Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Na jakiej wysokości montujemy baterię prysznicową?Korzystanie z kabiny prysznicowej nie powinno dostarczać nam żadnych trudności. Niezależnie od tego, czy jest to mały, narożny prysznic czy też duża przestrzeń bez brodzika, konieczne jest zamontowanie baterii prysznicowej na odpowiedniej wysokości. Musi ona być dostępna dla wszystkich użytkowników i jednocześnie nie przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się podczas kąpieli. Odpowiadamy więc na pytanie, na jakiej wysokości montujemy deszczownicę, a na jakiej powinna się znajdować bateria prysznicowa.

Na jakiej wysokości bateria prysznicowa będzie najwygodniejszą opcją?

Wysokość, na jakiej montujemy baterię prysznicową, powinniśmy dostosować do wzrostu domowników. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wysokość 110 - 130 cm od podłogi. Dzięki temu większość osób ma swobodny dostęp do baterii, ale też mamy wystarczająco dużo miejsca do poruszania się. Zastanawiając się, na jakiej wysokości bateria prysznicowa będzie najlepszym rozwiązaniem, trzeba jednak uwzględnić również ewentualne ograniczenia ruchowe jej użytkowników. Dotyczy to osób poruszających się na wózku inwalidzkim. W takim przypadku baterię można zamontować nieco niżej, co ułatwi osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z łazienki. Obniżenie wysokości montażu do 80 cm od podłogi nie wpłynie niekorzystnie na komfort innych użytkowników, a zdecydowanie może poprawić wygodę i zwiększyć samodzielność osobom poruszającym się na wózku.

A na jakiej wysokości deszczownica?

Deszczownica to rozwiązanie, które znalazło swoje zastosowanie początkowo w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych, a później w każdej innej łazience, w której zdecydowano się na kabinę prysznicową. Deszczownica występuje w kilku wariantach, które charakteryzują się inną specyfiką montażu oraz wysokością, na jakiej ostatecznie będzie się ona znajdować. Najpopularniejsze są deszczownice montowane na naściennym uchwycie lub panelu prysznicowym. Na jakiej wysokości montujemy w ten sposób deszczownicę? Aby nie stracić na komforcie i wygodzie użytkowania, deszczownicę powinno się montować na wysokości nie niżej niż 20-30 cm nad głową najwyższego użytkownika. W większości przypadków będzie to ok. 210-220 cm od podłogi. W ten sam sposób postępujemy przy montażu tradycyjnej słuchawki prysznicowej. Decydując się na deszczownicę sufitową, ogranicza nas wysokość pomieszczenia.

Montaż baterii prysznicowej przy wannie

Szczególnie w małych łazienkach popularnym rozwiązaniem jest opcja 2w1, czyli wanna z kabiną prysznicową, którą zaaranżujemy, uzupełniając wannę o specjalny panel nawannowy. W tej sytuacji potrzebować będziemy baterię wannowo-prysznicową, a także naścienny uchwyt z słuchawką lub/i deszczownicą. Baterię montujemy na wysokości minimum 10-18 cm powyżej górnej krawędzi wanny, a więc ok. 60 cm nad podłogą. A na jakiej wysokości deszczownica powinna znaleźć się przy połączeniu prysznica i wanny? Dokładnie na takiej samej jak przy typowym brodziku.

Wysokość montażu baterii prysznicowej dopasowujemy do indywidualnych potrzeb, szczególnie wzrostu domowników. Podane wartości są tylko wskazówką, która powinna pomóc w wyborze właściwej wysokości.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty