Akryl czy silikon - co wybrać, aby osiągnąć wymarzony efekt?
Każdy, kto pragnie mieć pięknie urządzone mieszkanie, wie, jak bardzo liczy się dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Przeciekający brodzik może szybko zniszczyć nowe, eleganckie płytki w łazience. Z kolei źle połączone elementy mogą skutecznie popsuć wystrój pokoju. To właśnie dlatego wybór odpowiedniego uszczelniacza jest tak istotny. Najpopularniejsze są akryl i silikon - wbrew pozorom te dwie substancje znacznie różnią się od siebie. Co wybrać, aby osiągnąć zamierzony efekt?
Akryl i silikon - podstawowe informacje
Akryl i silikon to masy charakteryzujące się dużą elastycznością. Używa się ich przede wszystkim do uszczelniania, spoinowania i sklejania. Są dostępne w opakowaniach o różnej pojemności, a nakłada się je zwykle przy użyciu specjalnego pistoletu. Silikon oraz akryl zastosowane w niewłaściwy sposób mogą spowodować sporo szkód, zatem warto przyjrzeć się ich cechom charakterystycznym.
Akryl - charakterystyka, zastosowanie
Akryl może być stosowany do wielu materiałów budowlanych - od cegły, przez beton i drewno, na tynkach i gładziach kończąc. Nie spowoduje korozji metali, gdyż jest neutralny chemicznie. Ponadto dobrze przyczepia się do chropowatych powierzchni. Akryl tworzy wytrzymałą, elastyczną spoinę, która może być malowana. Niektóre rodzaje tej substancji są odporne zarówno na wysokie, jak i na bardzo niskie temperatury, dlatego mogą być używane na zewnątrz budynku. Akryl nie powinien być stosowany w miejscach, gdzie byłby narażony na długotrwałe działanie wilgoci.
Akryl występuje w wielu odmianach. Do najpopularniejszych zalicza się akryle:
• uszczelniające - używane wewnątrz budynków,
• zewnętrzne - stosowane na zewnątrz domów,
• ognioochronne - nakładane głównie na poddaszach użytkowych,
• szybkowiążące.
Nakładanie akrylu
Używając akrylu, należy najpierw dokładnie oczyścić i osuszyć daną powierzchnię. Zwraca na to uwagę ekspert z branży budowlanej - „Trwałe wypełnienie przestrzeni akrylem wymaga jej dokładnego oczyszczenia i zagruntowania.”. Wypełniana szczelina powinna cechować się określonym kształtem pozwalającym na zachowanie właściwości uszczelniacza. Warto zabezpieczyć krawędzie szczeliny taśmą malarską, a nałożoną spoinę wygładzić specjalną szpachelką. Nadmiar akrylu można bez problemu usunąć.
Silikon - charakterystyka, zastosowanie
Silikon idealnie nadaje się do stosowania na powierzchniach narażonych na działanie wody, wilgoci i niskich temperatur. Najlepiej stosować go na gładkich powierzchniach o niskiej chropowatości, takich jak szkło czy ceramika. Często jest używany w łazienkach, na przykład do uszczelniania przeciekającego brodzika. Dodatkowo, silikon dobrze scala różnie materiały - w roli kleju sprawdza się zdecydowanie lepiej niż akryl. Silikonu nie można malować, ale na rynku są dostępne kolorowe preparaty, zatem można wybrać taki, który będzie pasował do wystroju wnętrza.
Spośród wielu rodzajów silikonów można wymienić:
• uniwersalne - używane do płytek ceramicznych i różnych materiałów budowlanych, niezalecane do urządzeń sanitarnych,
• sanitarne - służące do uszczelniania urządzeń łazienkowych i kuchennych,
• szklarskie - niepowodujące odbarwiania szkła i elementów metalowych, niepodatne na żółknięcie,
• wysokotemperaturowe - mogące wytrzymać temperaturę powyżej 300°C.
Nakładanie silikonu
Nakładanie silikonu bywa nieco trudniejsze niż stosowanie akrylu. Szczelinę najpierw trzeba wyczyścić i wysuszyć, a fragmenty ścian wokół niej zabezpieczyć taśmą malarską. Powierzchnię masy pomoże ukształtować specjalna kostka, którą przed użyciem należy namoczyć w wodzie z łagodnym detergentem. W przypadku fugowania zaleca się przycięcie plastikowej końcówki kartusza tak, aby jej szerokość odpowiadała szerokości szczeliny.
Wybierając uszczelniacz, warto przeanalizować, gdzie i do jakiego materiału będzie używany. Istotne jest również to, jaki efekt chce się uzyskać - czy substancja powinna trwale skleić dwa elementy, czy też umożliwić późniejsze pomalowanie spoiny? Ponadto zaleca się, aby akryl i silikon były wysokiej jakości, więc lepiej nie wybierać produktów od niesprawdzonych producentów.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.