Jak posprzątać łazienkę krok po kroku?
Łazienka jest pomieszczeniem, od którego oczekujemy idealnej czystości, o którą najczęściej musimy samodzielnie zadbać. Jest ona trudniejsza, niż inne wnętrza, w utrzymaniu porządku ze względu na intensywność i sposób eksploatacji, bezpośredni kontakt powierzchni z wodą oraz kosmetykami, a także wysoki poziom wilgotności powietrza. Generalne sprzątanie łazienki powinno się odbywać przynajmniej raz w tygodniu, jednak praktycznie codziennie usuwamy bieżące zabrudzenia. Dzięki temu wnętrze jest nie tylko czyste, ale również meble i powierzchnie na dłużej zachowują swoją trwałość. Jak wygląda sprzątanie łazienki krok po kroku?
Mycie największych powierzchni – ściany i podłogi
W łazience ściany i podłogi najczęściej pokrywamy płytkami ceramicznymi, które są materiałem najbardziej odpornym na wilgoć i kontakt z wodą. Na niektórych powierzchniach widoczne są jednak pozostałości po mydle, twardej wodzie oraz innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Płytki ceramiczne o połyskującym wykończeniu wraz z upływem czasu mogą tracić swój blask. Najbardziej odporne na zabrudzenia, na których najmniej widoczne są plamy, są płytki o niejednolitym kolorze, jak np. niezwykle modne w ostatnich sezonach płytki inspirowane szlachetnym kamieniem, czego przykładem są REST i STONE PARADISE. Do codziennego sprzątania łazienki przydaje się miękka gąbka i szmatka z mikrofibry. Wystarczy regularnie przecierać płytki ciepłą wodą i polerować do sucha, szczególnie w obszarze prysznica i umywalki po każdej kąpieli i myciu. 1-2 razy w tygodniu wyczyść płytki środkami czystości przeznaczonymi do pielęgnacji płytek ceramicznych. Aby się błyszczały, użyj mieszanki octu i kwasku cytrynowego. Zachowaj jednak ostrożność przy jasnych powierzchniach, ponieważ kwasek cytrynowy może spowodować ich żółknięcie.
Czystość umywalki, wanny i misy WC
Zazwyczaj są w białym kolorze, są to obszary najbardziej narażone na zabrudzenia ze względu na to, że korzystamy z nich codziennie. W zachowaniu czystości WC pomoże Ci wybór odpowiedniej misy, najlepiej bezkołnierzowej, która bardzo dokładnie się spłukuje i pozwala na dotarcie wodzie i środkom czystości do wszystkich miejsc wewnątrz. Do mycia ceramiki używaj mleczka czyszczącego. Unikaj jednak środków zawierających drobinki i granulki o właściwościach ścierających, ponieważ mogą one uszkodzić ceramiczną powierzchnię. Wśród sprawdzonych naturalnych sposobów na sprzątanie łazienki i czyszczenie ceramiki jest użycie sody oczyszczonej, octu i kwasku cytrynowego.
Sprzątanie łazienki – armatura łazienkowa wciąż w tym samym blasku
Wśród najnowszych trendów łazienkowych jest czarna matowa armatura, która doskonale prezentuje się w łazience industrialnej, nowoczesnej oraz skandynawskiej. Wciąż jednak chętnie wybieramy ją w klasycznej chromowanej wersji. Baterie wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ to właśnie na nich osadza się kamień i często rdza. Zawsze staramy się je wycierać do sucha, nie pozostawiamy mokre po kąpieli czy myciu rąk. Do chromowanych powierzchni używamy środków o delikatnie zasadowym odczynie. Dobrze sprawdza się płyn do mycia naczyń rozpuszczony w wodzie.
Podczas sprzątania łazienki nie zapominaj o poukładaniu kosmetyków i innych akcesoriów łazienkowych. Używaj w tym celu organizerów, wiklinowych koszyków, drewnianych skrzynek czy plastikowych pojemników.
Zobacz kolejne porady w tej kategorii
-
Shiny Space Concept
SHINY SPACE to ponadczasowa elegancja, nowoczesność i sznyt glamour - oddana na błyszczącej ... -
Minimalizm w łazience - prostota i konsekwencja
W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie spokoju i harmonii staje się priorytetem. Dlatego coraz ... -
Szare płytki łazienkowe: Przewodnik po stylach, ...
Szare płytki łazienkowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych aranżacjach ...