Płytki na suficie w łazience - tak czy nie?
Płytki na suficie - względy techniczne
Ułożenie glazury na suficie jest dość ciekawym pomysłem ze względów aranżacyjnych i wizualnych. Najlepiej do tego nadadzą się płytki ścienne, ponieważ mają one nieco mniejszą masę niż te podłogowe. Tu właśnie zaczyna się pierwszy ważny element, którego należy dopilnować – rodzaj sufitu. Coraz częściej w architekturze stosuje się sufity podwieszane, które wykonuje się z płyty gipsowo-kartonowej. Należy zatem wziąć pod uwagę czy będzie on w stanie utrzymać dodatkowy ciężar kilkudziesięciu kilogramów. Z racji tego, że płyty mają jednolitą płaską formę to im większa powierzchnia sufitu, tym większe ryzyko nieutrzymania się glazury. Jeżeli ktoś tworzy swoją łazienkę od zera i planuje na suficie umieścić płytki, to powinien nieco zagęścić ilość wieszaków montażowych do płyt. Podzieli to masę na mniejsze elementy, rozłoży ciężar i zwiększy ilość punktowych uchwytów do sufitu. Przed ułożeniem płytek i położeniem kleju, dobrze jest zagruntować powierzchnię, aby mocowanie było pewniejsze. Na rynku dostępne są również specjalne kleje do montażu płytek i innych elementów na suficie.
Płytki na sufit to dobre rozwiązanie również pod kątem jego ochrony przed wilgocią. Często bywa tak, że wskutek unoszącej się pary farba zaczyna odchodzić i robią się tzw. purchle, szczególnie w okolicy kabiny prysznicowej. Problem ten dotyka głównie łazienek o mniejszej powierzchni.
Względy estetyczne - przytłaczająco czy inspirująco?
Ułożenie glazury na suficie nie zawsze będzie pasować do stylu pomieszczenia. Należy być ostrożnym przy projektowaniu mniejszych powierzchni, ponieważ w takim przypadku pomieszczenie rzeczywiście może stać się przytłaczające i optycznie mniejsze. Rozwiązaniem może być zgrabne wkomponowanie świateł i lamp LED. W przypadku ułożenia płytek na sufit lepiej sprawdzą się pasy LED-owe, niż pojedyncze okrągłe lampki - będzie to również łatwiejsze pod kątem montażu. Z racji wizualnie odbijającego się sufitu, łazienka może stać się bardziej przestrzenna i klimatyczna. Na suficie dobrze wyglądać będą płytki o innym kolorze, niż pozostała część glazury. Najczęściej wybór pada na błyszczącą biel, która kolorystycznie pasuje do wszystkiego. Aby uzyskać efekt gładkiej i estetycznej tafli można zrezygnować z fug i łączyć ze sobą płytki bezpośrednio. Ciekawym rozwiązaniem może być położenie płytek lustrzanych, które dadzą bardzo ciekawy efekt i wizualnie podwyższą pomieszczenie. Będą one również dodatkową powierzchnią odbijającą światło.
Ułożenie glazury na suficie staje się coraz bardziej popularne w nowoczesnych łazienkach. Warto rozważyć taki zabieg, chociażby ze względów zabezpieczenia sufitu oraz oczywistych walorów wizualnych. Trzeba jednak przemyśleć czy będzie to pasować do rozmiaru łazienki oraz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, aby efekt był trwały, estetyczny i przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
System ukrytego montażu miski zawieszanej TOP EASY-FIX
Nowy system ukrytego mocowania misek zawieszanych TOP EASY-FIX pokazuje, że estetyka i łatwość ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ...