Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Rodzaje umywalek – na co zwrócić uwagę?

Nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, toalety, lustra i oczywiście umywalki. To podstawowe wyposażenie każdej, zarówno dużej, jak i małej łazienki. To one decydują o jej funkcjonalności. Wyróżniamy kilka rodzajów umywalek, które mogą różnić się materiałem, kształtem, a przede wszystkim sposobem montażu. Na te trzy czynniki należy zwrócić uwagę przy jej wyborze. Dopasowujemy ją zatem  do metrażu pomieszczenia i możliwości aranżacyjnych, własnych, indywidualnych nawyków oraz oczekiwań. Możesz postawić na klasykę lub na unikalny kształt i formę, którymi charakteryzują się nowoczesne umywalki.

Rodzaje umywalek, a sposób montażu

Najczęściej stosowanym kryterium przy wyborze umywalki jest jej sposób montażu. Wśród powszechnie stosowanych rozwiązań są umywalki wpuszczone w blat szafki. To praktyczne rozwiązanie, pasujące zarówno do klasycznych, jak też nowoczesnych aranżacji. Są częściowo schowane pod blatem, ich rant wystaje ponad blat. Wyróżniają się szerokim kołnierzem, który zapewnia stabilizację mocowania umywalki. Alternatywą dla nich są nowoczesne umywalki nablatowe. Montujemy je na blacie, który może być zawieszony na ścianie jako samodzielny mebel lub też (co jest częściej stosowanym rozwiązaniem) być elementem szafki. Takie umywalki przybierają różne, ciekawe kształty, pozwalając realizować najbardziej ambitne i ciekawe projekty. Tradycyjne są umywalki prostokątne. Nowoczesne umywalki często są głębsze, mają wąskie ścianki, zaokrąglone krawędzie. Występują w wersji okrągłej, owalnej, ale też kwadratowej i prostokątnej.

Możesz zdecydować się na umywalkę mocowaną bezpośrednio do ściany. To rodzaje umywalek, które nierzadko wspierane są dodatkowo postumentem. Mają nie tylko podpierać wiszącą umywalkę, ale również maskować instalację i syfon. Na większej powierzchni, gdzie mamy dużo przestrzeni do wykorzystania, możemy sobie pozwolić na umywalki wolnostojące z postumentem. Nie posiadają przestrzeni do przechowywania, jednak są ciekawym elementem wyposażenia łazienki, urządzonej w stylu retro, szczególnie jeżeli połączymy je ze złotą lub czarną ozdobną armaturą.

Umywalka ceramiczna czy z konglomeratu?

Rodzaje umywalek zostały wyróżnione nie tylko ze względu na ich sposób montażu. Wykonuje się je także z różnych materiałów. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są umywalki ceramiczne. Wyróżniają się bardzo dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre modele dodatkowo są pokryte powłoką ochronną, zapobiegającą osadzaniu się kurzu i brudu. Bez problemu usuniemy z ich powierzchni wszystkie zabrudzenia, zachowując ich czystość na co dzień. Alternatywą dla nich są nowoczesne umywalki wykonane z konglomeratu, czyli materiału będącego połączeniem kamienia i żywicy. Są od ceramicznych modeli bardziej elastyczne, są też bardzo odporne na zarysowania i pęknięcia. Pojawiające się ewentualne ubytki bez problemu usuniemy z wykorzystaniem papieru ściernego. W konglomeracie brak jest porowatych powierzchni, w które wnika brud, dzięki czemu również są łatwe w utrzymaniu w czystości.

Wybierając umywalkę, uwzględnij też jej rozmiary. Przed nią powinna pozostać wolna przestrzeń o szerokości minimum 65 cm i długości 110 cm. Jest ona potrzebna, abyś mógł się swobodnie poruszać oraz korzystać z umywalki.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty