Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Armatura łazienkowa. Najważniejsze cechy dobrej jakości baterii

Armatura łazienkowa. Najważniejsze cechy dobrej jakości baterii
Podczas urządzania łazienki każdy szczegół odgrywa ogromną rolę. Dlatego nie tylko meblom i ceramice powinniśmy poświęcać wiele uwagi. Warto też dobrze przemyśleć wybór armatury, która ma przecież służyć przez wiele lat. Jako funkcjonalny element wyposażenia wnętrza, może stanowić też efektowną dekorację. A dzięki coraz częściej stosowanej innowacyjnej technologii, pozwala na oszczędności w zakresie zużycia wody i energii.

Czynnikiem najczęściej warunkującym wybór baterii łazienkowej jest design. I choć ma on znaczenie, niestety nie odzwierciedla pozostałych, równie ważnych cech idealnej armatury. W dobrej baterii, oprócz eleganckiego wyglądu, liczą się niezawodne działanie, trwałość wykonania, funkcjonalne rozwiązania i komfort użytkowania.

Tymczasem zakup armatury często pozostawiamy na koniec. A wówczas, dokonywany w pośpiechu, rzadko bywa przemyślany. Dlatego nad rodzajem baterii łazienkowej najlepiej zastanawiać się już na etapie wyboru elementów wyposażenia wnętrza – do których przecież ona się zalicza. Dzięki temu na pewno znajdziemy model idealny, pasujący do łazienki i zgodny z indywidualnymi preferencjami. A przy tym ekologiczny i oszczędny.

Jaki rodzaj baterii wybrać?

Podstawą przy wyborze baterii jest dopasowanie jej rodzaju do instalacji. Jeśli rury doprowadzające wodę znajdują się ponad ceramiką, wówczas montujemy baterię ścienną, która najczęściej występuje w wersji dwuotworowej. W przypadku rur znajdujących się poniżej poziomu umywalki czy wanny odpowiednia jest bateria stojąca (sztorcowa) – tu najpopularniejsze są modele jednootworowe. Tym sposobem możemy też od razu dopasować baterię do rodzaju ceramiki – model z otworami lub bez.

Bateria stojąca jest stosunkowo prosta w montażu, więc można dokonać go samodzielnie. Umieszcza się ją w otworze umywalki lub wanny, którego standardowa średnica mieści się w granicach 2,8-3,5 cm. W przypadku modelu ściennego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie odległości między przyłączami ciepłej i zimnej wody, aby dobrać baterię o odpowiednim rozstawie rozet. Standardowo jest to 15 cm z możliwością 2 cm odchylenia.

Jakie funkcje brać pod uwagę?

Wybraliśmy design baterii, sprawdziliśmy też, czy model zapewni wygodne użytkowanie. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jeszcze zwrócić uwagę na technologię. W bateriach i zestawach natryskowych często stosowane są rozwiązania o charakterze ekologicznym – pozwalają zmniejszyć zużycie wody i energii. W ten sposób możemy zaoszczędzić zasoby i surowce naturalne, realnie zmniejszając też nasze rachunki za media.

Jeśli jesteśmy zainteresowani eko rozwiązaniami, przede wszystkim powinniśmy wybrać baterię jednouchwytową, która w stosunku do baterii z kurkami pozwala zmniejszyć zużycie wody aż o 1/3. A ponieważ umożliwia szybkie i łatwe ustawianie strumienia i temperatury wody, zwiększa też komfort użytkowania.

W armaturze Cersanit zastosowaliśmy kilka dodatkowych, bardzo praktycznych rozwiązań składających się na technologię Water Save.

Perlator Water Save.

Perlator to element fabrycznie zamontowany na końcu wylewki baterii. Posiada formę nakrętki i składa się z systemu sitek plastikowych i metalowych. Ma na celu zapewnić komfort użytkowania i zmniejszyć zużycie wody. W bateriach Cersanit zastosowaliśmy dwa rodzaje perlatorów. Tradycyjny Cersanit Air standardowo napowietrza strumień, dzięki czemu zwiększa jego objętość i siłę – przez co nie musimy odkręcać większej ilości wody. Natomiast Perlator Water Save dzięki specjalnej konstrukcji wywiera na wodę podciśnienie, w efekcie czego powietrze zostaje zassane do wnętrza perlatora i zmieszane z wodą. W ten sposób nie tylko zwiększa objętość strumienia, ale redukuje też ilość wypływającej wody do 6 litrów na minutę. W rezultacie ogranicza jej zużycie nawet o 50%, co pozwala na znaczne oszczędności.

