Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Idealne fugi – jak je dobrać i jak położyć?

Idealne fugi – jak je dobrać i jak położyć?

Podczas aranżacji łazienki elementy takie jak fugi są często traktowane z mniejszą uwagą niż płytki, czy ceramika. A szkoda, bo to właśnie te pozornie drugoplanowe drobiazgi sprawiają, że wnętrze staje się spójną całością. Tylko jak wybrać idealną fugę? I jak ją później położyć? Na te pytania odpowiada ekspert marki Cersanit.

Kiedy już dokładnie wiemy jak ma wyglądać łazienka naszych marzeń – wybraliśmy kolory, materiały, faktury i formy, przychodzi czas na szczegóły. W tym – fugi. Wbrew pozorom ich dobranie nie jest tak trudne, jak by się mogło wydawać. Do rozważenia mamy trzy aspekty.

KOLOR

Podstawową kwestią podczas poszukiwań idealnej fugi jest jej barwa. I tu do wyboru mamy dwie, niejako przeciwstawne opcje.

Możemy wybrać odcień idealnie pasujący do płytek (w przypadku kolekcji wielobarwnych do barwy dominującej) – wówczas uzyskamy efekt jednolitych powierzchni ścian i podłogi. Dzięki temu aranżacja będzie stonowana, spokojna i harmonijna. Wręcz stworzona do odpoczynku.

Możemy również postawić na kontrast – zestawić czerń z bielą, szarości z żółcią itp. W tym wypadku każda płytka będzie wyraźnie zaznaczona, a całość zyska dynamiczny, nowoczesny charakter. W takiej łazience nietrudno będzie zebrać siły na cały dzień.

 


ROZMIAR

Co z szerokością fugi? I tu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie – czy chcemy ją podkreślać, czy też wtopić w tło. Jeśli zależy nam na wnętrzu stonowanym – niech spoina będzie wąska – minimalna zalecana szerokość to 3 mm. Jeśli zaś chcemy, by fuga odgrywała funkcję dekoracyjną – niech będzie szersza – ok. 7 mm.

Szersze spoiny sprawdzą się również w przypadku płytek lub okładzin o nieregularnych krawędziach. Poza tym są one polecane w przypadku, gdy będą narażone na spore różnice temperatur np. na tarasach czy balkonach.

JAKOŚĆ

Ostatnią, ale na pewno nie najmniej istotną kwestią, jest jakość spoiny. Tu nie ma miejsca na kompromisy, gdyż nic tak nie szpeci wnętrza, jak kruszące się, lub trudne do wyczyszczenia fugi.

Sprawdźmy, czy dana fuga może być zastosowana w miejscach narażonych na działanie wilgoci i wody. Nie wszystkie dostępne na rynku produkty sprawdzą się w kabinach prysznicowych.

Na wytrzymalszą spoinę zdecydujmy się też w przypadku wnętrz intensywnie użytkowanych np. hallu, czy korytarza. W tych miejscach będzie ona narażona na szybkie zabrudzenie, dlatego zrezygnujmy z bieli na rzecz szarości.

3 ZASADY

Wybierając barwę fugi, pamiętajmy o uniwersalnej zasadzie – przy mozaikach najlepiej wyglądają spoiny neutralne kolorystycznie – najlepiej w odcieniach złamanej bieli. Podkreślą one urodę małych płytek. Z kolei przy kolekcjach wielkogabarytowych, zwłaszcza inspirowanych kamieniem czy materiałami industrialnymi, postarajmy się, by spoina była maksymalnie podobna do barwy płytek. To zagwarantuje świetny jednorodny efekt.

Nie bójmy się zestawiania fug o różnych odcieniach. Jeśli zdecydujemy się na kolekcję płytek o wyrazistych barwach np. GRAVITY, która łączy w sobie siłę modnego granatu i delikatność klasycznej bieli, postawmy na dwie, odpowiednio dopasowane fugi. Taki zabieg pozwoli na wyodrębnienie różnych sfer w łazience np. kąpielowej i toaletowej.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak będzie wyglądała całość – połóżmy fugę na niewielkiej powierzchni i dajmy jej wyschnąć. Wówczas będziemy mogli zobaczyć jej ostateczny kolor i ocenić efekt. Jeśli nie będziemy zadowoleni – wystarczy usunąć spoinę i nałożyć nową.

JAK POŁOŻYĆ FUGI?

JAK POŁOŻYĆ FUGI?

Choć najwygodniej jest pozostawić nałożenie fugi specjalistom, warto spróbować zrobić to samodzielnie. Aby prawidłowo wykonać spoiny, wystarczy trochę wiedzy i ćwiczeń. Potrzebna będzie szpachelka, gumowa packa (metalowa może porysować płytki), specjalna gąbka i naczynie do rozrobienia masy. Fugę nakładamy po upływie co najmniej doby od ułożenia płytek, tak by zaprawa była sucha. Przed przystąpieniem do zadania, należy wyjąć pozostałe krzyżyki i dokładnie oczyścić powierzchnię. Fugę łączymy z zimną wodą i rozrabiamy do uzyskania gładkiej, dość gęstej konsystencji. Zwróćmy uwagę na proporcje podawane na opakowaniu – zbyt rzadka albo też zbyt gęsta masa nie wypełni odpowiednio szczelin. Nakładamy ją kolistymi ruchami – tak by każdą przerwę między płytkami wypełnić z różnych stron i pod różnym kątem. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych ubytków. Warto zadbać, a by nadmiar masy nie pozostał na płytkach – ułatwi to nam sprzątanie. Po upływie około 20-30 minut (nie dłużej, gdyż zastygłą fugę trudno zmyć) musimy przemyć płytki mokrą gąbką. W ten sposób nie tylko je wyczyścimy, ale też wygładzimy spoiny. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie fug specjalnym preparatem impregnującym, który zwiększy ich wytrzymałość i odporność na działanie wilgoci.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty