę możemy zamontować niżej, a po kilku latach – przesunąć ją w górę. Jeśli zastosujemy baterie podłączone na wężykach, wystarczy minimalny remont, by dokonać potrzebnych zmian. Zwłaszcza gdy zastosujemy meble modułowe np. z linii Moduo. Szeroka paleta modeli o różnych wymiarach pozwoli dopasować je do nowej aranżacji.
Co zaś z łazienkami rodzinnymi, z których korzystają nie tylko dorośli, ale i maluchy? Tu zalecanym rozwiązaniem jest montaż umywalki na poziomie odpowiednim dla dorosłych i przystawienie odpowiednich, maksymalnie stabilnych podstawek lub taborecików dla dzieci.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.