Mechanizm Cersanit Thermo-Block.

Jeśli chcesz zmniejszyć temperaturę wypływającej wody, warto rozważyć baterię z mechanizmem ThermoBlock, który znajduje się w wybranych bateriach Cersanit. System ten umożliwia samodzielne, mechanicznie regulowanie ustawień wewnętrznego pierścienia na głowicy już w momencie instalacji baterii. Spowoduje to zablokowanie całkowitego wychylenia uchwytu baterii, a tym samym ograniczy maksymalną temperaturę wody. Jest to rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne, ponieważ zapewnia oszczędność energii i zapobiega ewentualnym poparzeniom

Armatura w trzech odsłonach

Armaturę łazienkową Cersanit podzieliliśmy na trzy segmenty, zróżnicowane pod względem cech wyróżniających poszczególne serie baterii. Segment BASIC jest synonimem prostoty i niezawodności, a tworzą go kolekcje: AMET, CARI, SIMI. Znajdują się w nim baterie umywalkowa, wanno-natryskowa i natryskowa. Wszystkie wyposażone zostały w perlator Cersanit Air i niezawodną głowicę ceramiczną. Kolekcje AVEDO, CROMO, ELIO, LUMI, MILLE, MILLE BLACK, MILLE WHITE, VERO składają się na segment SOLUTION. Znajdujące się tu baterie umywalkowa, wanno-natryskowa, natryskowa wyposażone są w praktyczne rozwiązania oszczędzające wodę. Posiadają perlator Cersanit Water Save i niezawodną, ceramiczną głowicę. Segment DESIGN stanowią kolekcje: LUVIO, MAYO, VIGO. Wchodzące w ich skład baterie umywalkowa, wanno-natryskowa, natryskowa, bidetowa wyróżniają się efektownym wzornictwem. Posiadają rozwiązania typu eko, jak perlator Cersanit Water Save, mechanizm Cersanit Thermo-Block, dwustopniowa głowica ceramiczna. W komplecie z bateriami segmentu DESING dostępny jest metalowy korek klik-klak, który poprawia estetykę i wygodę w łazience. Dzięki temu możesz zapomnieć o przełączniku za baterią czy osobno leżącym na ceramice korku.

Jak ważna jest powierzchnia baterii?

W przypadku dobrej armatury łazienkowej równie ważne, co technologia są wykorzystane materiały. Od nich zależeć będzie zarówno wytrzymałość, jak i estetyczny wygląd, a także jakość czyszczenia. Zwróć więc uwagę na trwałość wykorzystanych materiałów oraz sposób zabezpieczenia powierzchni przed uszkodzeniami, zarysowaniami, a także odkładaniem się osadów i kamienia.

W bateriach Cersanit wszystkich serii zastosowaliśmy wysokiej klasy chromowanie Super Shine, które nie tylko gwarantuje dobrą jakość armatury łazienkowej, ale również nadaje jej elegancki połysk. Dzięki niemu jej powierzchnia jest odporna na zarysowania i ścieranie, co gwarantuje estetyczne i bezproblemowe użytkowanie przez długi czas.

Uwaga! Baterie wymagają regularnego czyszczenia, aby pozostawały estetycznymi i funkcjonalnymi. Najlepiej użyć do tego łagodnych środków jak płyn do mycia naczyń, a także miękkiej ściereczki, która nie porysuje powierzchni. Można też samodzielnie wykonać delikatny płyn myjący – to bardzo ekologiczne. Nie należy używać silnych środków chemicznych, które zawierają chlor, kwasy czy rozpuszczalniki. Po umyciu baterii należy spłukać ją wodą i wytrzeć do sucha. Można ją też delikatnie wypolerować miękką ściereczką, dzięki czemu będzie pięknie błyszczeć.

Istotną kwestią jest również czyszczenie perlatora, przynajmniej raz w miesiącu. Wystarczy go odkręcić, wypłukać jego sitko, a następnie wkręcić na miejsce.

Wybierając baterię, warto też od razu zastanowić się nad odpowiednim zestawem natryskowym. Od tego, jaką słuchawkę zamontujemy w kabinie, będzie zależeć komfort korzystania z prysznica. Zwróć więc uwagę na liczbę dostępnych funkcji natrysku. Im więcej ich będzie, tym lepiej.

