Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę dla dzieci?



Rodzice czasem decydują się na oddzielną łazienkę dla dzieci. Jeżeli nie mają takiej możliwości powinni przystosować tę istniejącą do potrzeb maluchów, które powinny mieć zapewnione komfortowe i przede wszystkim bezpieczne warunki do kąpieli. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, innym razem konieczne jest przeorganizowanie przestrzeni. W łazience dla dzieci nie powinno być śliskiej podłogi, wysokich progów prysznica, a także wysoko zawieszonych sanitariów.

Antypoślizgowe powierzchnie i akcesoria

Płytki na podłodze w łazience dziecięcej powinny mieć antypoślizgowe właściwości. Jest to szczególnie ważne w strefie kąpielowej, gdzie nierzadko mokre stopy mają bezpośredni kontakt z podłogą. Antypoślizgowość zapewniają m.in. wypukłe wzory i delikatne struktury. Dobrym wyborem będą też płytki ceramiczne z reliefami i wklęsłymi elementami prostoliniowymi. Niektóre modele dodatkowo pokryte są specjalnym preparatem, nadającym im antypoślizgowego wykończenia. Antypoślizgowość oznaczona jest ponadto konkretnym symbolem R i cyfrą. Do łazienki dziecięcej wybieramy takie, które posiadają oznaczenie od R9 do R13. Pod prysznicem, jak również w wannie możemy dodatkowo wykorzystać gumowe maty, które jeszcze bardziej zwiększą bezpieczeństwo kąpieli.

Sanitaria na niskiej wysokości i alternatywne rozwiązania

Umywalkę i misę toaletową zawieszamy zazwyczaj na takiej wysokości, która sprzyja komfortowemu użytkowaniu przez osoby dorosłe. Mamy świadomość, że dziecko rośnie, a demontaż i ponowny montaż sanitariów jest często związany z wymagającymi i kosztownymi pracami. Jeżeli planujesz oddzielną łazienkę dla dzieci, możesz zawiesić umywalkę na wysokości ok. 60 cm, a misę WC na wysokości ok. 35 cm. Lepszym jednak rozwiązaniem jest montaż na standardowych wysokościach, czyli umywalka na wysokości 84-85 cm i misa toaletowa  na 42-44 cm oraz wyposażenie łazienki w specjalny stołek czy drabinkę, dzięki której maluch również będzie mógł z nich swobodnie korzystać.

Wanna czy brodzik dla dzieci?

Rodzice ze względów praktycznych w łazience dla dzieci decydują się częściej na wannę. Można w niej łatwiej wykąpać malucha, a także stworzyć w niej idealne warunki do zabawy w wodzie. Jeżeli decydujesz się na takie rozwiązanie, to warto jest dodatkowo uzupełnić wannę w parawan nawannowy i zestaw prysznicowy, dzięki którym również dorośli i później starsze dzieci będą mogły wziąć szybki prysznic. Ponadto obok wanny dobrze jest zamontować uchwyty, dzięki którym młodsze dzieci będą mogły bezpieczniej wejść do wanny.

Jeżeli w łazience nie ma wystarczająco dużo miejsca na wannę, montujemy prysznic. Zamiast jednak klasycznego prysznica wybierz prysznic typu walk-in bez brodzika. Dzięki temu unikamy zbędnych progów i różnic poziomów, które są przeszkodami dla małych, często nieuważnych dzieci. Łazienka dla dzieci z prysznicem walk-in pozwoli Ci zachować jeden poziom posadzki, a także zaaranżować większą przestrzeń kąpielową.

W łazience dla dzieci nie powinno ponadto zabraknąć kolorów, które zachęcają do częstszych kąpieli i regularnego mycia zębów. Przy umywalce zawieś kolorowe haczyki na ręczniki, matę kąpielową wybierz z motywem zwierzaków lub bajkowych bohaterów, a na płytkach przy prysznicu i wannie przyklej naklejki z rybkami i innymi podwodnymi mieszkańcami.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty