Jodełka klasyczna – piękno, które nie przemija
Jodełka klasyczna, inaczej angielska, to układ prostokątnych desek o równej długości, które stykają się ze sobą pod kątem prostym. W efekcie powstaje harmonijny wzór łagodnego zygzaka, którego schodkowe ułożenie tworzy hipnotyzującą perspektywę. Charakterystyczny motyw schodkowej piramidy możemy rozpoznać w projektach biżuterii starożytnych Egipcjan. Jednak nie tylko aspekt wizualny przyczynił się do popularności jodełki. Ten sposób układanych elementów tworzy bardziej wytrzymałe powierzchnie, dlatego starożytni rzymianie sięgali po to rozwiązanie przy budowie dróg.
Jodełka oryginalnie nie ma nic wspólnego z drzewem iglastym, a inspiracją do jej powstania był szkielet śledzia, co odnajdujemy w angielskiej nazwie „herringbone”. Skojarzenie z morską rybą wcale nie odbiera jodełce wytworności, bowiem śledź ze względu na swoje walory smakowe, wartości odżywcze oraz połyskujące w słońcu łuski nazywany jest Srebrem Morza.
Jodełka klasyczna pojawiła się na podłogach luksusowych domów europejskiej arystokracji w XVI wieku, a pierwszych przykładów można szukać w Galerii Franciszka I w Chateau de Fontainebleau z 1539 roku oraz późniejszym zespole pałacowym Wersal z drugiej połowy XVII wieku. Co ciekawe francuski odpowiednik nazwy jest dokładnie taki sam, co angielski „herringbone”, z różnicą jedynie w wymowie.
Jodełka, stanowiąca niegdyś synonim wyrafinowanej elegancji i przejaw luksusu, dzisiaj nie traci swojego znaczenia. Prosty wzór jest jednocześnie niezwykle czuły na niuanse, dzięki którym można uzyskać zaskakujące efekty. Dlatego przemyślany w najdrobniejszych szczegółach projekt jest w stanie uzyskać niepowtarzalne wrażenia. Naprzemienny układ elementów tworzy perspektywę, dzięki której można wytyczyć kierunek patrzenia oraz stworzyć iluzję ruchomych schodów prowadzących do dowolnie wybranego celu.
Atutem jodełki jest również możliwość zamaskowania nieregularnych wymiarów pomieszczenia. Dodatkowo hipnotyzujący wzór jodełki klasycznej wpłynie na optyczne poszerzenie lub zmniejszenie wnętrza, dzięki czemu uzyskamy efekt ruchomej głębi lub kameralnej przytulności. Elastyczność ułożenia w jodełkę jest nie do przecenienia, dlatego warto również pokusić się o przemyślany dobór koloru, który nada pożądaną dynamikę i wydobędzie pożądaną geometrię wzoru. Aby zintensyfikować grę światła, pamiętajmy, by układ płytek rozpoczynał się od wejścia do pomieszczenia i podążał ku oknom.
Dla osób poszukujących oryginalnych rozwiązań, idealną propozycją będzie zastosowanie podwójnego wzoru jodełki klasycznej, w którym łączymy dwie deski do dwóch. Dzięki temu możemy tonować dynamikę linii i wprowadzić do wnętrza więcej łagodności.
Wzór jodełki klasycznej, przed laty zarezerwowany wyłącznie dla drewna, dzisiaj aranżowany dla znacznie szerszej gamy materiałów. Dlatego z bogatą ofertą płytek ceramicznych od Cersanit, można stworzyć wymarzone wnętrze w upragnionej tonacji kolorystycznej. Dzięki zastosowanym parametrom znajdziemy idealne rozwiązanie zarówno na podłogę, jak i na ścianę, co pozwoli dodatkowo na optyczne podwyższenie pomieszczenia.
Dla pełnego wybrzmienia jodełki klasycznej oferujemy kolekcje płytek drewnopodobnych, które inspirowane różnorakimi gatunkami drewna, takimi jak orzech amerykański, dąb, sosna lub brzoza, przeniosą nas do prawdziwego świata natury. Gama barw umożliwia aranżację w ciepłych lub chłodnych, nasyconych lub jasnych brązach, eleganckich szarościach, ciepłych lub zimnych beżach oraz lekkiej bieli. Ta rozpiętość kolorystyczna umożliwia wykreowanie projektu, w którym światłocienie będą rozkładały się w indywidualnie zaaranżowany sposób.
Oferta obejmuje również zróżnicowanie rozmiarów płytek: 14,7x89 cm lub 18,5x59,8 cm. Wybierając dłuższe kafle, uzyskamy lekkość i nadamy wnętrzu więcej dynamiki, decydując się na krótsze płytki, wprowadzimy harmonię i spokój.
Ponadto odporność na plamienie i ścieranie, powoduje, że nie tylko wzór jodełki będzie decydował o długowieczności stworzonych aranżacji. Za sprawą płytek ceramicznych z oferty Cersanit, zyskujemy podłogę gotową na wszelkie wyzwania, zarówno te estetyczne, jak i użytkowe. Zapraszamy do świata inspiracji płytek Cersanit, bo odnajdzie się tu każdy, kto szuka wyjątkowych rozwiązań.
POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI?