Oświetlenie łazienki – jak dobrać odpowiedni rodzaj światła do wnętrza?
Oświetlenie łazienki – jak dobrać odpowiedni rodzaj światła do wnętrza?
Oświetlenie w łazience - jak zaprojektować?
Choć oświetlenie łazienki montuje się w ostatnich etapach jej wykończania, to zaplanować je należy dużo wcześniej – jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. I to nie tylko dlatego, że montaż odpowiednich instalacji jest możliwy jedynie przed położeniem płytek.
Warto jeszcze na etapie projektu dokładnie przemyśleć nasze potrzeby. Czy z łazienki korzystać będą jedynie dorośli, czy też małe dzieci? Gdzie mają się znaleźć włączniki do poszczególnych punktów światła, tak by były łatwo dostępne po wyposażeniu i umeblowaniu wnętrza? Gdzie stanąć ma wanna, a gdzie umywalka? Jakie w końcu mamy oczekiwania – czy marzymy o przytulnym pokoju kąpielowym, czy też o wnętrzu pełnym energii? Wszystkie te aspekty mają odzwierciedlenie w specyfice oświetlenia. A raz podjęte decyzje trudno będzie zmienić po zakończeniu remontu.
Pamiętajmy też, że to samo oświetlenie będzie wyglądało kompletnie inaczej w aranżacji utrzymanej w ciemnych barwach, a inaczej w jasnej kolorystyce. Białe lub kremowe płytki np. z kolekcji SOFT ROMANTIC będą odbijać światło, dzięki czemu łazienka będzie się wydawała większa i bardziej przestronna. Z drugiej strony, ciemne barwy optycznie zmniejszą przestrzeń i niejako „pochłoną” światło, za to stworzą przytulny, elegancki nastrój. Ciekawy efekt uzyskamy również gdy połączymy kafle matowe i połyskujące np. właśnie z SOFT ROMANTIC.
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Planując oświetlenie skupmy się na poszczególnych strefach łazienki. Oprócz światła głównego – łagodnie doświetlającego całe pomieszczenie (montuje się je na suficie w centralnym punkcie/punktach), powinniśmy dobrać odpowiednie światło do określonych funkcji konkretnej części wnętrza.
Najważniejsza jest okolica umywalki. Tu wręcz nie może zabraknąć dobrego oświetlania, przy którym golenie i wykonywanie makijażu będzie łatwiejsze. Sprawdzą się listwy LEDowe wokół lustra, a także punktowe oświetlenie zlokalizowane po obu jego stronach. Mogą to być zarówno minimalistyczne oprawy, jak i ozdobne kinkiety albo kandelabry. Wszystko zależy od stylu, w którym utrzymane jest całe wnętrze i naszych upodobań. Jeśli mamy w łazience dwie umywalki, punkty świetlne muszą znaleźć się przy obu taflach. Warto też zadbać o oddzielne włączniki.
Z kolei w kabinie prysznicowym i przy wannie sprawdzi się mniej dekoracyjne, ale łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i bezpieczniejsze oświetlenie punktowe. Warto zadbać (podobnie jak w przypadku wszystkich opraw w strefie mokrej) o dobór takich modeli, które gwarantują zabezpieczenie przed wilgocią.
Jaka barwa światła do łazienki?
Nie mniej istotna niż rozmieszczenie i styl samych opraw świetlnych, jest barwa światła. To głównie ona kreuje atmosferę w łazience. Jako oświetlenie główne, a także przy umywalce zdecydowanie najlepiej sprawdzi się światło neutralne – ok. 4000 K. Nie męczy zbytnio oczu, ani nie przekłamuje ono kolorów, co jest bardzo istotne np. podczas wykonywania makijażu. Z kolei przy wannie warto zainstalować światło ciepłe – ok. 2700 K - 3000 K. Sprzyja ono bowiem relaksowi i pobudza wydzielanie melatoniny czyli hormonu snu.
Inną opcją jest zainstalowanie źródeł, które pozwalają na zmianę barwy światła. Wówczas w zależności od naszych potrzeb – czy chcemy odpocząć, czy przygotować się do pracowitego dnia, możemy dowolnie i z łatwością modyfikować kolor.
Oświetlenie łazienki: aranżacje, pomysły
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.