Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak wybrać odpowiedni brodzik prysznicowy?

Jak wybrać odpowiedni brodzik prysznicowy?

Wybór brodzika, wbrew pozorom, wcale nie jest prostym zadaniem. Szukając odpowiedniego modelu musimy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne i nasze preferencje, ale też specyfikę pomieszczenia i… kabiny prysznicowej, którą zamierzamy do niego dopasować. Co dokładniej powinniśmy sprawdzić szukając brodzika idealnego dla nas?  

Brodzik to podstawowy element wyposażenia łazienki, ale jednocześnie również jedna z tych rzeczy, na które zwracamy najmniejszą uwagę. Rezygnując z wanny na rzecz prysznica zazwyczaj koncentrujemy się bowiem na kabinie – jej wzornictwie i parametrach użytkowych. Brodzik zaś traktujemy najczęściej po macoszemu. Czy słusznie? Właśnie nie!

Wbrew pozorom to właśnie dolna część strefy prysznicowej odpowiada za nasz komfort. To gabaryty brodzika, materiał z jakiego został wykonany itp. sprawiają, że wzięcie prysznica będzie przyjemne i bezproblemowe, lub wręcz odwrotnie. Oto 4 kwestie, które powinniśmy szczegółowo rozważyć zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu.

 

Kształt

Rzeczą absolutnie pierwszorzędną jest kształt preferowanego przez nas brodzika. Do wyboru mamy 4 podstawowe rodzaje – półokrągły, prostokątny, kwadratowy lub z delikatnym ścięciem jednego z rogów. Ten pierwszy w sposób szczególny polecany jest do łazienek naprawdę niewielkich lub nieustawnych. Wpasowany w róg pomieszczenia umożliwia ergonomiczne rozmieszczenie pozostałych sprzętów i maksymalne wykorzystanie przestrzeni, którą dysponujemy. I to bez ryzyka uderzenia się w wystający róg. 
Nieco więcej miejsca zajmują brodziki kwadratowe i prostokątne. Ale i one cieszą się olbrzymią popularnością. Zwłaszcza jeśli zamierzamy umieścić prysznic we wnęce. Wówczas brodzik może zajmować nawet całą przestrzeń wnękową i tworzyć bardzo komfortową strefę odgraniczoną przesuwnymi drzwiami. 

Rozmiar

Wszystkie powyżej opisane kształty brodzików dostępne są w wielu rozmiarach. Najpopularniejszymi są wymiary 80x80 cm i 90x90 cm. Ale w sklepach i marketach budowlanych bez trudu kupić możemy również modele o wiele większe, które dopasować możemy np. właśnie do wnęk. 
Bo wybierając gabaryty brodzika kierować się powinniśmy przede wszystkim wymiarami pomieszczenia. Oczywiście im większy będzie brodzik, tym prysznic będzie bardziej wygodny. Ale musimy pamiętać, że wstawienie zbyt dużego brodzika do niewielkiej łazienki, nie tylko stworzy przytłaczające wrażenie, ale również sprawi, że korzystanie z niej będzie zwyczajnie utrudnione.

Głębokość

Trzecim elementem, który musimy rozważyć jest głębokość brodzika. Kupić możemy zarówno model bardzo cienki, jak również głęboki na kilkadziesiąt centymetrów. Ten pierwszy typ polecany jest do łazienek nowoczesnych, a także bardzo obecnie modnych kabin typu walk-in. Ten drugi z kolei spełniać może nawet funkcje wanny. Bez trudu wykąpać możemy w nim maluchy, albo zrobić ręczne pranie.
Co ważne, jeśli zdecydujemy się na brodzik ultracienki, musimy się upewnić, że w naszej łazience istnieje możliwość zamontowania go. Chodzi przede wszystkim o kwestię doprasowania odpowiedniego syfonu do istniejącej instalacji. Niekiedy konieczne może się okazać podkucie posadzki, a w niektórych przypadkach montaż będzie niemożliwy.

Materiał

Ostatnią kwestią, która powinniśmy rozważyć jest materiał, z jakiego nasz brodzik ma być wykonany. Do wyboru mamy modele ze stali, konglomeratu i akrylu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się te ostatnie. Akryl jest bowiem najbardziej ekonomicznym materiałem. Poza tym jest ciepły, łatwy w utrzymaniu w czystości i bardzo wytrzymały, co gwarantuje wieloletnie bezproblemowe użytkowanie.
Tylko – co warte zauważenia – powyższe cechy dotyczą jedynie akrylu dobrej jakości. Tymczasem na rynku dostępnych jest również wiele modeli wykonanych ze słabego tworzywa, które ulega szybkiemu zużyciu – pęka i łuszczy się Dlatego wybierając brodzik akrylowy koniecznie zapytajmy sprzedawcę o rodzaj zastosowanego akrylu. 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty