Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jaki wentylator do łazienki?

Regularne problemy z parą wodną, zaparowanymi szybami i pleśnią, to jednoznaczna oznaka nieprawidłowej wentylacji w pomieszczeniu. Do takich zjawisk często dochodzi w łazience, która w sposób szczególny narażona jest na podwyższoną wilgotność. Po co jest nam potrzebny wentylator łazienkowy? Jakie rodzaje wentylatorów łazienkowych możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę wybierając wentylatory łazienkowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Wentylator łazienkowy - po co jest nam potrzebny?

Ciesząca się popularnością wentylacja grawitacyjna nie zawsze spełnia swoje funkcje. Dzieje się tak, bowiem jej działanie zależy od czynników, które nie są od nas zależne. Wśród nich wyróżnić możemy kierunek wiatru, siłę wiatru, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się problemów z wilgocią, skutecznym rozwiązaniem okażą się wentylatory łazienkowe. Dzięki nim unikniemy incydentów związanych z zaparowanymi szybami/lustrami, jednocześnie raz na zawsze poradzimy sobie z nieschnącymi ręcznikami. Specjalista z firmy Vents Group potwierdza, że wentylator łazienkowy może pracować przez cały czas tylko wtedy, gdy ktoś korzysta z łazienki. W praktyce oznacza to, że ich funkcjonalność jest bardzo szeroka.

Jakie rodzaje wentylatorów łazienkowych możemy wyróżnić?

Wśród wentylatorów łazienkowych wyróżnić możemy ich kilka rodzajów. Największą popularnością cieszą się egzemplarze standardowe z włącznikiem sznurkowym. Są to najbardziej podstawowe urządzenia, które uruchamiane są poprzez pociągnięcie sznurka. Drugim rodzajem jest wentylator standardowy. Włącza się go za pośrednictwem klawisza do światła, ewentualnie poprzez osobny przycisk. Funkcjonalny wydaje się być wentylator z timerem. Spośród pozostałych wyróżnia się tym, że posiada funkcję opóźnionego wyłączenia. W konsekwencji pomimo zgaszenia światła, urządzenie jest w stanie dalej pracować przez pewien okres czasu, jaki zostanie przez nas ustawiony. Łazienka jest dłużej wentylowana, a my nie musimy martwić się działającym wentylatorem- po pewnym czasie wyłączy się samoczynnie. Istnieje także wentylator z czujnikiem ruchu. Włącza się, gdy sprzęt wykryje naszą obecność. Jest to dobry wybór, jeśli podłączenie wentylatora pod włącznik jest dość problematyczne. Ostatnim rodzajem jest wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności. Posiada on higrostat, dzięki któremu wentylator włącza się automatycznie, gdy wilgotność powierza w łazience zostanie przekroczona.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylatory łazienkowe?

Wybór wentylatorów łazienkowych wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników i parametrów, które mają największe znaczenie. Ważna jest wydajność wentylatora, bowiem to właśnie od niej zależy, jak szybko sprzęt wyciągnie parę z łazienki lub nieprzyjemny zapach. Nie bez znaczenia jest także prawidłowo dobrana średnica kanału wentylacyjnego - najczęściej jest to 100 mm, 120 mm, 125 mm bądź 150 mm. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak chociażby opóźnienie czasowe, czujnik wilgoci, czujnik ruchu. Dla wielu klientów ważny jest aspekt głośności, dlatego też wybierając tego typu urządzenie, warto wybrać to, którego poziom głośności ma najniższą wartość. Pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu w postaci włącznika sznurkowego czy też zaworu zwrotnego - ten drugi zapobiega cofaniu się powietrza. Nie możemy zapominać o wyglądzie zewnętrznym wentylatora, który powinien pasować wizualnie do naszej łazienki.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty