Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jakie wybrać płytki pod prysznic bez brodzika?



Wysokie, klasyczne brodziki przestały być jedyną możliwością dla tych, którzy nie planują w swojej łazience wanny. Odkąd pojawiły się modele walk-in, sukcesywnie wzrasta zainteresowanie nowym rozwiązaniem. Prysznic bez brodzika wyróżnia się bezpieczeństwem, ze względu na brak progów, oszczędnością miejsca i większą przestrzenią do zagospodarowania, a także łatwością w utrzymaniu w czystości. Podłoga oraz ściany wykonane są z płytek ceramicznych. Jak wybrać płytki pod prysznic, aby pasowały do wystroju, a jednocześnie potęgowały funkcjonalność prysznica?

Najpierw przygotowanie podłoża

Aby możliwe była zamontowanie prysznica bez brodzika, podłoże musi spełnić kilka warunków. Najłatwiej jest go wykonać na podłodze znajdującej się bezpośrednio na gruncie. Ocieplenie i warstwa betonu jest na tyle gruba, że bez problemu zmieści się podejście kanalizacyjne. Inaczej jest między kondygnacjami, gdzie strop monolityczny ma często 15 cm. Wtedy może się okazać, że konieczne będzie poprowadzenie fragmentu podejścia pod stropem w pomieszczeniu znajdującym się niżej.

W prysznicu bez brodzika trzeba ponadto wykonać odpływ, który będzie znajdował się na podłodze. Musi być zapewniony przy tym odpowiedni spadek z każdej strony lub z trzech stron.

Jakie płytki pod prysznic bez brodzika? Kwestie praktyczne i estetyczne

Płytki pod prysznic powinny cechować się przede wszystkim niską nasiąkliwością, na poziomie ok. 3%. Będą nieustannie narażone na bezpośredni kontakt z wodą, więc w innym przypadku bardzo szybko uległyby zniszczeniu. Ponadto, dla bezpieczeństwa należy wybierać płytki o antypoślizgowej powierzchni. Dobrze sprawdzają się matowe i porowate płytki pod prysznic, które minimalizują ryzyko przypadkowe poślizgnięcia. Często wybierane są płytki w większych formatach. Tworzą one gładką nawierzchnię, co ma wpływ zarówno na łatwość czyszczenia, jak też kwestie wizualne. A jakie płytki pod prysznic bez brodzika wybrać, aby pasowały do stylu i aranżacji wnętrza? Możesz zdecydować się na podobny lub ten sam kolor płytek, co znajduje się na podłodze i ścianie w pomieszczeniu. To pozwoli Ci utrzymać mocno nowoczesny i minimalistyczny styl wnętrza. Bardzo często jednak przestrzeń prysznica akcentuje się innym kolorem, może pochodzić z tej samej palety barw, co kolor na ścianach i podłodze lub kontrastować z nim. To dobry sposób, aby ożywić, a nawet ocieplić wnętrze. Płytki pod prysznicem mogą być takie same na podłodze i na ścianach lub też stanowić dwie, zupełnie różne powierzchnie. Coraz mocniej swoją obecność w łazience zaznacza drewno i beton. Płytki ceramiczne imitujące te naturalne materiały stanowią bardzo dobre uzupełnienie wnętrz zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, skandynawskich i loftowych.

Układamy płytki pod prysznicem

Wybrane płytki pod prysznic trzeba w odpowiedni sposób ułożyć. Konieczne jest uszczelnienie całej podłogi i ścian. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się izolacje dwuskładnikowe. Zabezpieczamy powierzchnie na szerokości minimum 50 cm od krawędzi brodzika. Izolacja obejmuje wklejenie kołnierza przy odpływie i taśm uszczelniających oraz wykonanie dwóch warstw hydroizolacji (drugą nakładamy dopiero w momencie, kiedy pierwsza całkowicie wyschnie).

Na tak przygotowanym podłożu układamy płytki pod prysznic. Im większy format płytek, tym trudniej będzie  wykonać spadki. Tworzy się wtedy tzw. kopertę, dopiero po ułożeniu podłogi, układany jest ostatni rząd płytek na ścianie, muszą one nachodzić na podłogę. Fugowanie wykonujemy przy użyciu fugi epoksydowej, sprawdza się najlepiej w przypadku płytek pod prysznic. Wykazuje się bardzo dobrą odpornością na grzyby i bakterie oraz zawilgocenie.

Prysznic bez brodzika to nie tylko praktyczne rozwiązanie do łazienki, ale również może być ciekawym akcentem wizualnym. Świetnie sprawdza się łazienkach o każdym metrażu, w małych pozwala dobrze zagospodarować całą przestrzeń. Wybierając kontrastowe płytki pod prysznic, wydzielamy wyraźnie strefę kąpielową oraz tworzymy oryginalną dekorację ścienną. To dobry sposób, aby ożywić wnętrze kolorem, rozjaśnić bielą lub beżem, dodać charakteru grafitem i szarością, a także ocieplić kolorem drewna.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty