Jak zrobić odpływ z wanny?
Temat ten dotyczy także brodzików i kabin prysznicowych. Wymiana wanny na nową lub relokacja wiążą się z koniecznością zapewnienia odpływu wody do sieci kanalizacyjnej. Montaż wanny w miejscu wcześniej wykorzystywanym do tego celu niesie ze sobą szereg ułatwień, jednak instalacja w nowym też nie powinna sprawić trudności, o ile dysponujemy niewielkim zmysłem technicznym i odrobiną wyobraźni. Zatem, do dzieła!
Odpływ z wanny, zasady montażu
W celu zapewnienia swobodnego odpływu wody warto przypomnieć kilka zasad montażowych:
- odcinki rur nie powinny być zbyt długie;
- należy zapewnić spadek (skos poziomy w dół) przynajmniej 2%;
- unikamy montażu rur, wykorzystując kształtki pod kątem prostym;
- zabezpieczamy odpływ przed dostępem włosów, piachu, kamyków itp.
Instalacje odpływowe wewnętrzne wykonywane są z rur PP, PE, PCW oraz żywicy poliestrowej. Jest to dużym ułatwieniem, ponieważ wymienione materiały dają się swobodnie formować poprzez przycinanie piłką. Można użyć brzeszczotu do metalu z uwagi na niewielkie wymiary uzębienia. Standardowo, podejście do wanny wykonuje się z rur o średnicy 0,05 m.
Wspomnieliśmy wcześniej o spadku rur odpływowych. W żadnym wypadku nie należy prowadzić rur we wcześniej wykutych bruzdach w podłożu. Podłoga w łazience powinna być umiejscowiona nieco poniżej pozostałych, zatem dodatkowe jej obniżanie nie przyniesie pozytywnych efektów, tym bardziej, że rura głównego odpływu znajduje się bezpośrednio pod posadzką. Skuteczniejszą metodą będzie regulacja wysokości wanny za pośrednictwem gwintowanych podpór.
W celu ułatwienia sobie zadania dobrze jest pomyśleć o wykorzystaniu innych odpływów znajdujących się w pobliżu. Może to być np. umywalka, której syfon jest wystarczająco wysoko, by nie kolidowało to z podłączeniem wanny.
Rura odpływowa w ścianie
Decydując się na ukrycie rur w ścianach, warto pamiętać o tym, że kucie bruzd osłabia wytrzymałość nośną muru. Lepiej, jeśli odpływ ulokowany jest we wnętrzu ścianki działowej z gipsu. W każdym przypadku, rury instalacji kanalizacyjnej zabezpieczamy pianką poliuretanową. Stanowi ona izolację termiczną i akustyczną. Jednocześnie stabilizuje konstrukcję, zapobiegając rozszczelnieniu w miejscach ewentualnych połączeń.
W żadnym wypadku nie doprowadzamy odpływu wanny do połączenia miski ustępowej z pionem. Z pewnością doprowadzi to do zwrotu zawartości miski do miejsca kąpieli.
Odpływ z wanny, akcesoria
Jeszcze kilka słów o wypoziomowaniu. Konstrukcja wanien zapewnia swobodny spływ wody dzięki wyprofilowaniu dna. Jednak aby to zadziałało, należy w trakcie montażu wanny skrupulatnie ją wypoziomować. W przypadku wanny już używanej nie zaszkodzi sprawdzić poziom przy okazji montażu odpływu. Elementem wymagającym szczególnej staranności jest syfon. Jest to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do przecieków. Przy okazji warto zaplanować montaż w taki sposób, by zapewnić sobie w miarę swobodny dostęp do syfonu w przyszłości. Z pewnością nadejdzie pora, kiedy trzeba go będzie przeczyścić. Instalując syfon, nie można pominąć żadnej uszczelki, posmarowanej przedtem odrobiną płynu do naczyń. Poprawnie złożony syfon solidnie dociskamy za pomocą śruby umieszczonej centralnie w metalowym lub plastikowym pierścieniu znajdującym się dookoła otworu odpływowego. Po zakończeniu montażu syfonu sprawdzamy jego szczelność. Załączone w komplecie rurki podłączamy do instalacji właściwej. Jeszcze raz sprawdzamy szczelność całości, po czym zakładamy panel boczny na wannę. Czy jeszcze coś trzeba zrobić? Tak.
Po zakończonej pracy pora na gorącą kąpiel w samodzielnie podłączonej do kanalizacji wannie. Czy można chcieć więcej?
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.