Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak poprawnie zmierzyć umywalkę? Wymiary umywalek

Umywalka jest obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki. Możemy wyróżnić umywalki nablatowe, wpuszczane w blat, wolnostojące i ścienne, czyli wiszące. Różnią się jednak nie tylko sposobem montażu, ale również wielkością i kształtem. Od tych parametrów zależy ich funkcjonalność. Ponadto umywalkę powinniśmy wielkością dopasować do metrażu wnętrza. Nie oznacza to jednak, że w małej łazience musimy rezygnować z dużej umywalki. Jakie więc są wymiary umywalki i jak wybrać tę najlepiej odpowiadającą specyfice konkretnej łazienki?

Wymiary umywalki. Małe i duże modele

Wymiary umywalki decydują o jej ergonomii i wygodzie użytkowania. Im jest ona większa, tym z założenia bardziej funkcjonalna. Najmniejsze umywalki mają szerokość 35-45 cm. Nieco większe osiągają 60 cm szerokości. W przypadku głębokości standardowe modele mają od 35 do 56 cm. Należy jednak wspomnieć, że wymiary umywalki mogą być zdecydowanie większe. Są takie, których szerokość wynosi 80, a nawet 100 cm. Rozmiar uzależniony jest też często od sposobu montażu.

Jak wykonać pomiar umywalki?

Umywalki mają szerokie i wąskie krawędzie, które często mogą być utrudnieniem przy dokonaniu prawidłowego pomiaru. Właściwe wymiary umywalki to takie, które dotyczą wartości mierzonych od naprzeciwko siebie położonych krawędzi. Jeżeli umywalka ma szerokie krawędzie, to nie uwzględniamy obszaru, który nie dotyczy bezpośrednio otworu umywalki. Dlatego też niekiedy zajmujące dużo miejsca umywalki nie mają dużej powierzchni użytkowej. Takie modele są czasem wyposażone w otwory przeznaczone na baterię umywalkową. Dotyczy to głównie umywalek wolnostojących, wpuszczanych w blat oraz wiszących.

Kształt umywalki, a jej wymiary

Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej palety modeli umywalek. Fani minimalizmu chętnie decydują się na modele o prostokątnym kształcie. Są praktyczne, ponieważ bardzo dobrze pasują do blatów szafek, umożliwiając w pełni zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Cechują się ponadto prostą formą, wpisując się w trendy modernistycznych wnętrz. Umywalka okrągła wprowadza harmonię do wnętrza. Jej zaokrąglone kształty często łagodzą surowość betonu czy też ciemnych płytek, które pokrywają ściany. Wymiary małej umywalki okrągłej to najczęściej 38 cm głębokości i tyle samo szerokości. Większe będą miały bardziej widoczną różnicę między wartością głębokości i szerokości. Są też umywalki owalne z łagodnie opadającymi krawędziami. Doceniane są za wygodę użytkowania i ciekawy wygląd, który pasuje zarówno do klasycznego, jak również nowoczesnego wystroju. Mają wydłużony kształt i tym samym większą szerokość.

Jaka umywalka do małej łazienki?

Najwięcej problemów pojawia się przy aranżacji małych łazienek. Im większy metraż, tym większa swoboda projektowania. W małych łazienkach dobrze sprawdzają się umywalki nablatowe o wąskich krawędziach. Dzięki temu możemy wybrać większy model. Ponadto zamiast baterii sztorcowej montowanej na umywalce czy blacie możemy wybrać baterię ścienną, oszczędzając tym samym miejsca np. na akcesoria łazienkowe czy dodatkowe centymetry umywalki.

Wymiary umywalek są uzależnione od ich kształtu, ale również sposobu montażu. Przy ich wyborze należy uwzględnić, gdzie będzie się ostatecznie znajdowała umywalka, jaką planujemy zastosować armaturę oraz kto będzie z niej korzystał.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty