Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Lustra łazienkowe – duże czy małe?

Lustra łazienkowe – duże czy małe?

jakie wybrać lustra łazienkowe

Lustro to nieodzowny element każdej łazienki. To w nim się przeglądamy podczas porannej toalety, nakładania makijażu, czy golenia się. Tylko jak je dobrać, by pasowało do aranżacji całego wnętrza? Jakich powinno być rozmiarów? Postawić na duże, czy może wybrać małe?

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż dobór lustrzanej tafli, to jednak zdarza się, że popełniamy przy tym błędy. Zbyt duże lustra mogą przytłoczyć wnętrze łazienki, lub podkreślić jego mankamenty (odbijając to, co wolelibyśmy ukryć). Z drugiej strony za małe nie są funkcjonalne. Jak wyliczyć optymalny rozmiar lustra?

jakie wybrać lustra łazienkowe

Do małych łazienek

Najczęściej wybieranym miejscem na lustro łazienkowe jest przestrzeń nad umywalką.  Generalna zasada mówi, że lustro nie powinno być od niej szersze, ale równe lub nieco węższe. Dlatego przygotowując się do zakupu dokładnie zmierzmy szerokość umywalki, a także wysokość przestrzeni nad nią. Dolna krawędź lustra powinna się kończyć przynajmniej 5-10 cm nad powierzchnią ceramiki. W innym przypadku trudno będzie je utrzymać w czystości i zabezpieczyć przed pochlapaniem. Z kolei jego górna linia powinna znajdować się tuż poniżej źródła światła. Jak duży odstęp zostawić? To zależy od wybranego typu oświetlenia. W przypadku ozdobnych lamp – nieco więcej, w przypadku ledowych listew – wystarczy minimalny dystans.

Mierząc miejsce na lustro musimy pamiętać, aby zmieściła się nie tylko tafla, ale i rama. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku ozdobnych szerokich obramowań. Jeśli mamy niewiele miejsca, warto z nich zrezygnować na rzecz cienkich opraw, lub wybrać opcję wklejenia lustra bezpośrednio na ścianę – tuż obok płytek.

Do większych łazienek

Podobna zasada dotyczy sytuacji gdy w łazience znajdują się dwie umywalki. Wówczas możemy zdecydować się na dwa lustra – każde o szerokości takiej jak ceramika. Powtórzona, ozdobna rama będzie wyglądała wyjątkowo dekoracyjne. Możemy również postawić na jedną tylko poziomą taflę, która zawiśnie nad całą szerokością blatu.

Nieco inaczej sprawa wygląda jeśli mamy duży salon kąpielowy z wyodrębnioną sferą relaksu. W tym przypadku, oprócz lustra nad umywalką, możemy sobie pozwolić również na dodatkowe, duże pionowe lustro, w którym zobaczymy całą sylwetkę. Niezależnie od stylu aranżacji wnętrza, wyjątkowo korzystnie wyglądać będą modele na mobilnych stelażach, które możemy przesuwać w zależności od potrzeb.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty