Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Łazienka w płytkach do połowy ściany – jak zaprojektować?Trudno sobie wyobrazić, by w łazience na ścianach zamiast płytek znalazł się zupełnie inny materiał. To właśnie płytki ceramiczne cechują się doskonałą odpornością na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą, są też trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Układamy je bardzo często na całej lub prawie całej powierzchni ściany. A gdyby tak pokryć nimi tylko połowę ściany? To ciekawe rozwiązanie ma swoje zalety zarówno wizualne, jak również praktyczne.

Podwyższamy pomieszczenie

Układając płytki tylko do połowy ściany, optycznie podwyższymy wnętrze. Jest zatem to jeden ze sposobów, aby zmienić nieco proporcję łazienki, która jest stosunkowo niska. Najlepiej w takim przypadku wybrać płytki, które będą kontrastowały się z kolorem ściany pomalowanej wodoodporną farbą. Dobrym wyborem będzie jaśniejszy odcień na górze, z kolei ciemniejszy i bardziej intensywny na dole. Sprawdzone połączenie to oczywiście biel i czerń. Pięknie komponują się ze sobą również pastelowe odcienie i ciemne szarości, np. w formie imitujących beton płytek.

Wydzielamy strefę kąpielową

Nie wszędzie możemy sobie pozwolić na ułożenie płytek tylko do połowy ściany. Wynika to ze specyfiki warunków, jakie panują w łazience. Nie najlepiej takie rozwiązanie sprawdza się pod prysznicem, gdzie koniecznie płytkami trzeba pokryć całą ścianę. To jednak bardzo dobry sposób na wydzielenie strefy kąpielowej, która będzie wyraźnie odseparowana od pozostałej przestrzeni łazienki, gdzie płytki znajdą się już tylko na połowie ściany. Szczególnie w małych łazienkach kluczowy jest przemyślany podział pomieszczenia na strefy, co ułatwi utrzymanie porządku, jak również zaaranżowanie funkcjonalnego wnętrza.

Na ścianie i podłodze w tym samym kolorze

Płytki na podłodze możemy potraktować jako przedłużenie podłogi. Aby tego dokonać, konieczny jest wybór tego samego wzoru i koloru płytek na obu tych powierzchniach. Jeżeli zależy Ci na przytulnej i ciepłej łazience, zdecyduj się na płytki drewnopodobne, które bardzo dobrze współgrają np. z czarną armaturą łazienkową i złotymi dodatkami. Jednym z większych trendów ostatnich sezonów jest beton we wnętrzu, nawiązujący do surowości industrialnych wnętrz. W łazience podłogę i połowę ściany pokryj wielkoformatowymi płytkami imitującymi beton, co pomoże Ci stworzyć aranżację nawiązującą do starych i opuszczonych fabryk.

Efektowne dekoracje z płytkami heksagonalnymi

Są wykorzystywane bardzo często w celach dekoracyjnych. Płytki heksagonalne umożliwiają tworzenie prawdziwych dzieł sztuki na ścianach. Pokryj nimi połowę ściany, niech w sposób nieregularny nachodzą na powierzchnię ściany pokrytej farbą. To sprawi, że wnętrze nabiera dynamicznego charakteru. Możesz połączyć płytki w różnych odcieniach pasteli, zdecydować się na dwa kontrastowe kolory, np. biel i czerwień, wybrać konkretną paletę odcieni, np. brązów lub szarości, a nawet pokryć ścianę płytkami w kilku mocnych barwach.

Decydując się na płytki w łazience tylko do połowy ściany, pamiętaj o tym, aby górną jej powierzchnię pokryć specjalną farbą zmywalną wodoodporną. 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty