Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak urządzić łazienkę w stylu eklektycznym w wersji loft?

Dzisiaj łazienka to miejsce relaksu, odpoczynku i harmonii. Wśród najczęściej wskazywanych jej funkcji znajduje się komfort, funkcjonalność i estetyka. Piękna łazienka jednak dla każdego z nas znaczy zupełnie co innego. Kiedy chcemy połączyć i pogodzić ze sobą kilka preferowanych stylów, które cieszą nasze oko i sprawiają, że czujemy się dobrze, warto zdecydować się na tzw. styl eklektyczny. Jest jak kolorowy kalejdoskop, a jego hasłem przewodnim jest „nieograniczona wyobraźnia”.

Czym jest eklektyzm?

Styl ten narodził się w latach 50. XX wieku i obecnie jest jednym z najpopularniejszych kierunków w urządzaniu wnętrz. To mieszanka różnych elementów: barokowych, zaczerpniętych np. z japonizmu czy art deco ze wszystkim co nowoczesne: panelami podłogowymi czy prostymi elementami jak bateria łazienkowa lub przemysłowe oświetlenie, często stanowiące najmocniejsze kontrapunkty całej stylizacji.

Surowość form, różnorodność struktur

Styl ten charakteryzuje surowość, dlatego najczęściej kojarzonymi z nim kolorami są: czerń, szarość i biel, z którą możemy śmiało eksperymentować, dobierając inne kontrastujące tonacje, jak butelkowa zieleń, bordo czy złoto. Pasować będą do niej również jasne barwy, jak pastelowa mięta, błękit czy jasny żółty (cytrynowy). Możemy także zdecydować się na motyw przewodni w postaci wzoru np. geometrycznego.

Jeśli jednak ostre, zdecydowane kolory to propozycja niezgodna z naszym poczuciem estetyki, a biel wydaje nam się nudna, warto zdecydować się na tzw. kolory ziemi jak beż, brąz czy zieleń. Z takim tłem znacznie łatwiej będzie sięgać po oryginale meble i dodatki, a także płytki np. z niebanalnymi ornamentami. 

Jakie materiały doskonale sprawdzą się w loftowej łazience?

Chcąc zapewnić sobie surowość wnętrza warto zdecydować się na kafle lub płytki imitujące beton architektoniczny, marmur czy jodełkę. Jeśli z kolei zależy nam na uzyskaniu wnętrza z elementami glamour, dobrym wyborem będą błyszczące płytki.

Doskonale sprawdzą się również tradycyjne kafle. Jeśli chcemy uzyskać nietuzinkowy efekt warto ułożyć je w najbardziej newralgicznych miejscach, gdzie będą mieć bezpośredni kontakt z wodą. Resztę ścian możemy pomalować na ciemny kolor, taki jak granat czy czerń. Równie ciekawą alternatywą są płytki imitujące drewno. We wnętrzu loftowym doskonale sprawdzą się materiały wyglądające na naturalne, nieidealne drewno.

Bazę dla aranżacji mogą stanowić także surowe materiały o stonowanych barwach. Kamień, cegła i szkło nadadzą wnętrzu unikatowy klimat. By wydobyć charakter wnętrza warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Mówi się, że styl loftowy chętnie pokazuje to, co w innych stylach staralibyśmy się ukryć. Dlatego doskonale sprawdzą się w naszej łazience duże metalowe lampy lub oświetlenie techniczne w ciemnych kolorach. Doskonale będą również wyglądać same żarówki, które wyostrzą surowość wnętrza.

Aby nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter warto wybrać się także na targ staroci, by zdobyć kilka perełek dekoracyjnych w stylu loft np. lustro w zabytkowej ramie, ciekawą lampę czy nietuzinkowy, metalowy koszyk. 

Historia w łazience

Styl eklektyczny mimo swojej zwariowanej natury okazuje się być również ponadczasowy. Nietuzinkowe połączenia sprawiają, że w takim wnętrzu, niezależnie od upływającego czasu, znajdziemy elementy modne- wczoraj i dziś. To z kolei sprawi, że nasza łazienka będzie stanowić miejsce swoistej podróży w czasie, w oparciu o wspomnienia i zapewniając nam intymną atmosferę.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty