Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Listwy, które zdobią i chronią

Jeżeli remontujesz lub urządzasz właśnie mieszkanie, możesz stanąć przed wyborem listew przypodłogowych. Wbrew pozorom ten niewielki detal może wiele zmienić w każdym wnętrzu, dlatego warto poświęcić mu trochę więcej uwagi. Listwy dostępne są w różnych kolorach, rozmiarach i wykonane są z różnych materiałów. Dzięki temu pasują do każdego domu - zarówno nowoczesnego i urządzonego w minimalistycznym stylu, jak i bardziej tradycyjnego i retro. Sprawdź, które najlepiej sprawdzą się u Ciebie.

Aby wybrać najlepszy wariant, trzeba już wcześniej wiedzieć jaka będzie kolorystyka ścian, z czego zostaną wykonane podłogi, w jakim kolorze będą meble i stolarka drzwi. Najlepiej, żeby te wszystkie elementy współgrały ze sobą. Wybór listew przypodłogowych jest też uzależniona od wysokości mieszkania, bo mogą one optycznie wydłużać lub skracać ściany.

Z czego możesz wybrać?

•    Najbardziej klasyczne są białe i plastikowe (PCV). Sprawdzą się one w przypadku jasnego mieszkania i białych ścian, ale już niekoniecznie, gdy ściany będą pomalowane w mocnym kolorze, a podłogi utrzymane w naturalnym kolorze drewna. Białe listwy są zazwyczaj w najniższych cenach, więc przydadzą się także wszędzie tam, gdzie bardziej niż na estetyce, zależy nam na starannym  wykończeniu

•  Listwy przypodłogowe mogą być także wykonane z drewna, MDF lub z materiału drewnopodobnego i takie najlepiej sprawdzą się w połączeniu z parkietem lub panelami. Także powinny być dopasowane odcieniem i barwą, aby tworzyć harmonijną całość

•  Trzecim rodzajem są listwy z aluminium. Te ostatnie pasować będą w połączeniu z płytkami na podłodze lub w minimalistycznych, industrialnych wnętrzach. Często też stosowane są w kuchniach, łazienkach lub na przejściu dwóch różnych powierzchni (np. płytek i drewna) na podłodze.

Listwy przypodłogowe dostępne są także w różnych wymiarach (szerokościach). Mogą być gładkie, albo zdobione, np. ozdobnymi frezami i takie z pewnością będą pasować do mieszkań w stylu art deco. Są też w bogatym wachlarzu barw.
 

Jak optycznie wpływać na przestrzeń?

Znajomość kilku trików z aranżacji wnętrz, powoli na optyczne powiększenie małych pokoi, lub też w dużych przestrzeniach na stworzenie wrażenia przytulności i zmniejszenia dystansu. Swoją rolę odgrywają tu także listwy przypodłogowe. Na przykład jeśli będą sięgać wyżej niż zazwyczaj, mogą "powiększyć" podłogę i "skrócić" ściany. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład we wnętrzach kamienic, których wysokość oscyluje w okolicach 3 metrów.

Jeżeli natomiast chcesz powiększyć pokój, zastosuj listwy w kolorze takim samym, jak kolor ściany. Oczywiście jasne kolory także pomogą w optycznym powiększeniu przestrzeni.

Po co stosuje się listwy przypodłogowe?

Listwy najczęściej wybierane są pod względem estetycznym. Mają w elegancki sposób stanowić przejście między ścianą i podłogą. Patrzymy z czego są wykonane, jaki mają kolor. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja. Do czego jeszcze potrzebne są nam listwy przypodłogowe?

•   przede wszystkim zasłaniają przerwy dylatacyjne, które są potrzebne, aby zabezpieczyć podłogę przed wybrzuszeniem, np. pod wpływem wilgoci w powietrzu. Podłoga w domu na przestrzeni lat "pracuje" i powinna mieć zostawioną na to przestrzeń

•   mogą ukryć kable telewizji kablowej, przewody do internetu i inne okablowanie, które wygląda nieestetycznie, a jest niezbędne w każdym domu czy biurze. Listwy maskujące posiadają specjalaną kieszonką na przewody.

•   chronią przed zbieraniem się kurzu i brudu w przerwach dylatacyjnych, skąd zanieczyszczenia byłyby trudne do usunięcia, a tak to pozbywamy się tego problemu

•    chronią ściany (zwłaszcza w ich dolnej części) przed zabrudzeniem lub odrapaniem w czasie sprzątania, odkurzania, zamiatania i mycia podłogi, czyli czynności, które wykonujemy nawet każdego dnia

W ten oto sposób niewielki i często niezauważany element aranżacji, pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Warto zadbać, aby w domu wszystkie elementy wystroju i wyposażenia współgrały ze sobą. Tym bardziej, że współczesna aranżacja wnętrz daje nam dużo możliwości i ciekawych rozwiązań. 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty