Jaka fuga do białych płytek?
Kolor fugo znacząco wpłynie na ogólny projekt i jest tak samo ważny w procesie podejmowania decyzji, jak wybór koloru płytek podłogowych czy ściennych. Ponadto kolor fugi wpływa na wszystko, od ogólnego stylu projektu po codzienne wymagania dotyczące utrzymania czystości czy konserwacji instalacji, więc nie warto się spieszyć, rozważając opcje możliwych kolorów fug. Szczególnie wymagającym wyzwaniem mogą być białe płytki. Często wydaje się, że białe płytki mogą być nudne. Jednak ten z pozoru podstawowy wybór kolorystyczny otwiera ogromną szansę na kreowanie przestrzeni.
Wybór koloru
Nasze białe płytki ceramiczne Cersanit są jednym z najczęściej wybieranych produktów. Często pojawia się pytanie „jaki kolor zaprawy wybrać?”. Przede wszystkim nie ma jednego, uniwersalnego koloru, który sprawdzi się najlepiej. Istotne jest znalezienie kombinacji płytka-fuga, która będzie pasowała do wybranego stylu.
Kolor, który zostanie wybrany, pomoże w uzyskaniu niepowtarzalnego wyglądu i sprawi, że płytki będą wyglądać jak najlepiej.
Jeśli chodzi o dopasowanie fugi do białych płytek, kluczowy jest wybór odpowiedniego białego koloru płytki oraz odcienia zaprawy. Zaprawa może być biała, jasnoszara, ciemnoszara, brązowa czy nawet złota. Możliwych opcji jest niezwykle wiele. Wybór odpowiedniego koloru fug do płytek zapewni różnicę między uczynieniem ich centralnym elementem projektu a dopasowaniem jej do nich.
Pięć kroków do wybrania fugi
1. Należy zacząć od wyboru wymarzonych płytek czy to na podłogę, czy ścianę. Ważne jest, aby przed wyborem fugi wybrać płytkę, nigdy odwrotnie. Jest to kluczowy element do uzyskania spójnych rezultatów.
2. Następnie trzeba podjąć decyzję, czy fuga ma wtapiać się w płytki, czy znacząco się wyróżniać. W tym kroku należy już wiedzieć, czy ważniejsze jest postawienie na kontrast i zaznaczenie płytek i połączenia, a może lepiej, jak fuga łączy się z płytką i z pewnej odległości nie jest w ogóle zauważalna.
3. Istotnym krokiem jest także przeanalizowanie przyszłego dbania o fugi i ich czystość. W przypadku, gdy ciekawszym rozwiązaniem jest rzadsze zajmowanie się fugami, warto wybrać ciemniejszy kolor fug. Wtedy wszelkie plamy i wycieki pozostaną niezauważone.
4. Wybór czy fuga ma być szlifowana lub nieszlifowana. W zależności od rodzaju wybranej płytki powinno się używać zaprawy piaskowanej lub niepiaskowanej. Z właściwościami trzeba zapoznać się przed zakupem płytki.
5. Szykowne lub tradycyjne. W tym wypadku istotne jest czy stawia się na projekt zachowawczy, który będzie sprawdzał się przez wiele lat, czy może lepiej postawić na spontaniczność? Jeśli planem jest ponadczasowość, warto postawić na klasyczne kolory fug. Z drugiej strony, w przypadku podążania za trendami, można wypróbować kolorowe fugi.
Neutralność dzięki białej fudze
Najlepsze w białych płytkach jest to, że jeśli stawia się na klasyczny wygląd, można dobrać idealnie dopasowaną fugę do płytek. Elastyczność koloru zaprawy dla białych płytek jest dosyć wyjątkowa. Biała fuga jest świetnym punktem wyjścia dla osiągnięcia efektu lżejszej przestrzeni. Biała płytka z białą fugą nie tylko tworzy ponadczasową przestrzeń, ale także daje wrażenie lekkości. Obie rzeczy są świetne do pomieszczenia, którego nie będzie się często zmieniać.
Kontrast z czarną lub szarą fugą
Jeżeli stawianie na ponadczasowość nie jest tym, co chce się osiągnąć, warto wybrać kompletny kontrast ogólnego projektu. W tym celu warto postawi na jedną z poniższych kombinacji:
Czarna fuga do białych płytek
Nic nie przebije ostrego kontrastu czarnej fugi z białą płytką. To pozwala zobaczyć zarys płytki, a kiedy spojrzy się na szerszy schemat przestrzeni - zaskakuje i przyciąga uwagę. Co więcej, jeśli wykorzystuje się ukosowaną płytkę, zauważy się wrażenie wymiarów, które tworzy płynny ruch dla oczu. Jaka jest inna korzyść dla tego typu fugi? Łatwiej ukrywa plamy i zabrudzenia, co sprawia, że pielęgnacja staje się marzeniem.
Szara fuga do płytek
Jeśli z jednej strony wizja kontrastujących płytek wydaje się atrakcyjna, ale pojawia się strach wykorzystania tak drastycznego rozwiązania - można postawić na szarą zaprawę. Takie zastosowanie staje się coraz bardziej popularne - potwierdza specjalista, który na co dzień doradza klientom przy wyborze odpowiednich komponentów. Szara fuga dodaje ładny kontrast w połączeniu z białą płytką, ale nie jest za bardzo rzucająca się w oczy. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie czegoś innego.
Ciemna fuga
Jeżeli czarny jest zbyt odważny, a szary zwyczajnie nie pasuje do ogólnej koncepcji pomieszczenia, można zdecydować się na jakikolwiek inny ciemny kolor. Obecnie dostępne są także zaprawy w innych kolorach, co z pewnością ułatwia dopasowanie fugi do płytek jak i do całościowego projektu.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ... -
Szare płytki łazienkowe: Przewodnik po stylach, ...
Szare płytki łazienkowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych aranżacjach ...