Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki

Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki

Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki

Łazienka to jedno z najbardziej wymagających
pomieszczeń w domu – sporządzając projekt łazienki,
musimy pamiętać o wielu kwestiach. 
Aby była nie tylko piękna,
ale też funkcjonalna,
warto wziąć pod uwagę takie kwestie,
jak choćby ergonomia. 

Stworzenie optymalnej przestrzeni, spełniającej nasze wymagania oraz potrzeby fizjologiczne, psychiczne czy społeczne, to główne przesłanie, którym powinniśmy się kierować, aranżując wnętrza, w tym oczywiście także łazienki. Zasady, jak to zrobić mądrze, określa ergonomia – nie bez znaczenia jest bowiem liczba, wielkość oraz rozmieszczenie sprzętów. To, jak zaplanujemy wysokość czy rozstaw niezbędnych elementów wyposażenia, warunkuje jakość naszego życia – łazienka jest w końcu miejscem, w którym spędzamy 3 lata z życia.

Planowanie łazienki – podstawowe pytania

Łazienka, ze względu na swoją zazwyczaj niewielką powierzchnię oraz konieczność pogodzenia wielu różnych funkcji, potrzebuje wyjątkowej dbałości o szczegóły. Dlatego zanim weźmiemy się za projekt, powinniśmy ustalić podstawowe kwestie: kto będzie z niej korzystał, w jakim wieku są członkowie rodziny (czy są osoby starsze, czy dzieci są już duże) i jak będzie się ten stan zmieniał w ciągu najbliższych lat. Ważna jest także liczba domowników, bo to, co wydaje się optymalne w łazience dla singla, przy większej rodzinie może się w ogóle nie sprawdzić. Jeśli z pomieszczenia ma np. korzystać więcej niż pięć osób, warto zastanowić się nad wydzieleniem osobnej toalety. Nie bez znaczenia jest również płeć domowników – ta zazwyczaj łączy się z konkretnymi preferencjami dotyczącymi np. wyboru między wanną a prysznicem czy zasadnością odpowiedniego oświetlenia przy lustrze łazienkowym.

Liczy się wysokość

Sprecyzowanie naszych potrzeb jest niezwykle istotne. Potem przychodzi czas konfrontacji z rzeczywistością. Jedną z najistotniejszych kwestii przy urządzeniu przyjaznej przestrzeni łazienkowej jest więc np. wysokość, na jakiej umieścimy poszczególne elementy wyposażenia. I należy tutaj pamiętać nawet o najdrobniejszych szczegółach, takich jak armatura. Sięgamy do niej nawet kilkanaście razy dziennie, dlatego nie może być ani za wysoko, ani za nisko. Optymalną wysokością, na jakiej powinna znajdować się ścienna bateria umywalkowa, to 25–30 cm nad górną krawędzią umywalki (którą z kolei najlepiej, jeśli umieścimy 80–85 cm od podłogi). Nieodzowną część tej strefy, czyli lustro łazienkowe, odsuńmy od baterii o 10–15 cm, aby nie ograniczać jej ruchów. Do armatury wannowej sięgamy zazwyczaj z pozycji siedzącej, dlatego ta powinna zawisnąć 10–18 cm od krawędzi wanny, która kończy się 60 cm nad podłogą. Poziom 110–130 cm to idealne miejsce dla baterii prysznicowej, jej główka natomiast powinna znajdować się nie wyżej niż 180 cm od posadzki. Standardowa wysokość dla bardzo modnej deszczownicy to 2 m, mierzone od dna brodzika.
To, jak i gdzie umieścimy miskę WC wiszącą, również determinuje naszą wygodę. Górna krawędź muszli sedesu i bidetu powinna znajdować się na wysokości 40 cm, a pisuaru – 65 cm nad podłogą.

Nowoczesne łazienki a przestrzeń funkcjonalna

Przeciskanie się między sprzętami albo uderzanie łokciem w ścianę przy myciu rąk z pewnością nie należy do komfortowych. Aby uniknąć takich sytuacji, projektując przestrzeń, musimy wziąć pod uwagę także optymalne odległości. Jeśli w łazience znaleźliśmy miejsce dla dwóch umywalek, to 30 cm odstępu między nimi jest absolutnym minimum. W podobnej odległości umywalka powinna się znaleźć od ściany lub prysznica. Trochę mniej, bo 20 cm przerwy, wystarczy, jeśli umieszczamy ją przy misce WC czy wannie. W tym ostatnim przypadku dopuszczalna jest też instalacja obok wanny w taki sposób, aby krawędzie wanny i umywalki były zbieżne lub krawędź umywalki była nadwieszona nad krawędzią wanny maksymalnie do 5 cm.

Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki 3
Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki 4

Optymalne dojście

Co jeszcze można zrobić, aby mieć swobodny dostęp do sprzętów, który ułatwi nam nie tylko korzystanie z nich, ale również czyszczenie? Zachować odpowiednie dojście, czyli wygospodarować optymalną powierzchnię od frontu. Najlepiej, jeśli przed umywalką i bidetem zostawimy wolny prostokąt podłogi o wymiarach 100 x 70 cm. Funkcjonalna powierzchnia przed miską WC to 80 x 65–85 cm, zaś prysznicem – 80–100 x 90–110 cm. Aby bez problemu wejść do wanny, dajmy sobie przestrzeń 100–120 x 70–100 cm.

Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki 5
Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki 6

Łazienka na miarę potrzeb

Nie taki więc diabeł straszny! Łazienka może (i powinna) być zarówno funkcjonalna, jak i… piękna. Wystarczy dobrze wszystko zaplanować – odpowiednio rozmieścić sprzęty, uwzględniając przy tym całą infrastrukturę techniczną oraz nasze potrzeby. To stworzy solidną bazę dla całej aranżacji. Potem już tylko wystarczy puścić wodze estetycznej fantazji. Efekt? Piękna, funkcjonalna i bezawaryjna łazienka na lata.

Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki 8
1. Dopuszczalne jest instalowanie umywalki obok wanny w taki sposób, aby krawędzie ich były zbieżne lub krawędź umywalki nadwieszona nad krawędzią wanny maksymalnie do 5 cm
2. Dla umywalki długości ≤ 40 cm
3. Dla umywalki długości > 40 cm i zalecana dla umywalki długości ≤ 40 cm
Łazienka i ergonomia – sprawdź, jak planować nowoczesne łazienki 9

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty