Sprzątanie łazienki – jak wyczyścić deskę sedesową?
W muszli WC i na desce sedesowej znajduje się mnóstwo bakterii, które stale się namnażają. Są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie trzeba nikogo przekonywać do mycia muszli, lecz należy wspomnieć, że robimy to regularnie kilka dni w tygodniu, a najlepiej codziennie. Jak wyczyścić deskę sedesową i jakich środków najlepiej do tego użyć?
Czym wyczyścić deskę sedesową?
Do czyszczenia toalety przyda się kilka środków, zarówno tych dostępnych w sklepie, jak również samodzielnie przygotowanych w domu. Wiele osób zastanawia się nad tym, czym wyczyścić deskę sedesową, aby uniknąć niebezpiecznych dla naszego układu oddechowego oparów, które powstają po użyciu silnych detergentów. Środki czyszczące dostępne w sklepie będą nam potrzebne, ale używamy ich rzadziej, tylko w przypadku cięższych zabrudzeń oraz podczas generalnych porządków np. raz w tygodniu. Korzystamy wtedy z dedykowanych płynów do czyszczenia muszli, rozprowadzając je dokładnie w zakamarkach. Na co dzień przydają się kostki toaletowe do zawieszenia wewnątrz muszli lub też żele aplikowane bezpośrednio na jej wewnętrzną powierzchnię.
A czym wyczyścić deskę sedesową po zewnętrznej stronie? W tym celu niezawodny okazuje się płyn do mycia naczyń. Dzięki niemu usuniemy zabrudzenia, ale również nadamy ceramicznej powierzchni estetyczny połysk. Nieprzyjemnych zapachów pozbędziemy się, wsypując do muszli szklankę sody oczyszczonej. W przypadku kamienia dobrze sprawdza się ocet i woda.
Jak wyczyścić deskę sedesową krok po kroku?
O czystość deski sedesowej i muszli WC należy dbać regularnie, najlepiej kontrolować ją codziennie i w razie konieczności usuwać na bieżąco zabrudzenia. Najpierw usuwamy wszystkie przedmioty znajdujące się w pobliżu WC, co ułatwi nam sprzątanie. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z zabrudzeniami oraz środkami czystości, korzystamy z gumowych rękawiczek. Jedną z podstawowych zasad dotyczących, czyszczenia deski sedesowej i muszli, jest mycie jej od zewnątrz, kierując się ku wewnętrznej powierzchni. Korzystamy z mleczka lub płynu, rozprowadzając środek równomiernie po całej powierzchni i po chwili spłukujemy. Nie zapominamy też o spłuczce. To element, którego dotykają wszyscy domownicy, przenosząc w ten sposób mnóstwo zarazków, zanim jeszcze umyją ręce.
Wewnątrz muszli aplikujemy żel lub płyn dezynfekujący, ale wodę spuszczamy dopiero po upływie ok. 30 minut. Koniecznie dezynfekujemy też szczotkę do WC, stosując np. niewielką ilość wybielacza.
Jak usunąć kamień z WC?
A jak wyczyścić deskę sedesową, jeżeli na WC pojawił się kamień? W ekstremalnie trudnych przypadkach stosujemy specjalne środki do odkamieniania toalety. Są to silne detergenty, dlatego nie stosujemy ich zbyt często. Po umieszczeniu preparatu w środku, zamykamy deskę sedesową i tak pozostawiamy na ok. 30-40 minut, po czym spłukujemy, również przy zamkniętej desce. Dobrze spróbować też domowych sposobów, np. sody oczyszczonej, którą stosujemy w proporcji 1/3 szklanki na 1/4 kwasku cytrynowego. Mieszamy i umieszczamy w muszli WC. Tak pozostawiamy na ok. 30 minut i spłukujemy.
Sprzątanie łazienki dla niektórych stanowi ogromne wyzwanie, ponieważ pojawia się w niej mnóstwo trudnych do usunięcia zabrudzeń. Newralgicznych obszarem jest muszla WC i deska sedesowa, która stanowi idealne miejsce do rozwoju bakterii. Jednak już wiesz, jak wyczyścić deskę sedesową, aby uniknąć długich godzin sprzątania.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ... -
Szare płytki łazienkowe: Przewodnik po stylach, ...
Szare płytki łazienkowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych aranżacjach ...