Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Trudne plamy, czym wyczyścić kafelki z tłuszczu?Tłuszcz w kuchni jest wszechobecny, pojawia się nie tylko na płycie grzewczej, w piekarniku i na blacie, ale również na płytkach, które znajdują się na ścianach między szafkami, a także na podłodze. Na niektórych powierzchniach, ze względu na kolor i wzór, trudno go zauważyć, a problem dostrzegamy dopiero w momencie bezpośredniego kontaktu dłoni z powierzchnią. Jak wyczyścić kafelki w kuchni z tłuszczu? Jak przywrócić im połysk i blask?

Gotowe preparaty do tłustych zabrudzeń

Są to jedne z pierwszych produktów, po które sięgamy w celu usunięcia tłuszczu z płytek kuchennych. Wydaje się, że opracowane przez specjalistów, wykazują się największą skutecznością. Czy warto jest je stosować, zastanawiając się, czym wyczyścić kafelki z tłuszczu?

Przede wszystkim są to środki o bardzo zróżnicowanym składzie i tym samym działaniu, różnią się więc skutecznością. Największą grupę tego typu produktów tworzą środki w aerozolu i sprayu. Mają płynną konsystencję, jednak są łatwe w użyciu. Przy trudniejszych zabrudzeniach, mogą jednak pozostawiać smugi, szczególnie że zaleca się ich pozostawienie na kilkanaście minut na powierzchni. Spływają wtedy i tracą na sile działania. Alternatywą są mleczka o zdecydowanie gęstszej konsystencji oraz pasty, których głównym przeznaczeniem jest czyszczenie fug.

A jak wyczyścić kafelki w kuchni z tłuszczu, przywracając im jednocześnie połysk? Jeżeli Twoim większym zaufaniem cieszą się gotowe produkty, to dobrym wyborem będzie umycie płytek płynem do mycia okien i przetarcie ich do sucha. Wcześniej zaleca się jednak usunięcie tłustych plam.

Czym wyczyścić kafelki z tłuszczu, nie korzystając z gotowych środków?

Zwolennicy eko rozwiązań decydują się na alternatywy dla gotowych środków czystości dostępnych w sklepach. Wśród domowych sposobów są takie, które wykazują się dużą skutecznością w usuwaniu tłuszczu. Zatem  jak wyczyścić kafelki w kuchni z tłuszczu bez chemii?

Możesz połączyć ocet spirytusowy z wodą, jednak nie powinno się go używać w niedalekiej odległości od pieca gazowego, ponieważ cechuje się właściwościami łatwopalnymi. Do jasnych płytek użyj kwasku cytrynowego, w przypadku ciemnych istnieje ryzyko, że pojawią się odbarwienia. Innym skutecznym produktem, który pomoże Ci pozbyć się tłuszczu z płytek, jest soda oczyszczona. Możesz jej użyć na dwa sposoby. Jeżeli chcesz wyczyścić kafelki, połącz ją z większą ilością wody i nanieś na powierzchnię ściereczką. Chcąc usunąć tłuszcz zalegający w fugach, jedno opakowanie sody wymieszaj ze 100 ml wody do uzyskania konsystencji pasty, którą następnie zaaplikuj na fugi z wykorzystaniem szczoteczki do zębów. Podobne działanie wykazuje proszek do pieczenia, jednak jest mniej skuteczny przy najbardziej uciążliwych plamach. Niezawodny może okazać się też ocet, który mieszamy z wodą w proporcjach 1:2 lub 1:1 w zależności od stopnia zabrudzenia.

Już wiesz, jak wyczyścić kafelki w kuchni z tłuszczu, jednak najlepszym sposobem na utrzymanie ich w czystości, jest systematyczne mycie. Po każdym gotowaniu przetrzyj płytki ściereczką, nasączoną wodą z octem lub użyj płynu do mycia naczyń bądź okien. Unikniesz w ten sposób trudnych i tym samym trwałych, tłustych plam.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty