Jakie płytki wybrać do kuchni w stylu retro?
W kuchni urządzonej w stylu retro wyraźnie widoczny jest sentyment do minionej epoki. Nawet jeżeli nie mieliśmy okazji osobiście podziwiać wnętrz w ubiegłym stuleciu, to współcześni designerzy i projektanci zadbali już o ich niesłabnącą sławę. Kuchnie w stylu retro wyróżniają się sielankowym klimatem, mają w sobie akcenty charakterystyczne dla rustykalności, industrializmu i klasyki. W piękny sposób łączą kilka nurtów, dzięki czemu powstaje niezwykle klimatyczne wnętrze. Są meble o matowym wykończeniu i frezowanych frontach, blaty drewniane i oprawy oświetleniowe z metalu. Które płytki podkreślą ten wyjątkowy styl?
Czarno-biała szachownica
Charakterystyczną powierzchnią dla kuchni z lat 50-tych minionego wieku jest szachownica w klasycznym i ponadczasowym połączeniu bieli z czernią. Płytki mają standardowe rozmiary, są w jednolitym kolorze, bez żadnych dodatkowych zdobień. Mogą mieć wykończenie matowe lub połyskujące. Układamy je na podłodze, tworząc standardową szachownicę. Mocno kontrastujące kolory przyciągają uwagę, są dekoracją, dzięki której wnętrze nabiera wyrazistości. Będzie ona bardzo dobrze komponowała się z szafkami w białym kolorze z czarnymi uchwytami, a ocieplającym elementem stylizacji niech będzie blat w kolorze naturalnego drewna.
Płytki w kolorze drewna
Retro wnętrza nawiązują do przeszłości, kiedy do budowy domów i aranżacji wnętrz wykorzystywano ogólnodostępne materiały. Wśród nich było drewno, a drewniane parkiety przetrwały do dzisiaj ze względu na ogromną trwałość i stabilność. Jest to jednak materiał, który nie najlepiej sprawdza się we wnętrzach, gdzie powietrze cechuje się podwyższonym poziomem wilgotności. Drewno wymaga impregnacji i konserwacji, tylko wtedy jest w stanie służyć kolejnym pokoleniom. Jednocześnie jest nieodzownym elementem retro stylizacji. Zamiast drewnianych desek wybieramy płytki ceramiczne w kolorze naturalnego drewna. Układamy je równolegle lub w efektowną jodełkę.
Kolorowe patchworkowe dekory
Wnętrzom urządzonym w stylu retro nie brakuje wyrazistych kolorów, które czasem pojawiają się w nich w mniejszej, a innym razem większej ilości. Niekiedy są jedynie małymi akcentami dekoracyjnymi, innym razem pokrywają większe powierzchnie ścienne i podłogi. Przy jednolitym kolorze szafek oraz klasycznej drewnianej podłodze bardzo dobrze będą prezentowały się delikatne pastele, oliwkowa zieleń, turkus, łososiowa pomarańcz, a także przykurzony fiolet. Układając się w geometryczne kształty i tworząc ciekawe motywy, sprawią, że kuchnia nabierze zdecydowanie bardziej wyrazistego charakteru. Patchwork występuje także w wersji czarno-białej, w odcieniach szarości i brązu. To propozycje mniej odważne, ale równie oryginalne.
Surowy beton
Czasem kolory w kuchni retro jeszcze mocniej akcentują swoją obecność. Wśród mebli w białym kolorze stanęła zielona lodówka, a na drewnianym blacie pomarańczowy robot kuchenny, wpisujący się w klimat minionej epoki. Na suficie zawisły żarówki na kolorowych kablach, a przy stole znalazły swoje miejsce tapicerowane krzesła w kolorze ceglastej pomarańczy i trawiastej zieleni. Takiej przestrzeni przyda się akcent nieco bardziej surowy i o stonowanej barwie, jak np. płytki w kolorze szarego betonu, które będą doskonałym tłem dla kontrastowych dodatków.
W kuchni urządzonej w stylu retro możesz eksperymentować z kolorami. Jest to wnętrze, w którym równie dobrze, jak drewno i biel prezentować się będą kolorowe dekory i surowy beton. Jest nieco eklektyczne, co czyni go wyjątkowym i inspirującym.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ... -
Szare płytki łazienkowe: Przewodnik po stylach, ...
Szare płytki łazienkowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych aranżacjach ...