Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Płytki ceramiczne w jodełkę – jak ułożyć?

Wzór jodełki po raz pierwszy pojawił się już starożytnym Egipcie, chociaż nie znajdował się on na podłodze, a był jedną z metod dekorowania biżuterii. Na budynkach znalazł swoje zastosowanie w czasach Imperium Rzymskiego, a na drewnianych podłogach swoje triumfy jodełka świeciła w francuskich pałacach w XVI-XVIII wieku. Dzisiaj powraca, ale w unowocześnionej wersji. Wzór ten sam, jednak materiał inny. Układamy płytki w jodełkę, które inspirowane są naturalnym drewnem. Znalazły swoje zastosowanie we współczesnych wnętrzach ze względu na bardzo dużą odporność na wilgoć, wodę i uszkodzenia mechaniczne.

Klasyczna jodełka

Nie każdy wie, że jest to najprawdopodobniej najstarszy sposób układania klepek parkietowych. Pierwotnie jodełka klasyczna miała przypominać cegłę, charakterystyczną dla XVI-wiecznych kościołów. Nam w Polsce kojarzy się z czasami PRL-u, dlatego przez długi czas nie była obecna w trendach wnętrzarskich. Doceniono ją ponownie i teraz układamy w jodełkę nie tylko parkiet, ale również płytki. Wykorzystujemy do tego płytki w kształcie prostokąta, które układamy pod kątem 90° tak, że krótki bok przylega do dłuższego boku sąsiadującej płytki. W ten sposób możemy stworzyć zarówno efektowny wzór na ścianie z małych płytek, jak też na podłodze o zdecydowanie większych rozmiarach.

Płytki w jodełkę francuską

Klasyka stała się inspiracją do tworzenia nowych odmian jodełki. Tak powstał wariant Chevron, do którego wykorzystywane są płytki z krótszymi bokami przyciętymi pod kątem 45°, które stykają się ze sobą na jednej osi. Jodełka francuska wiązała się z większymi kosztami, ponieważ przy przycięciach boków generowane były odpady. Dzisiaj płytki w jodełkę francuską układa się stosunkowo często ze względu na ciekawy efekt wizualny. Ostatecznie powstaje zygzakowaty wzór, który równie dobrze jak na podłodze, prezentuje się na ścianie.

Jodełka węgierska

Podobne płytki jak przy jodełce francuskiej wykorzystuje się do ułożenia jodełki węgierskiej. W tym przypadku również potrzebować będziemy płytek w kształcie równoległoboku. Różnica polega na większym kącie przycięcia krótszych boków, ponieważ wynosi on 60°. W efekcie płytki w jodełkę tworzą mniej spiczastą kompozycję, jest ona łagodniejsza, co dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach.

Jak ułożyć płytki w jodełkę w niestandardowy sposób?

Jodełka nawiązuje do klasyki, jest to wzór przypominający parkiet, charakterystyczny dla wnętrz z minionych epok. Aby nadać mu bardziej nowoczesnej formy, możemy połączyć dwa kolory płytek, które będziemy układać naprzemiennie. Sprawdzonym i zawsze dobrze wyglądającym połączeniem jest czerń i biel, chociaż warto też spróbować odważniejszych duetów, jak np. drewno i ciemny szary. W monochromatycznych wnętrzach możemy zdecydować się na białe płytki w jodełkę, które będą kontrastowały z ciemnymi frontami mebli, np. w kuchni na ścianie między szafkami. Elegancję i szyk podkreślimy jodełką wykonaną z płytek w kolorze marmuru, z kolei industrialny charakter wnętrza spotęgujemy prostokątnymi płytkami w kolorze betonu.

Wiedząc, jak ułożyć płytki w jodełkę, możesz eksperymentować z kolorami. We wnętrzach spotkamy też oryginalne wzory, będące połączeniem jodełki klasycznej z węgierską lub francuską. Takie dekoracje wykonamy zarówno na podłodze, jak też na ścianie, na jej całej ich powierzchni lub tylko wybranym obszarze.

Gdzie kupić nasze produkty