Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Specjalistyczne kleje do podłóg – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Specjalistyczne kleje do podłóg – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?O ile wybór wymarzonych płytek zajmuje nam na ogół sporo czasu, klejom i zaprawom zazwyczaj nie poświęcamy wiele uwagi. Tymczasem to właśnie od nich w dużym stopniu zależy ostateczny efekt – czy płytki będą dobrze i trwale przylegały, czy będą narażone na pękanie i uszkodzenia mechaniczne, czy ogrzewanie podłogowe będzie efektywne… Kluczowe w powyższych kwestiach jest dobranie odpowiedniej zaprawy do rodzaju płytek i tego, gdzie chcemy je ułożyć. 


Przeglądając w katalogach, czy sklepach i marketach budowlanych kolekcje płytek zazwyczaj koncentrujemy się na ich wzorach, kolorystyce, dostępnych wymiarach, elementach ozdobnych itp. I słusznie. Jednak aby mieć pewność, że wybrane przez nas kafle będą dobrze wyglądały na ścianach i podłogach, musimy zadbać również o element niewidoczny, aczkolwiek istotny – odpowiedni klej lub zaprawę klejową. Zacznijmy od początku. Mimo tego, że terminy te stosuje się często zamiennie (również w poniższym tekście), w istocie oznaczają one różne produkty. Zaprawa to sucha mieszanka, w której głównym spoiwem jest cement. Miesza się ją z wodą – w odpowiednich, podanych przez producenta proporcjach. Można je stosować zarówno na podłożach suchych, jak i wilgotnych. Jeśli jest taka potrzeba – również w nieco grubszej warstwie w celu zminimalizowania nierówności podłoża. W przypadku kleju spoiwem są żywice syntetyczne albo żywice syntetyczne i cement. Mogą być stosowane jedynie w przypadku położy suchych i równych, gdyż zalecana warstwa kleju powinna być cienka. 

 


 

Rodzaje zapraw i klejów

 

Spoiwa dzielą się na trzy podstawowe grupy oznaczone literami C, R i D: 

  • C to kleje cementowe, które stanowią mieszaninę cementu, wypełniaczy mineralnych, polimerów oraz modyfikatorów. 
  • Literą R określa się kleje żywiczne – epoksydowe i poliuretanowe, które wyróżniają wodoszczelność i dobra przyczepność. Stosuje się je do podłoży trudnych, narażonych na bezpośrednie działanie wody lub środków chemicznych.
  • Literą D określa się zaś kleje dyspersyjne, które stanowią mieszaniny spoiw organicznych. Są one bardzo elastyczne, dzięki czemu znoszą odkształcenia między podłożem, a płytkami.

 

spoiwa do płytek

Ale to nie wszystko. Wszystkie powyższe spoiwa występują w kilku klasach odpowiadających różnych specjalnym właściwościom. I tak:

C1 – to kleje normalnie wiążące,
C2 – o podwyższonych parametrach,
F – szybkowiążące,
T – o zmniejszonym spływie,
E – o wydłużonym czasie otwartym,
S1 – odkształcalne,
S2 –o wysokiej odkształcalności.

Do zadań specjalnych

Wybór konkretnego kleju uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju płytki i jej wielkości, rodzaju podłoża, a także tego czy płytki będziemy kłaść na zewnątrz czy wewnątrz. W przypadku standardowych płytek, które zamieramy ułożyć na standardowym podłożu absolutnie wystarczająca będzie najbardziej ekonomiczna zaprawa cementowa. Jeśli jednak mamy do czynienia z trudniejszym podłożem lub materiałem jak np. gresem czy naturalnym kamieniem, sięgnąć powinniśmy po spoiny elastyczne i/lub odkształcalne.

To kilka przykładów:

  • Kiedy chcemy położyć bardzo obecnie modne płytki wielkoformatowe zdecydować się powinniśmy na kleje odkształcalne lub wysokoodkształcalne (S1 lub S2). Tylko one umożliwią pracę kafla i swobodne przenoszenie ciężaru bez ryzyka pęknięcia. 
  • Jeśli płytki zamierzamy położyć na podłoże drewniane (w tym na płytę drewnopochodną), właściwy będzie klej elastyczny C2. Nie sprawdzi się za to zupełnie cementowa zaprawa klejąca, która nie zapewni odpowiedniego i długotrwałego efektu (płytki zapewne po jakimś czasie odpadną).
  • Jeśli chcemy korzystać z ogrzewania podłogowego postawić powinniśmy na kleje elastyczne C2, które zapewnią ciągłość i dobre przyleganie powierzchni, a jednocześnie będą kompensować naprężenia związane ze zmianą temperatury. Ważne, by spoiwo wypełniało blisko 100% przestrzeni między podłożem, a płytką. 
  • Elastyczne spoiwa z klasy C2 polecane są również na powierzchnie narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych – zmiany temperatury (mróz i promienie UV) a także deszcz i śnieg. Mowa tu o tarasach, balkonach i schodach.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty