Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak często brać prysznic? Ile wody zużywa prysznic?Prysznic zamiast wanny jest wybierany z powodu oszczędności miejsca, jak i mniejszego zużycia wody. Dzięki niemu można ograniczyć zużycie wody, o czym decydują też nasze nawyki, a także wybór prysznica i armatury łazienkowej. Wiele osób zastanawia się, ile wody zużywa prysznic. Wpływa na to wiele czynników, jak długość i częstotliwość kąpieli, a także zastosowany rodzaj baterii. Czy można obliczyć, ile wody zużywa prysznic, a ile wanna i jak dużo możemy zaoszczędzić, decydując się m.in. na termostat?

Ile wody zużywa prysznic i ile to kosztuje?

W trakcie jednej kąpieli w wannie zużywamy średnio 77 litrów ciepłej wody i 33 litry zimnej. Za jeden metr sześcienny zimnej wody zapłacimy od 8 do 10 zł, co jest uzależnione od miasta, w którym mieszkamy. Jeden metr sześcienny ciepłej wody kosztuje natomiast ok. 25 zł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę kąpiel w wannie, jedna taka przyjemność kosztować nas będzie ok. 2,5 zł, czyli stosunkowo niewiele. W skali roku jest już ponad 850 zł na jedną osobę. Z łatwością można zatem obliczyć, jak dużo wody zostanie zużyte w każdym gospodarstwie domowym. Wpływ na to ma oczywiście liczba mieszkańców.

A ile wody zużywa prysznic? Na pewno przy obliczeniach trzeba uwzględnić czas kąpieli, ponieważ biorąc prysznic, zazwyczaj woda przez cały czas jest odkręcona, inaczej niż w trakcie kąpieli w wannie. Pod prysznicem spędzamy średnio ok. 10 minut. W tym czasie zużywa się podobną ilość wody, co w wannie. Można jednak skrócić ten czas nawet o kilka minut, aby zminimalizować koszty zużycia wody. Warto zastanowić się również, jak często brać prysznic, aby oszczędności te były jeszcze większe. Na pewno nie powinniśmy rezygnować z codziennych kąpieli. Jeżeli musisz robić to częściej, postaraj się skrócić ich czas, np. do 5-6 minut. Koszty będą o połowę mniejsze.

Termostat dla ograniczenia zużycia wody

Jednym z nowocześniejszych rozwiązań do łazienki jest zestaw prysznicowy z termostatem. Dzięki niemu możemy samodzielnie ustawić temperaturę wody, która nie zmieni się w trakcie kąpieli. W ten sposób możemy jeszcze dokładniej kontrolować ilość zużytej ciepłej wody, która jest kilkakrotnie droższa od zimnej. Nie ma również konieczności długiego czekania na nagrzanie się wody. Termostat powoduje, że gorąca i zimna łączą się ze sobą w krótszym czasie. Możesz w takim przypadku zrezygnować nieco z dylematów, jak często brać prysznic i jak ograniczyć częstotliwość kąpieli. Termostat ma też wpływ na bezpieczeństwo osoby biorącej prysznic. Chroni  przed nagłymi zmianami temperatury, które pojawiają się np. po odkręceniu kranu w kuchni czy też rozpoczęciu pracy zmywarki. Nie ma ryzyka niebezpiecznego poparzenia.

Jak jeszcze możesz zaoszczędzić wodę, biorąc prysznic?

●    Ogranicz długość kąpieli
●    Zakręcaj wodę podczas namydlania ciała 
●    Nie ustawiaj największego ciśnienia, jeśli  nie jest to konieczne 
●    W cieplejsze dni zmniejsz temperaturę wody 
●    Słuchawkę zamocuj tuż nad głową na niewielkiej wysokości, aby skrócić „lot wody”, podczas którego się ochładza i wymusza ustawienie wyższej temperatury
 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty