Bezpieczna łazienka – jak zabezpieczyć gniazdka elektryczne?
Bezpieczna łazienka – jak zabezpieczyć gniazdka elektryczne?
Woda lub wilgoć i energia elektryczna to nie zbyt dobrana para. A przecież w łazience musimy korzystać i z jednego, i z drugiego. Jak je połączyć, by czuć się bezpiecznie? Oto kilka praktycznych porad.
Zakaz używania w łazience pralki, suszarki do włosów lub golarki – to sytuacja, której nie sposób sobie nawet wyobrazić. Wszak każdego dnia w tym pomieszczeniu używamy nie jednego, a wielu urządzeń elektrycznych. Nie mówiąc już nawet o oświetleniu łazienki… W sposób naturalny, w każdej łazience muszą się wiec znaleźć instalacje, gniazdka i włączniki. Jakie wybrać, by zapewnić sobie i wszystkim domownikom (zwłaszcza tym najmłodszym) bezpieczeństwo?
Normy do spełnienia
Pierwszą zasadą jest wydzielenie w łazience strefy mokrej i suchej. W tej pierwszej, czyli na ścianach, podłogach, a także... na sufitach sfer mających bezpośredni kontakt z wodą – czyli w najbliższych okolicach wanny, kabiny prysznicowej, a także umywalki nie powinny być zamontowane żadne gniazdka czy przełączniki. W tym przypadku konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu – minimum 60 cm. Dobrze też jest zdecydować się na tzw. gniazdka bryzgoszczelne z klapką.
Gniazdka nie powinny znajdować się przy podłodze. W łazienkach bezpieczna wysokość jest znacznie wyżej. Gniazdka można instalować na wysokości 120 cm, włączniki oświetlenia 140 cm, a oprawy jeszcze wyżej - min. 200 cm. Warto też zadbać o specjalne, wodoszczelne modele, koniecznie z bolcem uziemiającym.
Nie tylko elektryka
Planując wyposażenie łazienki, pamiętamy że nie tylko instalacje elektrycznie nie lubią kontaktu z wodą. Równie nieodporne mogą się okazać meble wykonane ze źle zaimpregnowanego drewna lub z płyt drewnopochodnych. Już po pierwszym dłuższym kontakcie z wodą, mogą one zostać nieodwracalnie zniszczone. Dlatego naprawdę warto zdecydować się na szafki wykonane z odpowiednich materiałów.
Dobrym przykładem są meble łazienkowe CREA. Oprócz eleganckiej, minimalistycznej formy, a także pokrycia przypominającego strukturę lnu w trzech odcieniach, gwarantują one wytrzymałość. Wykonano je z płyty Aquasafe, o zwiększonej odporności na wilgoć. Fronty i korpusy nie chłoną wody, ani nie pęcznieją pod wpływem wilgoci. Nie zniszczy ich też pleśń. Aquasafe ma zdecydowanie lepsze parametry niż tradycyjne płyty stosowane w łazienkach.
Mało tego, jeśli chcemy zadbać o komfort użytkowania łazienkowych sprzętów, warto również zwrócić uwagę na ceramikę i armaturę, którą łatwiej będzie utrzymać w czystości niż standardowe rozwiązania. Zaokrąglone kształty zewnętrzne oraz specjalnie wyprofilowane wnętrza misek z kolekcji MODUO (stworzone w technologii CleanOn) w znacznym stopniu ułatwiają sprzątanie i mycie. Na ceramice tej nie osadzi się kamień, który w naturalny sposób występuje w wodzie. Niweluje to konieczność stosowania silnych środków czystości, jest wygodniejsze i bardziej przyjazne zdrowiu.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek. -
Czyszczenie odpływu liniowego - krok po kroku
Zalety odpływów liniowych spowodowały, że aranżacja łazienki z ich użyciem to jeden z najszybciej ...