Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Przeciekający brodzik? Skuteczne sposoby na to jak uszczelnić brodzik

Wyciekająca woda z brodzika, a także z kabiny prysznicowej to często pojawiający się problem w łazience, który nie zawsze wymaga interwencji specjalisty i hydraulika. Niektóre usterki można naprawić samodzielnie i pozbyć się nie tylko skutków, ale przede wszystkim przyczyn problemu. Przeciekający brodzik to zazwyczaj następstwo nieprawidłowego uszczelnienia, starego, już zużytego silikonu lub nieprawidłowo osadzonej kabiny. Woda pojawiająca się na podłodze nie tylko wymusza w nas każdorazowe sprzątanie po kąpieli, ale może wywołać pojawienie się nieestetycznych zacieków na płytkach, a nawet pleśni.

Skąd te plamy wody na płytkach?

Przyczyn przeciekającego brodzika może być kilka, wśród których jest nieszczelność połączenia syfonu z odpływem, bądź też z rurą odpowiadającą za odprowadzanie wody. To jedno z newralgicznych miejsc w kabinie prysznicowej, które należy sprawdzić w momencie, kiedy dostrzegamy wycieki wody przy prysznicu. Czasami wystarczy dokręcić połączenie w tych obszarach. Zużyciu ulegają ponadto uszczelki na łączeniach elementów, których deformacje i utrata właściwości sprzyja wyciekom. Uszczelki należy w takich przypadkach wymienić, a najlepiej sprawdzać ich stan regularnie, aby uniknąć takich sytuacji i im właściwie zapobiegać. W szczególnych przypadkach, kiedy źródło problemu nie zostało zlokalizowane, może się okazać, że konieczny będzie demontaż brodzika, a nawet skuwanie kafelek.

Wśród najczęściej występujących przyczyn przeciekającego brodzika jest jednak niedokładne lub nieprawidłowe uszczelnienie, które powinno być wykonane na połączeniu brodzika ze ścianą i drzwiami kabiny. Czasami trudno zlokalizować właściwe miejsce nieszczelności, ponieważ woda przesącza się w innym miejscu, niż występuje przeciek. Ponadto, na pojawienie się nieszczelności wpływ ma jakość użytego materiału uszczelniającego. Jeżeli nie była ona najlepsza, to w niektórych miejscach materiał mógł zostać wypłukany. Taką usterkę możesz jednak naprawić samodzielnie.

Jak uszczelnić przeciekający brodzik? Praktyczne wskazówki

Istniejącą fugę powinno się usunąć z wykorzystaniem ostrego narzędzia, może być to np. specjalny nóż. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić przy tym płytek i powierzchni kabiny. Pozbywamy się również resztek silikonu, co można zrobić przy użyciu rozpuszczalnika. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć nieprawidłowego wykonania uszczelnienia. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie krawędzi szczeliny, co robimy, używając taśmy malarskiej. Do uszczelnienia używamy silikonu sanitarnego, który powinien być przeznaczony do gładkich powierzchni, czyli ceramiki, porcelany, szkła, glazury i powierzchni emaliowanych. Warto zwrócić uwagę, czy środek wykazuje właściwości bakteriobójcze. Łazienka jest miejscem, gdzie panują trudne warunki, jest podwyższona wilgotność powietrza, a powierzchnie, szczególnie przy brodziku, są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Bakteriobójczy silikon zabezpieczy połączenia nie tylko przed wyciekami, ale również rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia człowieka bakterii, grzybów i pleśni.

Jeżeli pomimo nowego uszczelnienia, wciąż dostrzegasz wycieki, to przyczyną może być uszkodzony brodzik. Niekiedy pojawiają się w nim mikropęknięcia, które powodują, że na podłodze występują plamy wody. To sygnał, że należy wymienić brodzik.

Gdzie kupić nasze produkty