Stwórz swoją łazienkę bez pomocy architekta
Jak samodzielnie zaaranżować idealną łazienkę?
Niezależnie od tego czy mamy duży, przestronny salon kąpielowy, czy też nasza łazienka jest dość mała i nieustawna – aranżacja tego wnętrza na początku może nieco przerażać. Decyzji, które musimy podjąć jest przecież mnóstwo. Gdzie ustawić najważniejsze sprzęty, wybrać raczej wannę czy może kabinę prysznicową, jaka ceramika będzie najlepsza, jakie meble będą zarazem piękne i funkcjonalne? Oto kilka rad, jak rozstrzygnąć najważniejsze kwestie i stworzyć idealną aranżację bez pomocy architekta.
Krok 1 Plan wnętrza
Tworząc łazienkowe wnętrze przede wszystkim musimy pamiętać o jego ergonomii i funkcjonalności. I to w świetle naszych własnych potrzeb. Zbyt wiele czasu w nim spędzamy, by źle ustawione sprzęty budziły naszą frustrację.
W drugim kroku wybierzmy rodzaje sprzętów. Rozważmy czy wolimy wannę czy kabinę prysznicową. Toaletę podwieszaną czy stojącą, z zabudową – czy bez niej. Zastanówmy się, czy umywalka powinna stać na blacie czy też być w nim zawieszona. To wszystko ma ogromne znaczenie w kolejnych etapach. Określmy również pozornie drobne aspekty np. czy wolimy gdy kosmetyki znajdują się pod ręką – wówczas potrzebujemy więcej miejsca na blacie, czy też chcemy je schować np. w poręcznej szufladzie pod umywalką. A może najbardziej odpowiada nam ustawienie ich na półeczkach obok lustra?
Krok 2 Określ swój styl
Co dalej? Pora na wybór ogólnej stylistyki naszej wymarzonej łazienki. Jeśli marzy nam się przytulny salon kąpielowy, w którym będziemy mogli skryć się przed całym światem i odpocząć po długim dniu w ciepłej kąpieli – postawmy na ciepłe kolory i naturalne materiały. Płytki i meble inspirowane drewnem, opływowe kształty, miękkość dywanów i ręczników… wszystko to sprawi, że łazienka stanie się prawdziwą oazą spokoju.
Jeśli z łazienki mają korzystać dzieci – nie przestraszmy się żywych, nasyconych barw. Zabawa kolorem i kształtem to w tym przypadku strzał w dziesiątkę. Co zaś gdy lubimy szykowny minimalizm? Wówczas skierujmy uwagę na kolekcje utrzymane w chłodniejszych kolorach – modnych szarościach i czerni. Spodobają nam się ostrzejsze, geometryczne linie ceramiki i szafek. Zrezygnujmy z dodatków i dekoracji. Niech dominantą będzie czysta prostota.
Krok 3 Wybierz meble
Kiedy już dokładnie wiemy jak ma wyglądać nasza idealna łazienka, czas na dobór pasujących do tej wizji produktów. Zacznijmy od mebli.
Wbrew obiegowej opinii zabudowa na wymiar nie jest jedyną opcją. Nawet w przypadku najbardziej nieustawnych i niewielkich pomieszczeń. Dzięki kolekcjom modułowym np. MODUO, już nie musimy się bać, że szafki, które najbardziej się nam podobają nie będą pasować rozmiarowo. Możemy perfekcyjnie dobrać nie tylko wymiary poszczególnych brył, ale również ich elementy jak np. rodzaj blatu.
MODUO to kompleksowa kolekcja obejmując kilka typów szafek podblatowych i wiszących, słupków, a także płytkich i głębokich szafek podumywalkowych. Meble utrzymane są w modnej palecie kolorystycznej. Biele, szarości i wzór dębu doskonale wpiszą się w zarówno w stylistykę łazienki rodzinnej, jak i singla, we wnętrze nowoczesne, jak i klasyczne.
Krok 4 Dobierz ceramikę
Harmonia i spójność – to dwie cechy, które sprawiają, że w danym wnętrzu czujemy się dobrze. Jak sprawić, by charakteryzowały również naszą łazienkę? Receptą jest odpowiednie dopasowanie wszystkich elementów – w tym mebli i ceramiki. Wybór tej ostatniej, z uwagi na szeroką ofertę wcale nie jest prosty. Dlatego dobrze jest, gdy skupimy się na jednej, kompleksowej i możliwie szerokiej kolekcji i z niej wybierzemy wszystkie elementy, których potrzebujemy. Świetnym przykładem jest CREA.
Kolekcja ta obejmuje zarówno umywalki cienkościenne (rant o grubości 10mm), toalety, wanny z delikatnym rantem przeznaczone do zabudowy, jak i eleganckie meble o wyrafinowanej minimalistycznej formie. Niezależnie od tego czy wybierzemy umywalkę na planie koła czy prostokąta, wannę narożną czy tradycyjną – mamy pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasowało.
Krok 5 Zadbaj o dodatki
Ostatnim, ale z pewnością nie najmniej ważnym etapem jest dobór dekoracji. W tym punkcie musimy wrócić do określenia stylu wzorniczego, który nam najbardziej odpowiada, a następnie połączyć go z potrzebami naszej rodziny. To na tym etapie dobieramy bohaterów drugiego planu – akcesoria łazienkowe. Haczyki, kubeczki, pudełeczka, a także tekstylia dopełnią obrazu wnętrza i pozwolą nam poczuć się maksymalnie komfortowo.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ... -
Szare płytki łazienkowe: Przewodnik po stylach, ...
Szare płytki łazienkowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych aranżacjach ...