5 prostych zasad jak ograniczyć zużycie wody
5 prostych zasad jak ograniczyć zużycie wody
Czy można obniżyć rachunki za wodę bez utraty komfortu codziennego życia? Owszem. I to dość łatwo. Oto 5 sposób, dzięki którym można stosunkowo szybko i bezboleśnie ograniczyć zużycie, a w efekcie znacząco zminimalizować wydatki na wodę.
To ile wydajemy na rachunki za wodę zależy od wielu czynników. Pierwszorzędną rolę pełni oczywiście nasz styl życia – na przykład to, czy lubimy długie kąpiele w wypełnionej po brzegi wannie, czy stawiamy na szybką i efektywną toaletę. Ale nie tylko. Często spore znaczenie ma również wyposażenie łazienek. To jaką mamy pralkę bezpośrednio przekłada się na wysokość opłat. Podobnie – liczy się jakość i rodzaj armatury, a także stan instalacji. Niekiedy wystarczy kilka bardzo prostych zmian, by zobaczyć różnicę w portfelu.
1. Zmiana nawyków
Pierwszym krokiem w procesie minimalizowania zużycia wody – i to niezależnie od tego czy mieszkamy sami, czy mamy rodzinę, musi być zmiana naszych codziennych nawyków. Wbrew pozorom tu najważniejsze są… drobnostki. Jak to możliwe? Wystarczy chwilkę się zastanowić jak wiele wody może wypłynąć podczas mycia zębów, albo – o czym rzadziej myślimy – podczas ustawiania odpowiedniej temperatury i natężenia strumienia. Ile możemy stracić przez nieszczelne uszczelki, albo popsutą spłuczę. Ile litrów potrafią zużyć dzieci organizując bez kontroli dorosłych kąpiele dla lalek, albo sprzątając po zabawie z farbami…
Uświadomienie sobie tego jak cennym surowcem jest woda i jak ważne jest jej oszczędzanie, jest często połową sukcesu. Dzięki temu możemy świadomie kontrolować codzienne działania.
2. Prysznic zamiast wanny? Tak ale…
Dobrym pomysłem jest zastąpienie długiej kąpieli na szybki prysznic. Należy tu jednak zaznaczyć, że zamiana ta będzie miała sens tylko wówczas gdy to pierwsze rzeczywiście wiązało się z wypełnieniem wanny po brzegi, a to drugie – będzie krótkie. Okazuje się bowiem, że w kabinie prysznicowej możemy zużyć nawet znacznie więcej wody niż podczas tradycyjnej kąpieli z bąbelkami. Wystarczy przez kilkadziesiąt minut utrzymywać strumień na poziomie maksymalnego natężenia, by rachunki były nawet wyższe niż przedtem.
Zobacz nasze kabiny prysznicowe
3. Sprawdź spłuczkę
Spłukiwanie wody w toalecie może – w niektórych domach – pochłonąć nawet 30% ogólnego zużycia. Dlatego zwrócenie uwagi na rodzaj spłuczki jaką mamy jest bardzo zasadne. W starszych modelach – np. niektórych rodzajach popularnych kompaktów, za każdym razem spuszczamy całą wodę. I to nawet gdy nie jest to konieczne. Znacznie bardziej efektywne i oszczędne jest korzystanie ze spłuczek umożliwiających regulację ilości wypływającej wody (np. poprzez zmianę natężenia), lub systemów dwudzielnych np. stelaży podtynkowych Cersanit. Dzięki tym ostatnim to użytkownik decyduje ile wody ma wypłynąć. Do wyboru mamy opcje 3/5 lub 2/4, co oznacza, że po naciśnięciu mniejszego przycisku wypłyną 2 lub 3 litry wody, zaś większego 4 lub 5 litrów. Co ważne przyciski dwudzielne (np. model Actis) oprócz walorów czysto funkcjonalnych mogą stanowić ciekawą dekorację łazienki.
4. Perlator
O tym, że krople kapiące z nieszczelnych baterii są niezwykle irytujące nikogo nie trzeba przekonywać. Niestety często nie uświadamiamy sobie jednak, jak wiele może ich spaść w ciągu 24 godzin. Dlatego wymiana armatury na szczelną i oszczędną jest absolutnie niezbędna.
Za oszczędne uważa się baterie jednouchwytowe, które umożliwiają łatwiejsze i szybsze ustawienie strumienia. Ekonomiczne są także te wyposażone w perlator, czyli niewielką siateczkę mocowaną na końcu wylewki. Dzięki niej wypływająca woda miesza się z powietrzem, co przekłada się na zwiększenie siły strumienia. W efekcie przy mniejszym o kilkanaście procent zużyciu, uzyskujemy nawet większy komfort mycia.
5. Baterie zaawansowane
Ale to nie wszystko co oferuje dziś armatura w kwestii oszczędzania wody. Zdecydować się możemy na jeszcze bardziej efektywne rozwiązania. Skutecznym są baterie i słuchawki prysznicowe z wbudowaną opcją ograniczania ilości wypływającej wody.
Baterie bezdotykowe – z kolei – same decydują kiedy woda jest potrzebna. Włączają strumień gdy czujnik w nich zamontowany zauważy ruch – np. przesuwającą się obok dłoń. A co ważniejsze – po ustaniu ruchu – samoczynnie ją wyłączają. Dzięki temu już nigdy nie zapomnimy o zamknięciu baterii (co ma znaczenie zwłaszcza, ale nie tylko, w przypadku dzieci).
Inną opcją są baterie wyposażone w termostat, na którym możemy ustawić pożądaną przez nas temperaturę wody. Dzięki temu nie musimy za każdym razem tracić czasu (i kolejnych setek kropel) na regulowanie poziomu ciepłej i zimnej. Oczywiście, jeśli tylko zechcemy – temperaturę możemy szybko zmienić odpowiednim pokrętłem.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Różnorodność wzorów - tonalność płytek
Nasz gust kształtuje się dzięki odwadze w sięganiu po to, co najlepiej oddaje naszą wyjątkową ... -
Gres szkliwiony - wszechstronność w aranżacji wnętrz
Gres szkliwiony to materiał, który zdobywa coraz większą popularność w projektach wykończenia ... -
Jak usunąć klej montażowy z płytek ceramicznych? PORADNIK
Praktyczny przewodnik, jak skutecznie usunąć stary klej montażowy z płytek.