Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Obecna technologia stosowana w budownictwie stawia na energooszczędność i rozwiązania mające na celu uzyskanie dodatkowych korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla komfortu domowników. Od wielu lat branża budowlana wprowadza liczne modernizacje z zakresie ekonomicznego ogrzewania domu, a jednym z rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe. Technologia szybko znalazła wielu zwolenników i obecnie jest to system wykorzystywany powszechnie. Czy jednak popularna "podłogówka" jest zdrowa?

Ogrzewanie podłogowe - komfort i ekologia

Ogrzewanie podłogowe należy do technologii nie tylko przyjaznej dla środowiska, ale również dla zdrowia człowieka. Dom to ostoja spokoju, wypoczynku i dobrego samopoczucia, zatem komfort mieszkania i przebywania w nim jest niezwykle istotny. Przez lata wokół popularnej "podłogówki" narosło wiele mitów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Powodem jest najczęściej nieprawidłowy montaż i materiały niskiej jakości. Warto również zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania surowców i materiałów wykończeniowych dostosowanych właśnie do tego rozwiązania. Dotyczy to między innymi materiałów, którymi pokrywa się podłogi. 

Ogrzewanie podłogowe - zdrowe dla ciała i ducha

Prawidłowy montaż i eksploatacja technologii pozwala osiągnąć komfortową i zdrową temperaturę dla organizmu człowieka. Za taki uznaje się wskaźnik poniżej stałej temperatury ciała człowieka, czyli 36,6 stopni. Wyższa wpływa źle nie tylko na samopoczucie, ale z czasem przekłada się na problemy zdrowotne. Uczucie przegrzania powoduje dyskomfort i problemy z koncentracją. 

Ogrzewanie podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, ogrzewa podłogę, a ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Przy tym temperatura powierzchni nie powinna przekraczać 28 stopni, co jednak uzależnione jest od wykorzystywanych materiałów i surowców do pokrycia podłogi. Tutaj eksperci zdecydowanie polecają płytki ceramiczne, które posiadają niską barierę termiczną i dobre przewodzenie ciepła w stosunku do innych materiałów. Woda płynąca w rurkach nie powinna przekraczać 40 stopni, zatem wskaźniki są jasno określone.

Ogrzewanie podłogowe - korzyści dla zdrowia

Ciepła podłoga, po której chodzimy daje nie tylko komfort, ale eliminuje problem, który dotyka wielu ludzi. Tzw. "zimne stopy" u osób z zaburzeniami krążenia to prawdziwe utrapienie. Jak wskazują lekarze to właśnie w okolicach stóp temperatura powinna być wyższa i stopniowo zmniejszać się podążając ku górze. Analogicznie, kaloryfery powodują sytuację odwrotną. Ciepło wędruje ku górze, co powoduje złe samopoczucie i zaburzenia koncentracji.

"Podłogówka" to również ogrzewanie szczególnie polecane dla alergików. Dlaczego? Alergicy cierpią z powodu kurzu, który podczas ogrzewania pomieszczenia za pomocą kaloryferów nieustannie się przemieszcza. Cyrkulacja i wysoka temperatura wymuszają ruch powietrza, a dodatkowo osiadający na grzejnikach kurz powoduje namnażanie się groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. To powoduje kaszel, uczucia duszności, drapanie, a z czasem astmę. W ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się równomiernie i promieniuje, zatem nie powoduje zbędnej cyrkulacji powietrza. Ponadto temperatura podłogi jest zbyt niska, by unosić drobinki kurzu. 

Ogrzewanie podłogowe wpływa również korzystnie na wilgotność powietrza. Ciepło rozkłada się równomiernie po całym pomieszczeniu i nie powoduje zbytniego przesuszenia powietrza, które odpowiada za suchość w gardle, problemy z układem oddechowym czy suche i swędzące oczy. 

Wykończenie podłogi pod ogrzewanie podłogowe

Prawidłowy montaż i materiały są jednak istotne, by ogrzewanie podłogowe spełniało swoje funkcje. Specjaliści zalecają montaż płytek ceramicznych, które doskonale współpracują z "podłogówką", jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać inne materiały dostępne na rynku, w tym drewno o odpowiednich parametrach. 

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które wpisuje się w normy współczesnego i innowacyjnego budownictwa. Przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia człowieka. Daje należyty komfort domownikom i wpływa pozytywnie na samopoczucie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cierpią na problemy z układem krążenia oraz dla alergików.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty