Jak zrobić brodzik łazienkowy z płytek?
Klasyczny brodzik coraz częściej zastępujemy alternatywnym rozwiązaniem, bardzo dobrze wpisującym się w minimalistyczny design współczesnych wnętrz. To prysznic walk-in, który jest pozbawiony typowego brodzika z podwyższeniem, a jego podłoga jest zrównana z powierzchnią podłogi w łazience. Jak zrobić brodzik z płytek, który będzie zarówno praktyczny, jak i pasujący do stylistyki wnętrza? Należy postępować zgodnie z kilkoma praktycznymi wskazówkami, które dotyczą zarówno wyboru płytek, jak i wykonania potrzebnego spadku.
Płytki pod prysznic
Zastanawiając się, jak zrobić brodzik z płytek, należy uwzględnić w planie rodzaj płytek, który posłuży nam do wyłożenia podłogi. Powinny wykazywać się bardzo niską nasiąkliwością, być wodoodporne, ponieważ bardzo często będą mieć bezpośredni kontakt z wodą. Aby kąpiel była bezpieczna, konieczne jest również sprawdzenie, czy powierzchnia płytek jest antypoślizgowa. Dobrym wyborem będą płytki z delikatną strukturą, a także o wykończeniu matowym. Mogą być to m.in. płytki w kolorze naturalnego betonu lub też beżowe o lekkich żłobieniach.
Nie bez znaczenia jest też wielkość płytek, ponieważ to one decydują o łatwości wykonania spadku. Wielkoformatowe, bardzo modne od kilku sezonów, płytki efektownie się prezentują, jednak podczas wykonywania brodzika wymagają docinania. Łatwiej wykonać spadek, decydując się na mniejsze płytki, np. ciekawą mozaikę.
Jaki spadek przy brodziku bez płytek?
Aby woda mogła swobodnie spływać do odpływu, należy wykonać odpowiedni spadek. Wykonujemy go w kierunku odwodnienia. Przy odpływie liniowym warto wykonać spadek z jednej lub z obu stron w zależności od tego, gdzie znajduje się kanał prysznicowy. Jeżeli mamy odpływ punktowy, to spadek wykonujemy z czterech stron, przy każdym brzegu kratki. Spadek musi mieć przynajmniej 2,5% w kierunku odpływu liniowego oraz 1,5% w kierunku odpływu punktowego.
Jak zrobić brodzik z płytek o odpowiednim spadku? Trzeba wykonać jastrych o grubości ok. 5-6 cm. Dzięki temu stworzymy stabilne zagłębienie. Przycinając odpowiednio deski, utworzymy spadek. Nachylenie może nie być widoczne, jednak przy układaniu płytek łatwo będzie dostrzec różnice poziomów. Dlatego też należy przycinać duże płytki, aby dopasować je odpowiednio do powierzchni podłogi prysznica. Łatwiej układa się płytki typu mozaika, które mocujemy w kierunku od odpływu do ścian i transparentnej ściany prysznica. Aby zapewnić dobrą szczelność płytek, należy użyć spoin wodoodpornych. Dobrze też zastosować je na ścianach pod prysznicem.
Jak wyróżnić strefę kąpielową z wykorzystaniem płytek?
Już wiesz, jak zrobić brodzik z płytek oraz jakimi właściwościami powinny wyróżniać się wybrane płytki. Łazienkę bardzo często dzielimy na strefy, co pozwala lepiej uporządkować małą przestrzeń. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie różnych kolorów na ścianach. Do wykonania brodzika wykorzystaj te same płytki, co na podłodze w łazience, jednak do pokrycia ścian wybierz płytki w innym kolorze, wzorze czy strukturze. Możesz zdecydować się np. na płytki inspirowane naturalnym drewnem, które będą kontrastować z chłodną bielą. Ciekawie prezentować się będą płytki w geometryczne kształty, podczas gdy w pozostałych strefach na ścianach znajdują się gładkie płytki wielkoformatowe.
Brodzik z płytek stanowi bardzo nowoczesną alternatywę dla klasycznego brodzika. Planując go w swojej łazience, pamiętaj o wyborze płytek o dużej odporności na wodę oraz właściwościach antypoślizgowych. Konieczne jest również wykonanie odpowiedniego spadku, z jednej, dwóch lub czterech stron w zależności od odpływu. To wymaga przycinania płytek wielkoformatowych lub zastosowania małej mozaiki.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
System ukrytego montażu miski zawieszanej TOP EASY-FIX
Nowy system ukrytego mocowania misek zawieszanych TOP EASY-FIX pokazuje, że estetyka i łatwość ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ...