Jak zrobić półkę z płytek?
Płytki ceramiczne wykorzystujemy w łazience nie tylko do pokrycia podłóg i ścian. Mają też jedno, bardzo praktyczne zastosowanie. Można z nich wykonać półki w łazience, dopasowując je wielkością i kształtem do indywidualnych potrzeb oraz wizualnie do aranżacji wnętrza. Dzięki temu zwiększamy przestrzeń do przechowywania, możemy zastąpić nietrwałe plastikowe półki pod prysznicem, a także zyskać dodatkowo miejsce na kosmetyki przy umywalce i lustrze. Wykazują się większą trwałością niż ich zawieszane na ścianie odpowiedniki z tworzywa i tym samym mają dłuższą żywotność.
Swoboda aranżacji. Półki w łazience według Twojego projektu
Wykonując półki w łazience z płytek, możesz sam zdecydować, gdzie będą się one znajdowały, jak będą wyglądały i jakie będzie ich przeznaczenie. Najmniej skomplikowane konstrukcje, proste półki sprawdzają się np. pod prysznicem, na ścianie z umywalką jako praktyczna półka pod lustrem, a także na każdej innej ścianie, na której mamy dużo wolnej przestrzeni do wykorzystania. Półki w łazience są też bardzo dobrym sposobem na zaaranżowanie narożników oraz niewielkich wnęk, które wydają nam się niepotrzebne i bez żadnego potencjału aranżacyjnego.
Półki w łazience samodzielnie wykonane z płytek można idealnie dopasować do miejsca, w którym będą się znajdowały. Dzięki temu nawet wąska wnęka zyska na funkcjonalności, kiedy wyposażymy ją w dodatkowe półki, w których następnie możemy umieścić małe pudełka i koszyki na akcesoria łazienkowe czy kosmetyki. Półki nad pralką mogą być miejscem na środki czystości, proszki i płyny do prania.
Z kolei półka pod prysznicem z płytek będzie znacznie bardziej odporna na rdzę i kamień, który osadza się na metalowych organizerach.
Zrób sam półki w łazience
Jeżeli półki w łazience planujesz już na etapie murowania, to należy wykonać w ścianie specjalne wgłębienia, np. podczas okładania jej płytą gipsową. Pozostawiamy wtedy odpowiedniej wielkości wolną przestrzeń. Następnie układamy na niej płytki, które wybraliśmy z uwzględnieniem ich wielkości, ale też wzoru i koloru. Najczęściej są to te same płytki, na które zdecydowaliśmy się do pokrycia ścian w łazience. Tego typu rozwiązania można dodatkowo uzupełnić o ledowe podświetlenie. Półki w łazience „wmontowane” w ścianę szczególnie dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ nie są elementami wystającymi ponad powierzchnię ściany i tym samym nie pozbawiają nas wolnej przestrzeni.
W urządzonej już łazience stosuje się półki w łazience wystające, montowane na ścianie za pomocą np. metalowych prętów. Jest to pewnego rodzaju baza, na której układana jest płyta z twardego styropianu lub gipsu budowlanego. Konstrukcję usztywniamy za pomocą długich śrubek. Następnie układamy na przygotowanej powierzchni wybrane płytki.
Obecnie dostępne są też w sklepach specjalne ramy, gotowe konstrukcje wykonane z aluminium lub plastiku, które wystarczy zamocować na ścianie i następnie pokryć płytkami ceramicznymi.
Wykonanie samodzielnie półki w łazience niekoniecznie jest zadaniem dla doświadczonego majsterkowicza. Prace przebiegają szybko, a sam proces układania płytek jest łatwy, z kolei efekt zaskakujący i satysfakcjonujący.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.