Słuchawki zestawów natryskowych Cersanit posiadają nawet po kilka funkcji. Wśród nich znajdują się:

  • Rain – standardowy ciągły strumień na orzeźwienie,
  • Massage – mocny, jednostajny strumień pobudzający krążenie,
  • Rain&Massage – połączenie regularnego strumienia z energetyzującym masażem,
  • Bubble – relaksujące krople dające wrażenia podobne do jacuzzi,
  • Rain&Bubble – połączenie standardowego strumienia z relaksującymi bąbelkami,
  • Mist – odświeżająca wodna mgiełka przypominająca bryzę.

Niektóre ze słuchawek mają także opcję natrysku Eco. Jest to ekologiczna wersja regularnego strumienia, ograniczająca zużycie wody aż do 50%. Ekologicznym, ale i praktycznym rozwiązaniem jest funkcja Pause, która pozwala zatrzymać strumień wypływającej wody, bez konieczności sięgania do baterii. Słuchawki wyposażyliśmy również w system Turbo Air, który poprzez napowietrzenie zwiększa strumień i ogranicza zużycie wody.

Pamiętajmy jednak, że funkcjonalność to nie tylko szereg opcji przekładających się na komfort korzystania z prysznica. Jest to również łatwe i szybkie czyszczenie, które w przypadku słuchawek Cersanit zapewnia rozwiązanie Easy Clean. Dzięki silikonowemu wykończeniu bez trudu usuniesz z powierzchni osady z mydła czy kamień, nawet nie używając środków chemicznych.

Design idący w parze z funkcjonalnością

Jeśli już wiemy, jaki rodzaj baterii jest odpowiedni do wnętrza, możemy zastanowić się nad innymi czynnikami warunkującymi dobry wybór. Przede wszystkim armatura musi pasować rozmiarem do wielkości ceramiki – umywalki lub wanny. Zarówno za mała, jak i za duża bateria nie będzie wygodna, wręcz utrudni codzienne czynności. Takie połączenie będzie też bardzo nieestetyczne.

Armatura powinna pasować stylem do aranżacji łazienki, dlatego warto przyjrzeć się dostępnym modelom. Baterie mogą mieć różną budowę, od obłej o delikatnych liniach, po mocno geometryczną o wyraźnych kantach i płaskich powierzchniach. O ile pierwsze pasują do wnętrz klasycznych, te drugie są idealne do łazienek urządzonych w sposób nowoczesny. Powierzchnia wszystkich modeli najczęściej jest chromowana w srebrnym kolorze, ale dostępne są również baterie o elementach malowanych. W ofercie Cersanit znajdują się kolorowe baterie lakierowane – białe z serii MILLE WHITE i czarne z serii MILLE BLACK, dzięki którym łazienka nabierze niepowtarzalnego charakteru. Oprócz powierzchni lakierowanych modele posiadają wstawki chromowane, dzięki czemu są niezwykle eleganckie.

Ważną częścią budowy baterii jest wylewka, której kształt i ułożenie wpływają na komfort użytkowania. Zbyt krótka utrudni mycie, za długa może powodować rozchlapywanie wody. Delikatnie uniesiona zwiększy zasięg strumienia. W bateriach Cersanit z serii VERO i AVEDO umieściliśmy perlator na końcu ukośnie zakończonej wylewki, co okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Woda wypływa bowiem pod kątem, dzięki czemu zapewnia optymalną długość strumienia.

Ceramiczna głowica z dwustopniową regulacją.

Bardzo ważną częścią baterii jest głowica. Zbudowana z dysków ze stopów ceramicznych, jest miejscem, w którym mieszana jest woda. Poruszanie się dysków pozwala na zmiany strumienia wody – jego natężenia oraz temperatury. Baterie Cersanit wyposażyliśmy w niezawodną, ceramiczną głowicę z systemem Water Save. Jest to dwustopniowy system otwierania wypływu wody, który pozwala nam włączyć taką jej ilość, jaką w danym momencie potrzebujemy. Rozwiązanie to realnie wpływa na oszczędność wody i energii. Działanie mechanizmu jest bardzo proste. Lekkie podniesienie uchwytu daje strumień o połowę mniejszy od tego, jaki będziemy mieć przy całkowitym jego uniesieniu.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty