Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Szerokość wanny – popularne rozmiary

Szerokość wanny ma znaczenie nie tylko w przypadku małych łazienek, ale każdego innego, również większego metrażu. To od niej zależy, czy będzie to pomieszczenie funkcjonalne, a korzystanie ze wszystkich sanitariów łatwe i wygodne. Istnieją popularne i często wybierane rozmiary wanien, jak też mniej powszechne, wybierane tylko w szczególnych przypadkach. Szerokość wanny jest często związana z jej kształtem. Jakie są najpopularniejsze rozmiary oraz jak wybrać wannę z uwzględnieniem wielkości łazienki?

Wymiary wanny

Wanny możemy podzielić ze względu na ich kształt, jak też materiał, z jakiego są wykonane. Nie bez znaczenia jest też sposób ich montażu oraz wymiary. Szerokość wanny, jak i jej długość, determinuje ich kształt. Wanny prostokątne mają najczęściej długość od 100 do 200 cm, a ich szerokość to 70-100 cm. Wanny owalne charakteryzują się długością ok. 175-190 cm i szerokością ok. 85-120 cm. Jeżeli chodzi o wanny symetryczne i asymetryczne, to będą miały one boki, których długość wynosi od 75 do 175 cm. Są jeszcze wanny okrągłe, spotykane najrzadziej, których średnica wynosi ok. 150 cm.

W zależności od wymiarów, wanny będą różniły się pojemnością, co jest jednym z czynników, wpływających na ostateczny wybór klienta. Jeżeli posiadamy dużą łazienkę i mamy nieograniczone możliwości aranżacji, to bardzo często pojemność, a nie wymiary wanny są uwzględniane przy zakupie. Wanny mogą mieć od 90 litrów pojemności (najmniejsze modele), nawet do 400 litrów.

Kształty wanny – szerokość, długość i pojemność

Najmniejsze są wanny krótkie, stanowiące bardzo często alternatywę dla brodzików. Są jednak od nich zdecydowanie głębsze oraz szersze i dłuższe (ich długość to zazwyczaj ok. 100 cm). Znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w małych łazienkach, w których nie możemy pozwolić sobie na większe wanny, ale zależy nam na ich obecności. Wanny długie zaliczane są do najwygodniejszych. Mogą osiągać długości do 180 cm, a szerokość wanny długiej to ok. 70 cm. Mają tym samym większą pojemność, co oznacza większe zużycie wody. Wanny asymetryczne wyróżniają się oryginalnymi kształtami. Sprawdzają się w pomieszczeniach o większym metrażu, ale też w mniej ustawnych łazienkach. Można je umieścić w narożniku lub tradycyjnie przy ścianie. Niekiedy dodatkowo wyposażone są w siedzisko, wtedy szerokość wanny może być większa.

Wanna do małej i dużej łazienki

Przed zakupem wanny należy zastanowić się nad jej przeznaczeniem i indywidualnymi preferencjami. Niektórzy preferują długi relaks, inni szybką kąpiel. Pod uwagę bierzemy też wielkość łazienki, ale również kształt pomieszczenia. Może się okazać, że wannę warto wykorzystać jako wypełnienie wnęki lub też narożnika, który wydawał nam się mało praktyczny. Długość i szerokość wanny dopasowujemy do swoich potrzeb, nawyków i metrażu łazienki.

Najczęściej wykorzystywane w małych łazienkach są wanny krótkie, osiągające do 140 cm długości. Szerokość wanny wynosi wtedy maksymalnie 75 cm. Niektóre modele posiadają siedzisko, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób starszych i mających problemy z poruszaniem się. Na mniejszym metrażu może dobrze sprawdzić się też asymetryczna wanna. Szerokość najmniejszych modeli to ok. 75 cm, a długość minimum 140 cm. Ich kształt sprawia, że mają większą pojemność kąpielową i są bardzo wygodne.

Im większa łazienka, tym większe możliwości aranżacyjne i swoboda wyboru wanny. Klasycznym rozwiązaniem będzie wanna długa prostokątna, szczególnie dobra opcja dla osób wysokich i ceniących sobie komfort długich kąpieli. Wanny asymetryczne i symetryczne mogą mieć większe długości i szerokości, niż w przypadku małych łazienek.

Wanna idealna pasuje zarówno do Twojego stylu życia, jak też metrażu Twojej łazienki, wówczas jest najwygodniejsza i pozwalająca na korzystanie z łazienki w możliwie jak najbardziej komfortowy sposób. 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty