Co na podłogę w przedpokoju?
Wykończenie mieszkania to sprawa, która wymaga dokładnej analizy. Wybierane materiały muszą być nie tylko w mniemaniu właściciela ładne, ale także przede wszystkim trwałe i użyteczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, które narażone są na działanie niekorzystnych czynników, takich jak woda, śnieg, czy obuwie na obcasie. Niewątpliwie miejscem takim, w każdym domu jest przedpokój. Jak zabezpieczyć podłogę w tym miejscu oraz na jakie rozwiązania postawić, aby cieszyć się trwałością i nieskazitelnym wyglądem przez lata?
Możliwe rozwiązania w przedpokoju.
Przedpokój to miejsce w domu, o którym często zapomina się podczas projektowania mieszkania. Kuchnia, łazienka czy sypialnia, z racji ilości spędzanego w nich czasu zazwyczaj dopracowywana jest na ostatni guzik, a materiały wykorzystywane do wykończenia są wysokiej jakości. Oczywiście, projektując łazienkę, musimy pamiętać o dużej wilgotności pomieszczenia, jednak należy także nie zapominać o tym aspekcie w kwestii wybierania materiałów wykończeniowych do przedpokoju. To właśnie przedpokój jest miejscem oddzielającym strefę zewnętrzną od wewnętrznej, a w okresach jesienno - zimowych także mokrą i zimną od ciepłej i suchej. Różnica temperatur, a także wilgotności powinna być wzięta pod uwagę podczas wykonywania projektu mieszkania. Szczególnie narażonym elementem na uszkodzenia jest podłoga. Oto możliwe rozwiązania:
panele podłogowe - to częste rozwiązanie, szczególnie w małych mieszkaniach, kiedy nie chcemy wprowadzać dodatkowego materiału na podłogę. Jednak nie da się ukryć, że nie jest to zbyt trwała opcja, szczególnie ze względu na duży kontakt z wodą. Panele w takich przypadkach potrafią pęcznieć, tworząc przy tym nieestetyczne bąble lub podnosząc część podłogi do góry.
podłoga lub parkiet drewniany - wbrew pozorom, dobrze zabezpieczone drewno jest odporne na działanie wilgoci. Minusem tego rozwiązania jest jednak cena. Położenie podłogi drewnianej jest dość kosztowne, a dodatkowo wymaga raz na jakiś czas odświeżenia, a co za tym idzie wykonania zabiegu cyklinowania, a także lakierowania lub olejowania.
mikrocement - to rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Jego zaletą jest fakt, że materiał ten nie jest śliski, a także doskonale radzi sobie z wilgocią, zabrudzeniami, a także znosi poruszanie się po nim w butach na obcasie. Mikrocement jest podatny na uszkodzenia, jednak koszt jego położenia jest dość wysoki, a specjalistów, którzy potrafią bezbłędnie wykonać pracę - niewielu.
płytki ceramiczne - czyli rozwiązanie najpopularniejsze od lat. Płytki doskonale nadają się zarówno na klasyczne wylewki jak i na podłogi z ogrzewaniem. Wybierając płytki ceramiczne na podłogę, należy zwrócić uwagę na ich fakturę. Te, które nie są antypoślizgowe, może i ładnie się prezentują, lecz nie są praktyczne na co dzień.
Dopasuj podłogę do swojego gustu
Wiele osób rezygnuje z położenia płytek ceramicznych w przedpokoju, ze względu na chęć ujednolicenia podłogi na powierzchni całego mieszkania. Producenci glazury prześcigają się w kolejnych wzorach i motywach, jakie oferują swoim klientom. Niewiele osób wie, że ma możliwość dopasowania płytek do podłogi, nie tylko pod względem koloru czy tekstury, ale także ich wymiaru. Rozwiązanie to pozwala na dopasowanie podłogi w przedpokoju do całościowego wyglądu mieszkania. Ze względu na szeroki wachlarz wzorów i kolorów, możemy wybrać nie tylko gładkie płytki, ale także ozdobny dekor, który doda charakteru naszemu przedpokojowi. Nie da się ukryć, że płytki ceramiczne to wciąż najlepsze, a także najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie. Wybór płytek do przedpokoju jest także dobrym rozwiązaniem w kontekście utrzymania czystości. Płytki ceramiczne są bezpieczne w kontakcie z wilgocią, jednak należy pamiętać o wyborze takich, z elementami antypoślizgowymi. Brak takowego zabezpieczenia może skutkować upadkiem, szczególnie w okresie zimowym, kiedy na podeszwach butów zbiera się śnieg.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.